banner279

KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...

İHMAL VE FACİA...!!!

KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...

KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...

Kederimiz kader olmamalı!

Gerçekten başka ülkelerde yılda bir iki kez rastlanabilinecek acı hadiseler bizde üst üste gelmeye devam ediyor.

Suriye…

Elazığ…

Van…

Sabiha Gökçen….

Acı çekiyoruz, nefesimizi yarım alıyoruz, uyuyamıyoruz ve rahat edemiyoruz.

Ülkemizin ve insanımızın derdiyle dertleniyoruz….

Allah devamından ve beterinden korusun.

Allah’tan ölenlerin acılı ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Milletçe başımız sağ olsun.

Şu an herkes bu acı hadiseler üzerine yoğunlaştığı gibi biz basın mensupları da doğal olarak olayın ayrıntıları üzerinde yoğunlaşıyoruz. Sanırım kim ne derse desin ortada inkâr edilemeyecek bir ihmal durumu söz konusu….

Bahçesaray’da çığ hâdisesi bu bölgeyi bilenler bilir bize pek de yabancı bir durum değil. Bugüne kadar çok büyük faciaların yaşanmaması burada her yıl yaşanan çığ hadisesini ortadan kaldırmıyor. Hatta bunun için uzman olmaya da gerek yok! Sadece civar köylerden bir iki köylüyle konuşmanız dahi meseleyi tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

Mevcut gerçek: karın çok yağdığı zamanlarda burada mutlaka bir çığ tehlikesinin olabileceği yönünde. Bunu bilmek için bilim insanı veya kâhin olmaya gerek yok! Ancak herkes şu ayrıntıyı es geçiyor kanımca…. O da Van’da çok kapsamlı donanıma sahip olan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü… Bölgeye hitap eden ve son zamanlarda on gün sonrasının bile hava tahminini yapan meteoroloji,

Türkiye’de çok başarılı işlere imza atan bu kurum, on günlük hava tahmini yanında kar, yağmur, çamur, sel uyarısı yapıyor da çığ tehlikesini haber veremez miydi? Veya haber verdi de kaza bölgesine intikal eden kalabalık heyet, kurtarma ekipleri böyle bir tehlikeden haberdar olmadılar mı? Mesela Giresun’da heyelan tehlikesinden dolayı evler boşaltıldı ve heyelan olduğunda kimsenin burnu kanamadı. Bizim ekip ilgili birimlerden herhangi bir bilgi aldı mı?

Kulağımıza gelen bilgiler, herkesin ikinci çığ tehlikesinden haberdar olduğu yönünde! Hatta Van basını ikinci çığ faciası olabilir tedbirleri alınıyor uyarıları üzerine haberler yaptı.

Durum böyle iken ortada bir ihmalden söz edilemez mi? Bunu dile getirenlere niçin hemen öfkeleniyoruz? Evet, şu an Van’daki hastaneleri gezdiğiniz zaman hanca hınç bir ziyaretçi akışının olduğunu görürsünüz. Bunu hastane etrafında kümelenen ve büyük bir yığın teşkil eden araçlardan da bunu anlamak mümkün. Bu şunu gösteriyor. Vefat eden ve yaralıların yakınları Van olunca kat be kat artıyor. Çünkü bu memlekette akrabalık bağları hem geniş hem de hâlâ diri. O nedenle ziyaretçilerin de çok olması doğal. Buradan hareket edersek çığda karın altında kalan kişileri kurtarmak veya incelemede bulunmak için giden heyet de doğal olarak kalabalık olmalı. Ve bu yakınların herhangi bir tedbir almaları beklenemez. Hatta içlerinde resmî görevliler olduğu için buna gerek de yok! Çünkü Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Van Âfat İl Müdürü de aralarında. Herhalde onlara bu anlamda bilgiler gelmiştir. Bir tehlike yoktur ki yola çıkmakta herhangi bir beis görmediler…

İnşaallah öyledir. Ancak ilk vefat edenler arasında jandarma ve korucu mensuplarının daha çok bulunması burada kurtarma ekipleriyle birlikte koruma ekiplerinin de varlığına işaret ediyor. Facianın yaşandığı andan beri internette yayılan dedikodular da genellikle bu husus üzerinde odaklanıyor. Bu kadar koruma ve ağır araçların tehlike bölgesinde işleri ne? Ağır araçların çıkardığı yüksek debili sesler acaba felakete davetiye çıkarmadı mı?

Tamam, biliyoruz yakını çığ altında kalan birçok akraba gitti olay yerine. Uzmanlar çığın altında kalan bir insanın 15 dakikadan fazla yaşayamayacağını belirtiyor.

Hal böyleyken saatler önce çığ altında kalan ve yaşamını yitiren iki insanımızı çığın altından çıkarmak için 300 kişinin üzerinde insanımız olay yerine gitmesine kim neden izin verdi. Olaydan yaralı olarak kurtulan AFAD İl Müdürü, Osman Uçar faciadan kaç dakika önce 200 kişiyi olay yerinden uzaklaştırdıklarını belirtiyor.

Yani iki kişiyi kurtarmaya giden kahraman yürekli insanlarımız kendi canından oldu. Her türlü riski, ölümü göze alan fedakâr yiğitlerimizi tarih altın harflerle yazacak.

Doğayla inadına savaşan, ısrarla o yolu açık tutmaya çalışan ve yılların mühendislerinin bu yolun ekonomik olarak çok masraflara yol açtığı için bu yolu kullanmak hem doğru değil, hem de risk taşır demesine rağmen, kapalı tutulmayan Bahçesaray yolu sorumsuzluğumuzdan dolayı bizlere bu faciayı yaşattı…

Çığ bölgesinde olmaması gereken insanlar orada kurtarma ekibi olarak çalışma yapıyor.

Ortada kötü niyet yok ama çok büyük bilinçsizlik, acemilik ve yanlış yönlendirmelerle ihmalkârlık var.

Her yıl bu yolda kaç kez çığın düştüğü bilindiği halde neden ısrarla açılması istenir buda ayrı bir muamma…

Artık yıllardır Van ve özelde Bahçesaray insanına çok acılar yaşatan karabet geçidini kış boyu kullanıma yasaklamak gerek. Bir saat geç de olsa hizan yolunu kullanmak doğru olacaktır.

Ayrıca bu tür acı olaylarda kimse kimseye iftira atarak insanların acılarından, ölümlerden kişisel ve siyasi rant elde etmeye çalışanları da dürüst ve namuslu olmaya davet ediyorum.

İhmalleri düzeltmek, tekrar etmemek için ders çıkarmak lazım birilerini yıkmak yok etmek için değil. Suçlu varsa cezasını biz değil yargı versin.

Halkımızın acı çekmesinden mutlu olanlar var.

FETÖ'cü ve PKK’lı teröristler Türkiye'nin başına bir bela bir musibet gelmesi için dua ediyorlar. Özellikle dindar olduklarını iddia eden FETÖ mensupları ettikleri beddualar sonrasında deprem, çığ faciası ve uçak kazasının gerçekleştiğine inanıyorlar. Bundan kendilerine pay çıkarmak ne kadar acıdır.

Bakınız ülkemizin ve insanımızın kötü günler geçirmesi için fırsat kollayan insanlıktan nasibini almamışlara karşı her alanda bir olmalıyız. Unutmayalım ülkemizde yaşanan her türlü olumsuzluk hepimizi aynı derecede etkiliyor.

Herkesten rica ediyorum herkes bildiği işi yapsın duygusallıkla bir yere varamıyoruz.

Artık gerçeklere gözümüzü açalım her şeyi bilmediğimizi işin eğitimini alanlara bırakalım. Yakınlarımızı kurtaralım derken bilmediğimiz işe burnumuzu sokunca, görüyorsunuz ne acılar çektik.  Son alınan önlemleri ilk baştan almış olsaydık başımıza bunlar gelir miydi?

Hep kader!

Aklı işletmemek kader;

İşi ehline vermemek kader;

Bilime kulak vermemek kader;

Deprem tedbirleri almamak kader;

Tehlikeye rağmen çığa gitmek kader;

Artık yeter!....

Bence kederimiz kaderimiz olmamalı…!!!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şerif
Şerif - 2 yıl Önce

Her anlamda tedbir alınması gerekiyor yoksa daha çok canlarımız beyaz faciada üşüyecek

Mehmet Selim Yılmaz
Mehmet Selim Yılmaz - 2 yıl Önce

Yazınız mükemmel)fakat ne yazikki yazılarınız da, Bir çok eksikliği var yazınız az bile ).mesela öncelikle bu memlekette sahibsiz Bir cografyamiz ve bölgemiz, sosyoloji sosyu ve politik yönünden seçmeni sahibsiz ve kederli toplumca yaşamaktadır mesela: Gülşen Orhan ve Osman gulacar diğerleri bu halka getirileri nelerdir,bu acı tablo bizi derinden etkileyen faktörler olarak sizi de etkilemiştir, halkın sorularını yanıtlamayan vekiller.iste çiğ olayı ndaki,gibi vaak a' oraya giden bir Kafa kafa yapisi çok ihmali ve bilgisizlikten kaynaklanan bu acı göndem,bizi derinden yaralayan olaydan ne yazikki sahibsiz yönetim veya bilgisizlik yöneticimizden kaynaklanan tecrübesizliği ortaya koymaktadır.ve dert üstüne dert yığılmış Bir çok sorunun cevabını verebilecek kimse yok, dolayısıyla Kader değildir fakat keder isabet li bir Comlesini
Daha da isabetli kullanılmışsiniz, ve buna benzer bir çok sorunun çözümü için cevabsiz kalmıştır,! Selam ve sevgilerimle Mehmet Selim Yılmaz

nur
nur - 2 yıl Önce

Bir suçlu ararız hep suçu kadere atmak en kolayı

SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140