banner279

İL BAŞKANI DEĞIŞİRSE NE OLUR...

DOSTLAR, KİŞİLERLE UĞRAŞAN BASİT TEŞKILATLAR DEĞIL; KENTİN ORTAK SORUNLARIYLA UĞRAŞAN BİR YAPIYA SAHIP OLMAK SİZLERİN ELİNDE ...

İL BAŞKANI DEĞIŞİRSE NE OLUR...

İL BAŞKANI DEĞIŞİRSE NE OLUR...

   Son günlerde yapılan ilçe başkanı atamalarından sonra her ortamda konuşulan konu il başkanı değişecek mi? Kim atanacak? Bu gelirse partiyi teşkilatı toparlar, şu gelirse bence daha iyi olur.Ama en çok duyulan cümle  “ Aman gelen gideni hep arattı. Bari bu kez öyle olmasın..” Her kes kişiye endekslemiş kurtuluşu. Beyler bunda önce; Haydaroğlu, Gülaçar , Bilici ,Yaviç ,Aras ,Soğanda ve Türkmenoğlu dönemlerini yaşayan ve tanıyan insanlar olarak hiç değerlendirme yaptınız mı? Bunların hangisi Il Başkanlığı nı yapamayacak kapasitede. Birinin ikili ilişkileri bir diğerinden fazla olabilir. Ama özünde tamamı bu görevi yapabilecek ehliyet ve liyakata sahip kişiler. O halde sorun nereden kaynaklanıyor? Sorun fitne fesat ve ayrıştırma oluşturup birlik olmamaya çalışanlardan kaynaklanıyor. Durum böyle olunca atanan ve ya seçilen başkanlar katılımcı bir yapı yerine küçük cılız oluşumlarla bu işi yürütmeye çalışıyorlar.

   Bu kentin sayamayacağımız kadar çok birikmiş sorunları var. Artık bu kısır döngü çekişmelere son verelim. Onun döneminin adamı,  şunun döneminin adamı diye diye memlekette siyaset yapacak adam bırakmadınız. Yani o başkanın döneminde siyaset yaptı ona saygı duydu diye hata mi yaptı. Başkanını satması ihanet etmesi arkadan vurması mı gerekir yeni oluşumda yer bulabilmesi için. Asıl kahbece   ihanet edip başkanını partisini satanlara yer verilmemeli. Bu bir bayrak yarışıdır ve de hiç kimsenin tapulu makamı değildir. Günü geldiğinde muhakka her başkan yerini yeni arkadaşına bırakacak. Ama yeri gelmişken en çok yapılan ve de siyasî etiğe hiç bir şekilde yakışmayan bir hususu da belirtmek isterim. Göreve gelen başkanlar önceki başkanlar döneminde göreve getirilen kurum amirlerini yeterliliğine bakmadan görevden alma uğraşına giriyorlar. Hatta bazen hızlarını alamayıp normal memurlara kadar iniyorlar.

   Değerli hemşerilerim; Başkan değişir veya değişmez o genel merkezin kararı. Burada gerçek partililerin yapması gereken yürütme görevine davet beklemeksizin talip olmak. Aileler, aşiretler, parti yönetiminde aşiretin en üst düzeyindeki temsilcileriyle temsil edilmeli.. Son zamanlarda ailenin en pasif üyeleri seçilip parti yönetim listelerine dahil ediliyor. Bu konuda aile büyükleri oy grupları haksız da sayılmazlar. Kendi konumunda olan diğer insanlar bu yönetim yapısında temsilen torununu yeğenini gönderince haliyle diğer ailenin büyüğü kendini bu yapının içine dahil etmek istemiyor. Bu durum başkanlar için hem avantaj hem de dezavantaj teşkil ediyor. Avantajı nedir ? Yürütme toplantılarında kimse başkanı eleştiremiyor yada almış olduğu yanlış kararlardan dönüremiyor. Dezavantajı nedir? Seçim zamanında köylere, mahallelere, ilçelere giderken karşılığı olmayan insanların etkisiz eleman konumunda olmaları..

   Kentimiz için küslükleri unutma birlik olma günüdür. Elini gövdesini memleketi için taşın altına koyma günüdür. Kongreler öncesinde parçalanıp karşılıklı zıtlıklar oluşmadan bir araya gelinmeli. Bir başkan üzerinde uzlaşmalı . Bu başkanın çok güçlü temsiliyetten oluşan yönetim yapısı oluşturulmalı. Daha sonra kongreye sadece dostluğun pekiştiği bir formalite olarak gidilmeli. İşte o zaman bu parti yeniden herkesin temsiliyette kendini bulduğu bir yapıya donüşmüs olur..DOSTLAR,  KİŞİLERLE UĞRAŞAN BASİT TEŞKILATLAR DEĞIL; KENTİN ORTAK SORUNLARIYLA UĞRAŞAN BİR YAPIYA SAHIP OLMAK SİZLERİN ELİNDE ...  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selma üvet
Selma üvet - 8 ay Önce

Ağzınıza sağlık Bşk nım nede güzel yazmışsınız ne kadar doğru sözler ama keşke bizim insanımız bu sözler karşısında kendilerine çeki düzen verseler ama malesefki bu düzen böyle gelmiş böyle gitmeye devam etmekte ne yaparsak yapalım Rabbim Hidayet versin başkanım güzel ve doğru yazılarınızı dört gözle bekliyorum başarılar dilerim yolunuz açık olsun değerli Gönüllerin bşk nı bizim gönlümüzde keşke il bşk lığına siz gibi değerli bşk ların gelmesi ama herşeyin hayırlısı diyorum yinede hayırlı ve nurlu geceleriniz olsun selam ve dua ile

Kıyasettin KIREKİN
Kıyasettin KIREKİN - 8 ay Önce

Tespitleriniz ve değerlendirmeleriniz için ağzınıza sağlık. Mehmet abim, haklı olarak Van toplumunda erkek egemen bir anlayışın olması nedeniyle beyler diye hitap ettiğinizi düşünüyorum. Oysa bu toplumun en önemli unsuru gençler ve hanımları da unutmayalım.
Parti içi demokrasi yoksa bir partinin söz konusu ile demokrasi getirmesi de güçtür. Şöyle ki bir teşkilat seçimi olacaksa orada bir çok adayın yarışmasına müsade edilecek fırsatların sunulması gerekiyor.
Delegelerin belirlenmesi usulü de demokratik teamüller çerçevesinde (gerekirse Parti Tüzüğüne bu koşul konulmalıdır) oluşturulmalıdır. Parti bunu İl ve İlçe bazında duyurarak bu kadar delegenin seçimi yapılacak, şartları belirlenecek (genç, bay, bayan, tahsil, özgeçmiş, partili geçmişi gibi) ve tüm başvurular parti içinde oluşturulacak bir kurul tarafından delege tespit yapılmalıdır. O zaman görülecek ki partiye ne kadar insanın teveccüh ettiği.. yine İl ve İlçe Başkan ve Yönetim kademelerine bu usuller getirildiğinde adayların havuzu bir o kadar çoğalacaktır.
Düşünün 17-18 yıldan beridir partiye aynı ailelerin nüfuz ettiğini, aynı kişi ve grupların hep ön planda olduğu, karşılama ve uğurlamada hep benzer kişi ve grupların bulunduğu.. daha çoğaltılabilir bunlar. Bu memleketin yeni gençleri, gönül vermiş fertleri ve aileleri bundan dolayı partiye fazla iştirak etmiyor. Potansiyel insanlar küstürülüyor, parti yeni bireylere ulaşamıyor, muhafazakar körlük yaşanıyor. Seçim gezi ve propaganda çalışmalarında da bunun gibi yöntemler ön plana çıkmaktadır. Bu bizdendir onu ziyaret edelim gibi. Arkadaşım zaten bu bizden. Önemli olan bizden olmadığını tahmin ettiğimiz kişi ve ailelere ulaşmak ve kendimizi anlatabilmek.
Yine il ve ilçe başkan adaylarının mutlaka o yerin kamuoyu anketlerindeki oranlarına bakılarak seçilmesi sağlanmalıdır. O toplumdaki aile, aşiret, boy, soy gibi sosyal yeterlikler ile akademik çalışma, STK görevleri, partili geçmişi, sadakat, sempatik, hoşgörülü, Güleryüzlü gibi kişisel özellikleri dikkate alınmalıdır.
Hasılı bu konuda söyleyecek çok kelam vardır. İnşAllah bir ortamda bunu dostlarla paylaşırız. Selam ve dua ile

Mehmet Bilici
Mehmet Bilici - 8 ay Önce

Selma Üvey,Kiyasettin Kirekin katkilariniz ve guzel paylasimlarinizdan ötürü tesekkurlerimi sınarım.

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241