banner259

HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ

İşte sorunda burada başlıyor.

HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ

HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ 

Keşke bu başlığı bana attırmasalardı. Görünen köy kılavuz istemez misali geçmişin günümüze ayna olması hesabıyla siz yani HDP’liler attırdınız bana bu başlığı.

Ortaya çıkan tabloya baktığımızda AK Parti’nin oy kaybına uğramasını bekleyenler fena halde yanılmış görünüyor.

Böylesi öngörüsüz, fikirsiz bir muhalefet mantığıyla AK parti önümüzdeki 15 yıla da damgasını vuracak gibi görünüyor.

AK Parti, iktidarının 17’nci yılında onca yıpranmışlığına rağmen hâlâ açık ara birinci parti ve müttefiki MHP ile beraber meclis dışında yerel yönetimlerde de çoğunluğu elinde bulunduruyor olması Türkiye’nin huzuru ve kalkınması için önemli bir durum olarak bilinmeli.

Büyükşehirlerin bazılarını kaybetse de iktidarının meşruiyetini tartışmaya el vermeyen yüksek bir oy oranına ulaşmak AK Parti için önemli muhalefet için ise moral bozucu olsa gerek.

Ayrıca doğu ve Güney doğu Anadolu’da kayyum atanan 24 belediyeyi AK Partinin alması bölge siyaseti açısından son derece yüksek mesaj içermektedir. Tabi bununla beraber HDP’nin bu bölgelerde kaybetmesinin nedeni Kürtlerin iradesini pazarlık aracı etmesi ve izlediği siyasetteki söylemleri ile eylemlerinin örtüşmemesi olarak görebiliriz.

AK Partiye daha doğrusu RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A kaybettirelim derken bütün değerlerinden vazgeçen bir HDP’nin, 2009 ve 2014 yıllarında kazandığı bölge illerde hizmet adına hiçbir şey yapamaması da kendi tabanı tarafından cezalandırılmasına neden oldu.

Özellikle kayyumların başarılı çalışmalarını gören bölge halkı HDP belediyelerinin başarısızlığını ve beceriksizliğini mukayese yaparak görme imkânına sahip oldu.

Van özelinde düşündüğümüzde ise nedendir bilinmez bir türlü dikiş tutmaz hale geldi Van.

AK Partinin Van ilinde kaybetmesini bekleyenler başta büyükşehir belediyesi olmak üzere kaybedilen ilçe belediyeleriyle kazandıklarını düşünseler de asıl kaybedenin kendileri olduğunu ileride görecekler.

Siyasi ikballerini yahut istikballerini bu seçimden alınacak bir mağlubiyete bağlayan AK Parti içindeki AKP’liler kaybettiler aslında. 

AK Partinin içinde yer alan samimi insanlar ise Van’da nerede yanlış yaptıklarını doğru okumalı, sonuçlar elde etmeli ve hataların telafisi adına ne gerekiyorsa onun için vakit kaybetmeden adım atmalı, irade ortaya koymalı.

Özellikle adaylık sürecindeki yanlış tercihlerin neye göre kimler tarafından yapıldığını sorgulamalı ve bu mağlubiyete zemin hazırlayanları cezalandırmalı. Özellikle karar alma ve uygulama yetkisine sahip ildeki tüm temsil makamları bu kapsamda tercihlerinin sorumluluğunu üstlenme erdemi göstermeli ve ortaya çıkan olumsuz sonucun sorumluluğunu hiçbir bahanenin arkasına sığınmadan üstlenmeli.

“-Ben yaptım oldu, sonucuna da katlanmak mecburiyetindesiniz” gibi umursamaz tutum sergileyenlerin yaptıkları yanına asla kâr kalmamalı.

Aday belirleme sürecindeki kamuoyu anketleri,  genel merkezden gelip buradan talimatla yine AK Partinin içine çöreklenmiş siyaset çetelerinin talimatları ile bu şebekenin istediği insanların bir yerlere konumlandırılması, gördüğünüz gibi hiç bir şeyin değişimine ve gelişimine neden olmadı.

Aksine umutla yerelde hizmet siyasetinin olumlu sonuçlarını yaşamak isteyen Van halkı dün itibariyle ortaya çıkan sonucun hayal kırıklığını yaşadı. Birçok kişi siyasi feraset, tecrübe ve vicdandan uzak alınan kararların kötü sonuçlarını mazlum ve kimsesiz halka ödetmek isteyenlere karşı öfkeyle doldu.

Maalesef parti içindeki bu kafakol ilişkilerinden Van bir türlü kurtulamadı.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere birçok önde gelen AK Partili kurmaylara Van’daki yaşanan olumsuzlukları net ve objektif bir şekilde aktarmak için defalarca çağrıda bulunmamıza rağmen bu girişimimiz art niyetli ve kişisel ikbalinin peşinden koşan bu siyaset şebekeleri tarafından engellendi.

Yani demem odur ki birileri tarafından Van’ın gelişmesini ve gerçeklerin ortaya çıkmasını engellemek için her türlü fırıldaklık yapıldı. Hatta bu kibir abideleri sözlerimizi genel merkezde itibarsızlaştırmak için her türlü yalan ve iftiralarda bulunmaktan da çekinmedi.

Şimdi Van’da görüyoruz ki 13 ilçenin dokuzunu HDP, dördünü ise AK Parti kazandı. Büyükşehir’i ise HDP kazandı.

Çok ilginçtir ki AK Parti mitingine baktığımızda oradaki aşırı kalabalık, havaalanından miting alanına kadarki Sayın Erdoğan’a gösterilen sevgi seli herkesin AK Parti Van’da Büyükşehir ve birçok ilçeyi kesin alır söylentilerine yol açmıştı. Açıkçası bende o kalabalıktan sonra öyle düşünenlerdendim.

HDP mitingi ile mukayese edildiğinde eldeki resmi verilerde AK Parti mitinginin daha fazla olduğunu doğruluyor.

Şimdi sormak lazım.

Bu kalabalıkta neyin nesiydi?

Bu kalabalıkla kimlerin gözleri boyanmak istendi?

O kalabalık kitlenin sevgisi, ilgisi neden sandığa yansımadı?

Yoksa o günkü kalabalık kurumlarda çalışan ve AK Partili olmayanların kendilerini gösterme kalabalığı mıydı?

Tüm bu izahta zorlandığımız durumlar içeriye sızan fetöcülerin kendini gizleme durumu mu?

Öte taraftan böyle bir tutarsızlık toplum ve halk adına münafıkça bir durum değil mi?

Hangi safta yer aldıkları belli olmayan omurgasızların, ikiyüzlülerin kumpasları Van’da AK Partiyi ne hale düşürmüş görüyor musunuz?

Sadece kendini düşünen, ego, kibir sahipleri şunu asla unutmayın!

Sizden önce bu halka ve millete ihanet edenler, emaneti ehline teslim etmeyip hoyratça kullananlar nasıl çekip gittiyse, yok olduysa sizde çekip gidecek ve yok olacaksınız.

Ama sizin yok oluşunuz hem bu dünyada hem de ahirette hesabı ağır olacak.

Öyle insanları Allah adıyla kandırmanız yanınıza kar kalmayacak.

“-Efendim biz görevi devraldığımızda Ak Partinin Van’da iki belediyesi vardı. Biz bunu dört belediyeye çıkardık diyerek “şark kurnazlığı” yapmanıza da kimse kanmayacak. Kazandığınız dört ilçe belediyesini topladığınızda İpekyolu ilçesinin Bostaniçi Mahallesi kadar seçmen, sandık ve nüfus barındırmadığını da Van’ın ekonomi, istihdam, kalkınmasına etkisinin ne kadar az olduğunu da size hatırlatmak isterim. 

Bunu söylediğinizde ve ısrarla büyük bir başarı sergilemiş gibi gerine gerine, kibir ve ukalalıkla hatalarınızı, yanlışlarınızı, gizli hesaplarınızın üstünü örtmek istediğinizde buna kimsenin inanmayacağını şimdiden bilin isterim.

Elimizdeki sonuçlara göre HDP Van’da başta büyükşehir olmak üzere dokuz belediyeyi de kazandı.

İşte sorunda burada başlıyor.

Çünkü HDP kazandı Van ise maalesef yine kaybetti.

Daha önceki HDP belediyeleri bu sözü yazmam için bize yeterli derecede ışık tutuyor ve ayna oldu sanırım.

HİZMETSİZLİK, AYRIMCILIK, IRKCILIK, ADAM KAYIRMALAR, YOLSUZLUKLAR, PARALARIN HİZMETE DEĞİL BAŞKA YERLERE HARCANMASI, HARAÇ ALMALAR, TEHDİT, ŞANTAJ, PSİKOLOJİK BASKI, BAŞKALAŞTIRMA gibi birçok konuyu sıralayabiliriz.

Yani HDP’lilerin Van gibi bir dertlerinin olmadığını hala anlamadınız mı?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 7 ay Önce

Hemde öyle kayıp etti

Munevver kurdı
Munevver kurdı - 7 ay Önce

Yıllardır bu sehırdeyım.ne zengin oldum ne fakir.onurumla çalıştım.onurlu bir durus sergiledim. Hiçbir zaman kimseye yalakalik da yapmadım.aziz olan Allah sahid ki kimse den de nemalanmadım.benim halkın benim gibi onurludur.ben de onlar gibi onurluyum.savaşları istemedik.insanlarla barış içinde yaşamak yolunu seçtik.kimsenin iradesine karşı durmadım .kimsenin de irademle oynamasına izin vermem.herkes a.bakı karaca kadar iktidar olsun muhalefet olsun hiç dık durup gerçek yazı yazdı mi.kimse sen çekinmeden elestırebıldımı.örgüt devlet cemaat takım v.s.her konuda tavrını belırtebıldı mı.yalakalik mi oldu savunduğu adamı sevmek.öyleyse herkes olmuş yalaka.fikrini açıkça beyan eder isteyen kabul eder isteyen de eleştirir.bu insanca özgürce düşünce beyanidir.şimdi soruyorum kufrdenlere.sizin dınınız imajımız sereffınız neyi tercih etmenizi buyurur bunu açıkça bu halka anlatin ki net olasınız.yoksa kimi zaman meydanlarda namaz kılar kimi zaman namazkılanları oldurursunuz.kimi zaman özgürlükçü kimi zaman diktatör olursunuz.kimi zaman kürt halkından den vurur dilinden yönetiminden haklarından bahsedersınız kimi zaman musluman olduğu için yadapartınızden orgutunuzden olmadığı icin linç edersiniz.kimi zaman empertalıstlere karşı savaştığınızı soyler kimi zaman da abd.gibi siyonist kapitalist ve mazlum katılı bir çete devletiyle işbirliği hatta ortaklığı yaparsınız.sırf halk doğruları bilmezin diye çocuklarını ve kadınlarını uyuşturucu fuhuş ve komın hayata alıştırdınız.lgbt adı altında gayri mesrulugu mesrulaştırdınız.sonunda bu halk ıcsavaslar ve derın devletın azgınlıhı/zorbalığı sonucu kendini tanımaz oldu.çift kimlikli oldu.bunun sebebi düşünemeyen sorgulamayan ve cesurca tavır koyamayan bir tur kürt oluverdik.neden konusamıyoruz neden tartısamıyoruz ve neden birbirimize tahammülümüz yok.kan gözyaşı ölüm yetmedi mi.bu ülkede insanca bir yaşam kurmak çokmu zor.iktidardaökılerın yanlışlarının faturası bu halka mi kesilecek.yazık değil mi.gelen vurdu giden vurdu.biz halkız.biz onurlu bir yaşam istiyoruz.ne olur ınsanlugımuzdan taviz vermeden birbirimizi severek yaşamaya çalışalım.kimseden korkumuz da yok kimseye verilecek boynumuz da yok.vanın değerli ve onurlu gazetecilerine deniz sahip çıkacağız.kimseye de yar etmeyiz.kimse de ağzını bozmasın.adam gibi olursak adam gibi yönetilirve adam gıbı de öluruz.selamlar cami ve vanlıyı sevip sayanave de farklı düşünenlere tahammul edip bu zengınlıge sahıp çıkanlara....

Ahmet Feyat
Ahmet Feyat - 7 ay Önce

Taktire şayan helal olsun baki Karaca

Dr. Abdullah Aşur
Dr. Abdullah Aşur - 7 ay Önce

Bakı bey çok haklısınız. Bence ne Vanın sahibi var nede Ak parti Vanı doğru okumak istiyor sıkintı burada.

Abdulhekim Karabıyık
Abdulhekim Karabıyık - 7 ay Önce

30 mart 2014 seçimlerinde de yine Van’da aynı 31 mart seçimlerinin başarısızlığı gibi bir sonuç alınmıştı.!
Genelmerez derhal başarısız olan özellikle Büyükşehirlerdeki tüm illerin teşkilatlarını derhal görevden almıştı.!
Kaldıki o zaman merkez ilçelerden Tuşba yı bile almasına rapmen
Kaldıki 2014 yılında Pkk,nın halka seçmene özelliklede Ak Partiliere yönelik tehdit ve baskıları had safadayken ve tüm bunları Genelmerkezin bilmesine rağmen Ak Parti Van İl teşkilatını görevden almıştı.
Baki bey ben sizi çok iyi anlıyorum
Keşki şuan o koltuğa yapışıp kalan o başarısızlarda bir anlayabilse

Ahmet kıymetlı
Ahmet kıymetlı - 7 ay Önce

Vanın en dogru en dürüst ve en korkusuz gazetecisi olarak hıcbıryazısında ırkçılık da yapmaz yalakalik da.ve örgütten ve derin yapılardan korkmaz.yazılarını okuyanlar onun her partiyi çok iyi tanıdığını ve bu halkın içinden biri olarak be cektıgını bılır.kımseye haksızlık da yapmaz kimse için de zalimin yanında olmaz.zalıne zulmunu yüzüne yazısıyla haykırırken maxluma da canıyla siperr olurne akplı ne de hdplıdır.o sadece yazar olarak cesur yazılar yazar.bir vanlı olarak ona gereken değeri vermeli ve onun karşısında pervasizca hakaret edenleri de insanca konuşmaya tartışmaya yazmayadavet ederim.a.bakı karaca sahipsiz değil ardında yüzlerce isimsiz gönüllü dostu vardır.yolun yolumuz canın canımızdır.

SIRADAKİ HABER

banner270

banner241

banner247

banner140

banner255

banner141

izmir escort escort izmir porno izle anne porno porno youtube magazin
escort bayan bayan escort izmir escort porno indir türk porno anal porno