banner279

HDP, adayları halka soracak

Halkların Demokratik Partisi, 30 Aralık’ta, 32 belediye başkan adayını halk yoklamasıyla belirleyecek.

HDP, adayları halka soracak

Parti yetkililerinin verdiği bilgiye göre HDP, 32 belediye başkan adayını belirlemek için 30 Aralık’ta halk oylaması yapacak.

Gazete Duvar'dan Özlem Akarsu Çelik'in özel haberine göre: HDP Genel Merkezi’nden İl Aday Belirleme Komisyonlarına gönderilen genelgede yer alan halk oylaması yapılacak belediyelerin listesi şöyle:

VAN: İpekyolu, Edremit, Çatak, Özalp, Çaldıran, Başkale, Gürpınar.

HAKKARİ: Merkez ve Yüksekova.

BİTLİS: Tatvan.

MUŞ: Varto, Bulanık ve Malazgirt.

AĞRI: Doğubayazıt.

MARDİN: Kızıltepe, Nusaybin, Derik,  Mazıdağı ve Dargeçit.

ŞIRNAK: Cizre, Silopi ve İdil.

DİYARBAKIR: Bağlar, Yenişehir, Kayapınar, Sur, Bismil, Silvan ve Lice.

BATMAN: Merkez.

ŞANLIURFA: Halfeti.

DERSİM: Merkez.

‘ADAYLAR, OY ÇOKLUĞUYLA DEĞİL İKNA SÜRECİYLE BELİRLENECEK’

Halk oylaması yapılacak seçim bölgelerinden birinde, İl Aday Belirleme Komisyonunda görev yapan bir HDP yöneticisi, adayların halka sorulacak olmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Bizde ön seçim gerçek anlamda bir halk oylamasıdır. Halkın geniş katılımının yanı sıra bu oylamada delegeler, bölgedeki bileşenler, PM üyeleri, milletvekilleri, kadın ve gençlik meclisleri, parti örgütleri de yer alır. Herkes oylamada görüşünü söyler. Oy çokluğu hesabı yapılmaz. İkna süreci işler. İsimler tartışılır, öneriler yapılır ve herkes birbirini dinler. Sonunda bir isim üzerinde ortaklaşılır ve o isim genel merkeze gönderilir.”

2014 Yerel Seçimine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile girdiklerini hatırlatan HDP yöneticisi, ilk kez Halkların Demokratik Partisi olarak yerel seçime gireceklerini ve DBP de dahil HDP’nin tüm bileşenlerinin var olan tüm seçim bölgelerinde partinin oyunu arttırmak için çalışacağını ve bunun başarılacağına inandığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140