banner279

Görme engellilerden Beyaz Baston Haftası açıklaması

Van Altı Nokta Körler Derneği tarafından, Beyaz Baston Haftası nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

Görme engellilerden Beyaz Baston Haftası açıklaması

üyükşehir İş Merkezi’nde yapılan basın açıklamasına derneğin üyeleri katıldı.
Açıklamayı, derneğin Denetim Kurulu Başkanı Erhan Taşdemir, yaptı.
Engellilerin azımsanmayacak bir oranı oluşturduğunu belirten Taşdemir, şunları söyledi:
“Biz engelliler, istatistiklerin 9 milyon dolayında gösterdiği büyük bir kitleyiz. Ailelerimizle birlikte sayımız 35 milyonu aşmaktadır. Engelli olmayı, ya da engelli doğmayı kendimiz seçmedik. Bu durumu, ülkemizin olumsuz yaşam koşulları ve hükümetlerin ağır ihmali armağan etti bize. Ne yazık ki hükümetler, bugüne dek yükümlülüklerini, yeterince yerine getirmemişlerdir.”
Engellilerin ağır koşullarda yaşam sürdürdüklerini ifade eden Taşdemir, şöyle dedi:
“Kentlerimiz, açık alanlarımız, konutlarımız ve toplu taşım araçlarımız, engelliler yok sayılarak planlanmıştır. Haklara, hizmetlere, mekânlara ve bilgiye erişebilmemizin önünde halen büyük engeller bulunmaktadır. Toplumumuzda engellilere yönelik ayrımcı değer yargıları, tutum, davranış ve uygulamalar son derece yaygındır. Engelli çocuklar ve kadınlar her türlü ihmal ve istismara, şiddete ve kötü muameleye karşı korunmasızdır. Engelli kadınlar, engelliliğe ek olarak kadın olmaları nedeniyle de haksız ve ayrımcı uygulamalara daha fazla maruz kalmaktadırlar.”
Taleplerini de dile getiren Taşdemir, şunları kaydetti:
“Haklara, hizmetlere ve bilgiye erişimin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Temsil organlarında sadece engelli sorunları için değil, ülke ve dünya sorunlarının çözümüne katkı sunabileceğimiz için yer almak istiyoruz. Birçok dünya ülkesinde olduğu gibi Beyaz Baston Yasası adı altında çıkartılmış bağımsız bir yasanın hayata geçirilmesi için hükümetimizin konuya sahip çıkmasını istiyoruz. Bizim sorunlarımız tüm toplumun sorunlarıdır. Sorunlarımıza ve istemlerimize sahip çıkın.”  Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140