banner279

Filistiler, İbraniler’den çok daha eski bir halktır

Trump, Netanyahu ile birlikte “Yüzyılın Planı” adını verdiği Ortadoğu “Barış Planı”nı açıkladı. Planda Kudüs’ün bölünmemiş bir şekilde İsrail’in başkenti olması öngörülüyor...

Filistiler, İbraniler’den çok daha eski bir halktır

Trump, Netanyahu ile birlikte “Yüzyılın Planı” adını verdiği Ortadoğu “Barış Planı”nı açıkladı. Planda Kudüs’ün bölünmemiş bir şekilde İsrail’in başkenti olması öngörülüyor.

Kudüs ve Filistin.

Dostlar, İsrail, Filistin Devleti’nin kurulmasına asla izin vermez. Kudüs de, bütün dünya ayağa kalksa bile, ikiye bölünmez. Gerisi hayaldir, lâf-ı güzaftır.

Gelin biraz tarihe inelim.

1967’nin “Altı Gün Savaşı”nda işgal edilen Kudüs, 1982 yılında ilhak ve İSRAİL’İN BÖLÜNMEZ EBEDȊ BAŞKENTİ ilan edilmişti.

1947’de Birleşmiş Milletler’in Vatikan destekli uluslararası açık kent önerisini hatırlayan kalmamıştır. Hatırlatalım.

1999’da ilginç bir olay yaşanmıştı. 1999 Martı’nda AB, Kudüs’ü “corpusseperatum” olarak tanımlamıştı. Lâtince “ayrı beden”anlamına gelen bu deyim, farklı yasa ve politik statüsü bulunan şehir veya bölgeler için kullanılır. Bir anlamda Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımama anlamına gelmekteydi bu tanım.

Nerede nereye…

FİLİSSTA

Kimi zaman Kısas-ı Enbiya (Peygamberler Tarihi), Şeriat (Hukuk Kuralları) ve Hakikat olarak betimlenen bölümlerindeki ortak noktaları ve farklılıkları incelemek üzere, din kitaplarını gözden geçiririm.

Kitabı Mukaddes’in eski ve yeni ahid bölümleri ve bu bölümleri işleyen kaynak kitapların hemen hepsinde, söz konusu bu coğrafî bölgenin adı Filistin’dir.

Bu gerçeği dillendirdiğiniz zaman, anında antisemit ve İsrail düşmanı olarak damgalanırsınız.

Filistin, adını İsrail’in eski düşmanı Filistîler’den almıştır. En eski metinler, bunun kanıtıdır. Eski Mısır’ın M.Ö. 1200 öncesinden kalma Mednet-Habu metinlerinde, söz konusu ülkeden Filissta diye söz edilir.

M.Ö. 800’e kadar uzanan Asur kaynaklarında da söz konusu ülke Filiste… Sakinleri de Filistîler’dir.

MÖ 500’de Herodot, bu ülkeyi Falaistina diye adlandırır.

M.Ö. 400’de aynı coğrafya, Aristoteles için Filistina’dır.

M.Ö. 200’lerde Tevrat’ın ilk Grekçe tercümesinde, ülkenin adı Filisteim’dir.

İskenderiyeli Philo (M.Ö. 25-M.S. 40) için, Kenan ülkesinin adı Filistin’dir.

Plinius (M. S. 77), bölgeye Filistin adını verir. Josephus da (M. S. 37-M. S. 100), Filistin’le içinde dağlık alanları da alan Arap Yarımadası’nda kadar uzanan geniş bir alanı kasteder.

Olayın İsrail düşmanlığı ile hiçbir ilgisi yoktur. İsrail kaynakları dışındaki büün kronik ve anakronik belgelerde, ülkenin adı Filistin olagelmiştir.

Filistin’in Eski Ahid’deki İsrail Ülkesi ile örtüşüp örtüşmediği de tartışma konusudur. İsrail Ülkesi, kuzeydeki Dan ile güneydeki Beer-Şeba arasında kalan diyardır bu metinlere göre. Tahminlere göre kastedilen alan Necef Çölü’dür.

FANATİZM TIRMANDIRILIYOR

Tarihsel veriler bu kadar netken, neo-siyonistbazı İsrail politikacıların tutumları, beni dehşete düşürüyor. bu liderlerin, Filistin ve Filistinli yoktur inkârcılıkları, akılla zerrece bağdaşmıyor.

Ben, antisemit değilim. Hiçbir zaman da olmadım. Objektif bakarım olaya.

Bir an için ABD’yi unutalım… İsrail’deki egemen güçler, Avrupa’da anti-semitizm’in giderek güç kazandığının farkına varamıyorlar. Ya da varıyor, ama umursamıyorlar.

2003 Ocağında İngiltere’de ‘Independent’te yayınlanan bir karikatür aklımdan çıkmaz: Helikopterler ve tankların arasında yürüyen bir Ariel Şaron… Kollarında Filistinli bir çocuk… Ve Şaron, çocuğu afiyetle yiyor.

Şaron yok artık.

Trump yetiyor.

Halit Kakınç / Odatv

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140