banner279

FETÖ'nün iadesiyle ilgili ABD'li yetkililer Türkiye'ye gelecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül FETÖ elebaşı Gülen'in iade süreci ile ilgili, "Önümüzdeki ay ABD'den yetkililer Türkiye'ye gelecek." dedi.

FETÖ'nün iadesiyle ilgili ABD'li yetkililer Türkiye'ye gelecek

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "(FETÖ) Elde ettiğimiz yeni delilleri ABD'ye ulaştırıyoruz. ABD'de şu an hem savcılık hem idari soruşturma var. Bu konuyla ilgili onlar da inceleme yapıyor. Önümüzdeki ay itibariyle savcılar, ABD'li yetkililer gelecek. Adli yardımlaşma çerçevesinde bir temasımız söz konusu. İnanıyoruz, hukuk devletinin gereği bu terör elebaşının iadesidir." dedi.

    Bakan Gül, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

    "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın rakipleri karşısında nasıl bir performans ortaya koyar?" sorusu üzerine Bakan Gül, Binali Yıldırım'ın İstanbul'a hizmet etme ve sorunlarıyla ilgilenme hususunda çok büyük aşkla çalışan biri olduğunu söyledi.

    Yıldırım'ın aynı zamanda İstanbul'a büyük hizmetleri olan bir siyaset adamı olduğunu ifade eden Gül, "Yıldırım, İstanbul için çok büyük bir imkan ve fırsat olacak. Her kesime, İstanbul'a hizmet edecek güzel bir projeyi ortaya koyacaktır. Yıldırım'ın en sıkıntılı zamanlarda bile realiteden kopmayan, icabında işin mizah boyutuyla da hayattan kopmayan bir yönü var. Güzel bir kampanya geçireceğini düşünüyorum İstanbul'da." dedi.

     "Terör örgütünün oluşturduğu bir tahribat var"

    Bakan Gül, "2019 yılında Türkiye daha demokratik, insan haklarının ve özgürlüklerin daha geniş şekilde ele alındığı bir ülke olacak mı?" sorusuna karşılık, şu yanıtı verdi:

     "Türkiye'ye dair tüm bu eleştirilerde özellikle FETÖ'nün yargı içinde yaptığı tahribatı asla unutmamak lazım. Türkiye'de yargıyı bir silah gibi kullanmak isteyen terör örgütünün oluşturduğu bir tahribat var. Tahribatın telafi edilmesi anlamında yeni bir inşa dönemine girilmesine ihtiyaç var. 2019'un daha demokratik, daha insan hakları temelli, tüm bu sorunları, tahribatı ortadan kaldıracağımız bir yeni inşa dönemi olması için çalışıyoruz."

    Hukuk ve ekonominin iç içe geçen kavramlar olduğunu dile getiren Gül, "Hukuk varsa, hukuki güvence varsa, yatırımcı oraya güvenle geliyor. Olağanüstü halin kaldırılması ve sonrasındaki gelişmeler, 2019'da atacağımız adımlar, bu husustaki algıları olumluya çevirecek." dedi.

    "Önümüzdeki ay savcılar, ABD'li yetkililer gelecek"

    "2019'da ABD'nin FETÖ'nün iadesi konusundaki talebe somut bir olumlu yönde yanıt vereceğine dair işaret var mı?" sorusu üzerine Gül, şunları söyledi:

    "Yapılan görüşmelerde mesafe alınmış değil şu an itibarıyla. Ama tamamıyla reddedilmiş de değil. 'Başvurunuzu reddediyoruz' şeklinde yazı ya da temas da yok. Elde ettiğimiz yeni delilleri ABD'ye ulaştırıyoruz. ABD'de şu an hem savcılık hem idari soruşturma var. Bu konuyla ilgili onlar da inceleme yapıyor. Önümüzdeki ay itibariyle savcılar, ABD'li yetkililer gelecek. Adli yardımlaşma çerçevesinde bir temasımız söz konusu. İnanıyoruz, hukuk devletinin gereği bu terör elebaşının iadesidir. Bu konuda olumlu bir gelişme elde etmeyi ümit ediyoruz. 2019'da da bu hususta yine yargının önünde, FETÖ'nün ele başının ve yönetici kademesinin de ABD tarafından da bu talebimizin yerine geleceğine inanıyoruz."

    Türkiye'de idam cezasının olmadığını hatırlatan Gül, "Türkiye'de idam vardı, yeniden gelebilir gibi bir takım spekülasyonlar vardı. Ama bu konuda mevzuatımız gayet açık. Biz bu hususta iadenin gerçekleşmesi önünde hiç bir engelin olmadığını, Türkiye'de bu konuda uluslararası sözleşmenin gereği çerçevesinde iadenin gerekliliğini söylüyoruz. Tüm çabamızı sürdürmeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

    Bakan Gül, Fetullah Gülen'in, ABD tarafından başka bir ülkeye gönderilmek istenmesi halinde Türkiye'nin tutumunun ne olacağına ilişkin, bu ülkenin 251 vatan evladını şehit eden, meclisini bombalayan, Cumhurbaşkanına suikast girişiminde bulunan, Anayasa'yı ortadan kaldırmaya çalışan bu terör örgütüne karşı nereye giderlerse gitsinler, Türkiye'nin mücadeleyi sürdüreceğini söyledi.

    Gül, nereye giderlerse gitsinler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tüm kurumlarıyla bu örgütün ele başının ve yöneticilerinin ensesinde olacağını, hukuk çerçevesinde her türlü gayreti yapacağını, bağımsız Türk yargısının önüne çıkaracağını belirtti.

   "Hepsini temizledik, bu kadar' diye bir rehavete kapılamayız"

   "FETÖ'nün siyasi uzantılarına yeterince dokunulamadığı gibi bir değerlendirmeler yapılıyor. Kritik yerlerde hala çok sayıda FETÖ mensubunun olduğu gibi bir izleniminiz var mı? Siyasete yeterince dokunulmadığı eleştirilerine hak verir misiniz?" sorusu üzerine Bakan Gül, şu ifadeleri kullandı:

   "17-25'ten sonra yargı kullanarak darbe yapma girişiminden sonra AK Parti bu konudaki tüm kriterleri masaya yatırdı. Parti içinde hangi düzeyde olursa olsun bu örgütle ilişiği olan herkesi tasfiye etti. Belediye başkanı, milletvekili yapmadı. Bunlara bulaşmış kim varsa bunun hesabını yargı önünde veriyor. Her siyaset kurumunun kendi içinde FETÖ'ye bulaşmış kişileri tasfiye etmesi lazım.  Elbette bu örgüt yapısı itibarıyla kripto bir örgüt. Gizlilik esas, her türlü kılığa girerek yeri geliyor Marksist, yeri geliyor muhafazakar, yeri geliyor seküler görünümlü ama baktığınızda bu örgütün bir üyesi. Bu örgütün kripto özelliği sebebiyle 'Biz hepsini temizledik. Siyaset kurumunda, devlet kurumunda tüm FETÖ'cüler bunlardır' diye bir rehavete kapılamayız. Çünkü örgütün kendisi takiye üzerine kurulmuş."

   Adalet Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi önemli kurumlara sızma girişiminin FETÖ'nün temel yaklaşımı olduğunu belirten Gül, "(Avukat tutmayın, hakim, savcı tutun) diye yetiştirilen bir örgüt. 4 bin hakim, savcı ihraç edildi. HSYK'nın titiz soruşturmaları devam ediyor. 'Hepsini temizledik, bu kadar' diye bir rehavete kapılamayız." dedi.

    Bakan Gül, "Mor Beyin" olayına değinerek, "FETÖ ile irtibatı olmasa bile bir şekilde bulaştırıp, onları suçlu şeklinde ortaya çıkarınca, toplumda FETÖ yargılamalarına da güven azalıyordu. Yargı makamları büyük bir titizlikle, FETÖ'nün amaçlarını da ellerinden alacak şekilde gerçek suçluları ortaya çıkarmış, masumları da ayıklamıştır. Masum hiç kimse haksız yere ceza almamalı ama hiç kimse de hak ettiği cezadan kurtulmamalı." diye konuştu.

   Yargıya güvenin artması için yapılan çalışmaları anlatan Gül, "Daha önce yaşadığımız kötü örnekler, özellikle FETÖ'nün yargıyı ele geçirecek bir kudret olarak görme yaklaşımının sonuçları yargıya güveni azalttı. FETÖ'nün tasfiyesinden sonra yeni bir inşa dönemine girilmesiyle yargıya güvenin artacağına inanıyoruz." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140