banner279

Ezber bozan açıklama: Koronavirüsü gözlerden de bulaşabilir

Çinli araştırmacılar, koronavirüsü bulaşan bir hastanın gözyaşında virüse rastlandığını açıkladı. Uzmanlar, son bulguyla hastalığın sadece solunum yoluyla değil, aynı zamanda aracılığıyla yayılma riskinin de ortaya çıktığını belirtti.

Ezber bozan açıklama: Koronavirüsü gözlerden de bulaşabilir

Cıciang Üniversitesi Tıp Fakültesinde görevli bir ekip, 26 Ocak-9 Şubat tarihlerinde enfekte olan 30 hastadan alınan örnekler üzerinde bir çalışma yürüttü. Çalışmada, bir hastadan alınan 2 gözyaşı ve konjunktival salgı örneğine yapılan yeni tip koronavirüsü testlerinin pozitif çıktığı gözlendi.

"Mutlaka gözlük takın"

Diğer hastalardan alınan 58 örnekte negatif sonuçların alındığı belirtilirken başhekim yardımcısı Dr. Şın Ye, hastanın konjunktivitinin gözlerde olumsuz bir durum oluşturmadan iyileştiğini kaydetti. Şın, öte yandan çalışmanın, yeni tip koronavirüsünün gözler aracılığıyla bulaşma riskini ve solunum yolunun, virüsün yayılmasının tek yolu olmayabileceğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Doktor Şın ayrıca sağlık personeline hastaları muayene ederken maskenin yanı sıra gözlük takmaları tavsiyesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner306