banner279

Eski Van Devlet Hastanesi yeri, Eski Sanat Okulu, Tarh Teke Binası, Kent Meydanı ve Van Park AVM ne olacak?

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kentin gündemini uzun süre meşgul eden Eski Devlet Hastanesi yeri, Sanat Okulu , Tarihi Tekel Binası, Beşyol Meydanı, Kent Meydanı, Van Park AVM ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Eski Van Devlet Hastanesi yeri, Eski Sanat Okulu, Tarh Teke Binası, Kent Meydanı ve Van Park AVM ne olacak?

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından başlangıçta satışa çıkarılan, daha sonra bulunulan girişimlerle ile Van Büyükşehir Belediyesi'ne devri yapılan Eski Devlet Hastanesi yeri, Eski Sanat Okulu, Tarihi Tekel Binası, Beşyol Meydanı, Kent Meydanı ve yıllardır açıldı açılıyor, kapandı kapanıyor şeklinde kent gündemine sorun olarak yansıyan Van Park AVM hakkında merak edilen detayları anlattı. Merak edilen konuların detayları Vali Bilmez’in ifadelerinde şu şekilde yer aldı;

VAN PARK AVM’DEKİ BELEDİYE MÜLKLERİ SGK’YA DEVREDİLİYOR AVM

ayrı bir proje, kat karşılığı müteahhitte verilmiş ve müteahhit de kendi hisselerini satmış. Ardından ruhsat almadan yerler kiraya verilmiş, kiracı kira ödememmiş bu şekilde yürütemediler. Eski yönetim ile olan sözleşmeyi ipt ettik, AVM’de mülk sahiplerinin organizesiyle yeni bir yönetim oluştu, AVM’nin yönetim planını çıkarıp işletmeye çalışacaklar. Büyükşehir Belediyesi olarak orada 75 dükkân sahibiyiz, şahısların ise 79 dükkanı var. Biz orada ki dükkanlarımızı Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlarımız için takas müracaatı yapmıştık. Bununla ilgili işlemler başladı, ancak pandemiden dolayı ağır aksak ilerliyor. Henüz tamamlanmadı, pandemi sonrası süreç hızlı bir şekilde tamamlanacak. Dolayısıyla SGK borçlarından, hem de borçlardan dolayı Belediyeye gelen faiz yükünden kurtulmuş olacağız.

KENT MEYDANI PROJESİNİ İLGİSİ OLMAYAN BİR VANLI DURDURDU

Van’da kent meydanı projesi yapıldı. Burada hak sahibi olmayan ancak bu projeye sadece engel olmak isteyen bir Van projeyi mahkemeye taşıdı. Burada kentsel dönüşüm alanı yapmak için 50 dönüm bir yerin olması lazım, bunu tamamlamak için Cumhuriyet Caddesi’ni de alana dahil ettiler ve burada kentsel dönüşüm için şartlar oluşmadı iddias ile dava etti. Yerel mahkeme bu projeyi durdurdu, biz de durdurma kararının iptali için bölge istinaf mahkemesine itir ettik, mahkemesinin kararını bekliyoruz. Vanlılar Kent Meydanı'nın yapılmasını bekliyor, hak sahibi dahi olmayan bir kişi de dava edip projeyi durdurdu. Bu Van’a iyilik mi kötülük mü?

ESKİ SANAT OKULU KENT KÜTÜPHANESİ OLACAK

Eski sanat okulu bağımsız kent müzesi olması için ihale edilmiş, yaklaşık 15 milyona mal olacak bir müze ihale edilmi geldiğimizde baktık 9 milyon para ödenmiş ama işin yüzde 50’si bile yapılmamış. 20 milyon harcansa da orayı bitiremeyiz. Urartu müzemizle kentteki müze ihtiyacı giderildi. Sanat okulunu da kütüphane olarak hizmete açmayı düşünüyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızla görüştük, eski Sanat Okulu yeri kütüphane ve millet kıraat hanesi olar faaliyete geçecek. Bahçesi de geniş, Allah korusun bir deprem ve felaket anında şehir merkezinde toplanma yeri olara da değerlendirilebilir. Biz binanın restorasyon ve kaba işçiliğini tamamlayıp Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim edeceğiz, diğer kısımları onlar yapacak. Belli sayıda kitap okuyan gençlere ödül olarak oyun oynamaları için içinde playstation dahi olacak.

ESKİ DEVLET HASTANESİ YERİ MİLLET BAHÇESİ OLACAK

Eski devlet hastanesi arazisi yeri için bakanlıkla görüştük, oranın Millet Bahçesi olması için TOKİ tarafından projesi ihale edildi. Projede yer almasını istediğimiz bazı sosyal donatı alanları oldu. Yer altı otoparkı, bayanlar için tuvalet, lavabo, bebek emzirme odası, cami, kafeterya gibi yerlerin de yapılmasını istedik. Bakanlıktan yine bir onay alınacak. Ondan sonra çalışmaları takip edeceğiz.

BEŞYOL TRAFİĞİNİ RAHATLATMAK İÇİN DİŞ HASTANSİ ÖNÜNDEN ALTERNATİF YOL

Van Beşyol Meydanı’ndaki trafik akışı çok yoğun. Onu hafifletmek için daha önceden planlanmış, ancak bazı mülk sahiplerinin küçük engellerine takılmış olan yolu açmak için süreci hızlandırdık. Eski Devlet Hastanesi arsası yanından Diş Hastanesi önünden Akköprü’ye açılacak yol için ihale süreci tamamlandı. En kısa zamanda yol yapılarak Beşyol trafiği rahatlayacak.

ESKİ TEKEL BİNASI VE BAHÇESİNDE VANLILAR NEFES ALACAK

Tekel binası ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bir vatandaşımız arazi benim diye şikâyette bulunmuş, bu tip iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Ancak tekel binası şartlı olarak tahsis edildi. Binanın onarımı yapılacak, arka tarafta da ayrı bir proje çalışmamız var. Binanın arka kısmında, ana binadan bağıms han gibi bir yer yapmayı düşünüyoruz. Eski hanları düşünün, çevresinde yapılar ve ortasında insanlarımızın çay içeceğ ve hava alacağı bir boşluk olacak şekilde yapacağız. Yine kadınlarımızın ihtiyaçlarını gidereceği, tuvalet, emzirme odası, kıyafetini kontrol etme odası gibi sosyal donatıla da olacak. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir Beyaz Masa birimi kuracağız. Böylece vatandaşlarımız belediye hizmetlerine daha hızlı ulaşmış olacak.

Kaynak: Van Postası Gazetesi Cumhurb

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferit elgün
Ferit elgün - 1 hafta Önce

Acaba bu eski astsubay evlerinin olduğu yer 32 dönümlük yer van için önemli yer teşkil etmekte orayı vanımıza nasıl kazandırabiliriz mesala oraya güzel bir hastane yapılırsa aciliyet gerektiren vakalar için çok önemli hemde diğer hastanelerin oranını düşürür hemde trafik sıkı olmaz hemde hastalara erken müdahale iyi olur bu konuyla ilgili sayın valimizi bilgilendirirseniz vanımız adına çok seviniriz saygılarımla

SIRADAKİ HABER

banner241

banner141

banner140

banner280