banner279

Eski bakan Mumcu'dan ortalığı karıştıracak şok iddialar!

AK Parti'nin iktidardaki ilk yıllarından Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Erkan Mumcu yıllar süren sessizliğini bozdu. ODA TV'den Barış Terkoğlu'na konuşan Mumcu çarpıcı iddialarda bulundu. 367 krizinin sanılanın aksine Abdullah Gül'e karşı değil Erdoğan'a karşı yapıldığını belirten Mumcu, planın arkasında FETÖ'nün bulunduğunu amacının ise Gül'ü Cumhurbaşkanı seçtirmek olduğunu söyledi. Mumcu Arınç'ın da plana dahil olduğunu ileri sürdü

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta eski Bakan Ali Babacan önderliğindeki siyasi oluşum ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çıkışa hazırlandığı siyasi hareket için geçmişte AK Parti içinde olup yollarını ayıranlar için "tarih oldular" ifadelerini kullanmıştı.

2005 yılında AK Parti'den ayrılarak Anavatan Partisi'nin başına geçen eski Bakan Erkan Mumcu Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu'na konuştu.

Uzun süren suskunluğunun gerekçesini "konuşacak mecra bulamamak" ifadeleriyle açıklayan Erkan Mumcu, Ergenekon savcılarının kendisinin adına iddianamelerde yer verdiğini ancak bunu tehdit olarak algılamadığını söyledi. 2004 yılında Bakanlar Kurulu'nda "paralel devlet yapılanması kurulduğunu"söylediğini anlatan Mumcu, 2007 yılında seçimlere sokulmamasını "kumpas" kavramıyla açıkladı.

2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimindeki krizi için "367 kumpası" ifadesini kullanan Mumcu, krizin 2005'te hazırlandığını ve operasyonun içerisinde FETÖ'nün de olduğunu söyledi. 367 krizinin Recep Tayyip Erdoğan'a karşı Abdullah Gül seçeneğini ortaya çıkarmak için hazırlandığını ifade eden Mumcu, operasyonun içerisinde Bülent Arınç'ın da olduğunu iddia etti. "O koalisyonun hala çalıştığını düşünüyorum" diyerek bugüne gönderme yaptı.

Mumcu, ANAP-DYP koalisyonunun bozulması sürecinde Mehmet Ağar'ın şantaja uğradığına inandığını söylerken, Ağar'ın bu sayede Susurluk davasından kolay yolla kurtulduğunu iddia etti.

2007 yılında Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda ona oy vereceklerini Erdoğan'a söylediğini anlatan Mumcu, "bir aile içi suç yaşandı hala örtmeye çalışıyorlar" yorumunu yaptı.

Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın bir mutabakat kurduğunu ancak mutabakatı Arınç-Gül ikilisinin bozduğunu söyleyen Mumcu, "Arınç, Erdoğan'ı Gül'e mecbur etti" tespitinde bulundu.

Ergenekon operasyonlarını 2004 YAŞ kararlarında alınan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın Kolordu Komutanlığı'na çıkarılması kararının tetiklediğini söyleyen Mumcu, operasyonla ordunun ABD inisiyatifi dışına çıkmasının engellendiğini iddia etti. "Asıl hesap vermesi gereken adam Abdullah Gül" diyen Mumcu, Gül için "Majestelerinin valisi" ifadesini kullandı. Mumcu, "yanlışıyla eğrisiyle doğrusuyla Tayyip Erdoğan daha hakiki bir adam ama öteki arkadaş (Gül) öyle değil" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241