banner279

Dikkat! Türkiye’yi Kıbrıs’tan vuracaklar!

Yusuf Kaplan

Dikkat! Türkiye’yi Kıbrıs’tan vuracaklar!

Türkiye Cumhuriyeti olarak on yıllarca hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs’ın geleceğini tehlikeye sokacak basiretsiz, köksüz, soluksuz Kıbrıs politikaları izlendiğimizin farkında mıyız acaba?

Öyle anlaşılıyor ki, gelecek yılların, hatta gelecek on yılların alacağı şekil, Kıbrıs’tan ve etrafından belirlenecek!

ASKERÎ YIĞINAĞI GÖRÜYORUZ AMA KÜLTÜREL SÖMÜRGELEŞMEYİ GÖREMİYORUZ!

Kıbrıs’ın etrafında yaşanan gelişmeleri Türkiye olarak yakından takip ediyoruz. O yüzden yüzyılın en büyük askerî tatbikatını henüz yaptı Türkiye: Hem karadan hem havadan hem de denizden eşzamanlı olarak gerçekleştirilen çok önemli bir tatbikattı bu.

Bu tatbikatla Kıbrıs’a ve çevresine, savaş gemileri, savaş uçakları yığan ABD, İngiltere, Rusya, Fransa, İtalya, BAE, Mısır ve İsrail’in doğal gaz ve petrol bahanesiyle Doğu Akdeniz’in sularını fenâ hâlde ısıtan girişimlerine karşı teyakkuz hâlinde olduğumuz mesajını verdik.

Bu mesaj taraflarca alındı.

Geçtiğimiz çeyrek asırda, önce Irak, sonra da Suriye, bölgenin, özellikle de Türkiye’nin kuşatılması için emperyalistler tarafından nasıl karıştırıldı ve kullanıldıysa, bundan sonraki süreçte de genelde Doğu Akdeniz, özelde ise Kıbrıs aynı şekilde Türkiye’nin kuşatılması hatta ilk büyük zaaf anımızda vurulması için kullanılacak, kaşınacak.

Kıbrıs’ın etrafında yani Doğu Akdeniz’de oynanan stratejik oyunların en azından farkındayız.

Ama Kıbrıs’ta, Kıbrıs’ın içinde yaşanan gelişmelerin, Kıbrıs’ın “elimizden bütünüyle çıkmasıyla sonuçlanacak” hâdiseleri adım adım döşediğinin farkında mıyız acaba diye sormuyorum. Sormuyorum; çünkü Kıbrıs’ta neler olup bittiğini anlayabilecek, yapılmak istenenleri önleyebilecek durumda olduğumuzu sanmıyorum ve ürperiyorum açıkçası: Türkiye’yi Kıbrıs’tan vuracaklar, diyorum, haykırarak...

Nasıl mı?

Anlatayım...

KIBRIS’TA, TÜRKİYE’NİN ADADAN ÇEKİLMESİNİ İSTEYEN TÜRKLER VAR!

Yaklaşık iki yıldır UniteCyprusNow (Kıbrıs Derhal Bileşsin!)isimli bir oluşum, özelde KKTC’nın, genelde Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye sokacak işlere imza atıyor.

25 Ocak 2018 tarihli KıbrısPostası gazetesinde, bu oluşumla ilgili bir haber yer aldı. Uzun bir alıntı yapacağım burada; her satırını ürpererek okuyacağınız bir alıntı:

“Unite Cyprus Now Grubu, tüm Kıbrıslılara, Cumartesi günü saat 11.00’de Ledra/Lokmacı ara bölgede kendilerine katılarak, köktencilik ve bölünmüşlüğe karşı seslerini yükseltme çağrısı yaptı.

Grubun yaptığı yazılı açıklamada, köktenciliğin en üzücü tezahürlerinden birinin dün yaşandığı belirtildi. Afrika gazetesine saldırıp, zarar verdiği ve gazetecilere linç girişiminde bulunan organize bir grubun, Meclis damına çıkarak Osmanlı İmparatorluğunu oluşturan boylardan birine ait bir bayrak açtığına dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın sözlü saldırıya uğradığı, CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın da yeminini ederken hem sözlü, hem de fiziksel saldırıya uğradığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

‘Dün yaşananlar bölünmüşlüğün sonuçlarıdır. Bölünmüşlüğün devamı halinde Yeşil Hat giderek Türkiye ile bir sınıra dönüşecek, Türkiye’nin Kıbrıs’taki etkisi giderek daha da artacak, Adaya nüfus akışı kontrolsüz bir şekilde devam edecek ve Türkiye’deki koşullar ve gerginlikler Adaya yansıyacaktır.

Köktencilik her iki toplumda da artacak ve yeni nesiller için hukukun üstünlüğü, demokrasi, hoşgörü, insan hakları ve barışçıl bir arada yaşam temelinde ortak, istikrarlı, güvenli, müreffeh bir gelecek kurma şansımız tehlikeye atılacaktır.

Sadece federal bir çözüm Kıbrıs’ı gerçek anlamda güvenli ve bağımsız yapacak ve adamızda hukukun üstünlüğünün gözetilmesini sağlayacaktır. Savaşlar, çatışmalar ve terörizmle çevrili bölgemizde, statükonun güvenli ve sürdürülebilir olduğu varsayımı tehlikeli bir yanılgıdır.’”

KIBRIS, ELİMİZDEN GİDİYOR!

Bu haberi, habere yansıyan açıklamayı ürpererek okudum.

Kıbrıs’ta Türkiye’nin Kıbrıs’tan çekilmesini isteyen Türkler var!

Kıbrıs’ı bizim elimizde tutacak yegâne güç, ortak medeniyet ve tarih bilincidir. Bu ortak medeniyet ve tarih bilinci olmazsa, Kıbrıs’a bütünüyle biz hakim olsak bile, Kıbrıs, er ya da geç bizim elimizden çıkar.

Şu ân öyle durumdayız. Kıbrıs’ta askerî olarak varız ama kültürel olarak yokuz. Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkler sonuna kadar sekülerler!

Kıbrıs’ı kültürel olarak kaybettiğimizi bilelim.

O yüzden Kıbrıs’ı kültürel olarak yeniden kazanmak, bunun için ortak medeniyet ve tarih bilinci oluşturmak, KKTC’deki kardeşlerimizin ekonomik ve sosyal refah düzeyini Rumların üzerine çıkarmak zorundayız.

O yüzden kültürel olarak kaybettiğimiz Kıbrıs’ın, emperyalistlerin oldu birileriyle elimizden çıkabileceği, KKTC’deki insanların da buna karşı çıkmayacakları hatta bunu talep etmeye başlayacakları anlaşılıyor.

Kıbrıs Postası gazetesinde yayımlanan haberi şimdi bir de bu gözle okuyabilirsiniz.

Evet, Türkiye’yi Kıbrıs’tan vuracaklar.

Önce, Türkiye’nin Kıbrıs’tan uzaklaşması sağlanacak. Ki, bunu biz kendi ellerimizle yaptık zaten: Kıbrıs, kültürel olarak bize değil, Rumlara daha yakın. Türkiye’nin kültürel olarak Kıbrıs’ta olduğunu söyleyen birileri varsa, “geçmiş olsun!” dileklerimi iletirim kendilerine acı acı!

İkinci olarak, emperyalistler, gelecek 50 yıllık, 100 yıllık stratejilerini Kıbrıs üzerinden şekillendirecekler! Bizi Kıbrıs’tan vuracaklar!

Emperyalistlerin bizi Kıbrıs’tan vurmalarını önlemenin en kalıcı yolu, Kıbrıslı Türklerle ortak medeniyet ve tarih bilinci etrafında kenetlenmemizden geçiyor!

Kıbrıs, kültürel olarak elimizden gidiyor!

Yarın fiilen elimizden gitmesini istemiyorsak -bu Türkiye’nin parçalanmasıyla sonuçlanır Allah korusun- gereken önlemleri gecikmeden almak zorundayız.

Vesselâm.

Star

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241