banner279

DEVRİMCİ AK PARTİ !..

Necdet Takva, aday gösterilmesini AK Parti’nin devrimci tutumunun bir tezahürü olarak yorumladı.

DEVRİMCİ AK PARTİ !..

İlçe adaylarının belirlenmesinde rol alacak mı? Kürt kimliğimle siyaset yürüteceğim derken ne demek istedi? HDP’den 60 bin oyu hangi politikalar ile almayı hedefliyor? Sosyal medya paylaşımları ile ilgili ne söyledi? AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, Moloko Cafe’de basın mensupları ile buluştu. Aday olma sürecini anlatan Takva, neler söyledi? İşte Takva’nın açıklamaları:

Adaylık sürecini anlattı

AK Parti genel merkezinden beni aradılar, ardından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, aradı ve belediye başkan adaylığı görevini verdi. Adaylığı kabul ettikten sonra sırtımdaki tüm siyasi etiketlerden kurtuldum ve AK Partili oldum. Hayatımda ilk kez 6 Aralık’tan bu yana sırtımda etiketin olduğu bir süreci yürütüyorum. 5 Aralık’a kadar sırtımda, cemaatçi, AK Partili, HDP’li, PKK’lı, CHP’li ve MHP’li gibi bir sürü etiket vardı. 5 Aralık’ta bunların hepsi düştü ve AK Partili etiketini sırtıma aldım. İsteyerek ve bilerek aldım ya da almak durumunda kaldım. Samimiyetle söylemeliyim ki bu durumu içselleştirdim. Sonuç ne olursa olsun 2023’e kadar bu siyasi partinin bir üyesi olarak, siyasi faaliyetlerimi devam ettireceğim. Sanıyorum ki ne içinde bulunduğum siyasi parti ne de ben kişilik özelliklerimden ödün vermeyeceğim ama asla bir çatışmaya da dönüşmesine zemin oluşturmayacağım.”  

Sosyal medya paylaşımları

“Şahsım ile ilgili sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar vardır. Her Kürt HDP’li olacak diye bir şey yok. Ben bir partiden başka bir partiye de geçmedim, herhangi bir üyeliğim yok. Şimdi AK Partiliyim. Kendi, Kürt kimliğimle bu partide siyasal süreci yürüteceğim, dolayısıyla bizi sattı demelerini çok basit. AK Parti’nin HDP’den daha fazla Kürtlere hizmet edeceğini taahhüt ediyorum.”

“HDP’den 60 bin oyu alacağız”

“HDP’den minimum 60 bin oy almamız lazım. Oy kullanmayanları da işin içine dahil ederek, bizim 60 bin oy almamız lazım. AK Partililerin de kendi partilerine sahip çıkacak olarak sayıyorum. Çok rahatlıkla önümüzdeki bir ay içerisinde yapılacak anketler sonucunda göreceğinizi umuyorum.”

İlçe adayları meselesi

“İlçe adayları ile ilgili kanaatimi bildirdim. Yalnız tek aday ismi değil, 2-3 aday ismi belirledim. İlçe adaylarının belirlenmesi konusunda, il teşkilatı, ilçe teşkilatları, milletvekilleri, ben ve genel merkez belirleyici olacaktır.” 

VANTSO Başkanlığına dönecek mi?

“VAN TSO başkanlığına yeniden dönme konusu, şu anda gündemimde değil.” 

“AK Parti’de bir açılım olacak”

“Sayın cumhurbaşkanımızdan birkaç maddelik bir talepte bulundum. Birisi şu, özellikle AK Parti’nin manifestosunda Kürtlerin sahipsiz olmadığını ve AK Parti’nin HDP’den daha fazla Kürt halkına sahiplik edeceğine dair birkaç cümlenin Sayın Cumhurbaşkanın ağzıyla, lafzıyla ifade edilmesine ihtiyaç duyulduğunu söyledim. Gülümsedi ve kağıdı elimden aldı. Bunun işin rengini değiştireceğini ve bölgede bazı açılımların sağlanabileceğine ilişkin düşüncemi kendisiyle paylaştım. Bir söylem değişikliği olacaktır ve AK Parti’de buna bir engel yok.”    

“Güzel şeyler olacak”

“Güzel şeyler olacağına inanıyorum ve bu seçimi kazanacağımızı düşünüyorum. Asla kavganın tarafı olmayacağım. Diğer siyasi partiler düşmanımız değil, rakiplerimizdir.”

“Projelere Van Denizi’nden başlayacağız”

“Merkezi destek almadan da çok önemli kaynaklar oluşturabilecek bir şehirden bahsediyoruz. Van bunu yapabilir. Müthiş projelerde yapabilen, halkın her kesimine dokunabilen bir kentten bahsediyoruz. Herkesin kendi kimliğiyle ve kendi anlayışıyla yer bulabileceğini düşünüyorum ve AK Parti’de buna bir engel yoktur. Kendimden biliyorum, kendi sürecimin aslında bu neviden bir değişimin, bir inovasyonun, bir yenilikçiliğin ve bir devrimci tutumun da tezahürü olduğunu düşünüyorum.” 

“Aş ve iş meselesini çözmemiz lazım”     

“Reel ve uygulanabilir projeler ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hayal asla pazarlamayacağız. İlçe ve mahalle bazlı kalkınma modelleri geliştireceğiz, halk da bu sürecin içinde olacak. Bir kere halkın aş ve iş meselesini çözmemiz lazım. Özellikle gençlerin ve kadınların işsizliği konusundaki talepler önceliğimiz olacak. Beş ana başlık belirleyeceğiz. Van Denizi’nden başlayacağız. İnan ve doğa gerçeğini göz ardı etmeden projelerimizi hazırlayacağız.”

“Ortaklaşmazsak ayrışma derinleşir”

“Van Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığımız döneminde yayınladığımız deklarasyonların arkasında duracağız ve rehberimiz olacak. Seçim stratejimiz çocuklar, kadınlar ve gençler olacak. Hayallerimizi bu insanlara dokunabileceğimiz tarzda tasarlayacağız. Ortaklaşmazsak ayrışma derinleşir. Hizmet belediyeciliğinden gönül belediyeciliğine geçiş söz konudur ve söz vermek yerine güven vermek olumlu bir sonuç doğuracaktır.”   

Memleketim Van

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241