banner279

DEVA Partisi Kültür ve Sanat Çalışmaları Başkanlığı toplandı; 'Van, kültür ve sanat alanında bir yol haritası belirlemelidir'

DEVA Partisi Van İl Başkanlığı Kültür ve Sanat Çalışmaları Başkanlığı, ilk komisyon toplantısını il binasında yaptı. Toplantıda konuşan Kültür ve Sanat Çalışmaları Başkanı Mimar Hicran İsaoğlu; “Van, kültür ve sanat alanında bir yol haritası belirlemelidir” dedi.

DEVA Partisi Kültür ve Sanat Çalışmaları Başkanlığı toplandı; 'Van, kültür ve sanat alanında bir yol haritası belirlemelidir'

Toplantıya gönüllü akademik, turizim, kültür alanında yetişmiş ve bu yönde çaba gösterdiği belirtilen üyeler katıldı. 
DEVA Partisi Kültür ve Sanat Çalışmaları Başkanı Mimar Hicran İsaoğlu'nun, Van için düşünülen projelerini anlattığı toplantıya DEVA Partisi Van İl Başkanı Semra Odabaşı ve diğer politika başkanları da katılım gösterdi.
Mimar Hicran İsaoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, kültür ve sanatın yaşamdaki önemi ve etkisine değinerek: “Bugün Kültür ve Sanat Komisyonu olarak ilk toplantımızı yapıyoruz. Kültür ve Sanatın önemini bilerek gönüllü üye olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bugün Avrupa’da olsun, Amerika’da olsun, Türkiye’de olsun gelişmiş kentleri incelediğimizde kültür ve sanata ne kadar önem verdiklerini görüyoruz. Öne çıkmış birçok kentin arka planında kültür ve sanata yaptığı yatırımlar mevcuttur. O kentler aynı zamanda yetiştirmiş olduğu değerlere de ciddi anlamda sahip çıkmış kentlerdir. Kültür ve sanat kentler için önemli kalkınma modeli haline gelmiştir. Bunun Türkiye’de en güzel örneği Eskişehir’dir. Eskişehir, kültür ve sanat alanında yaptığı yatırımlarla bugün örnek bir kent olmuştur. Sırf bu tür etkinliklere ev sahipliği yaptığından dolayı senede 2 milyon insan Eskişehir’i ziyaret ediyor, gezi planlarına merak uyandıran Eskişehir'i dahil ediyor. Eskişehir artık, tescilli tarihi yapıları, müzeleri, sanat galerileri, heykelleri, gösteri merkezleri, kültür ve sanat festivalleriyle anılıyor. Van da kültür ve sanat alanında bir yol haritası belirlemelidir. Tarihi yapılar yeniden ayağa kaldırılmalı, değerleri ön plana çıkarılmalı, sahne ve salon sayıları artırılmalı, yeni müzeler kurulmalı, kültür ve sanatın önemine dair eğitimler ve seminerler düzenlenmeli, şair, yazar, ressam ve müzisyenlere daha çok üretmeleri için maddi destekler sağlanmalıdır. Ben bu başkanlığı ve komisyonu çok önemsiyorum. Böyle bir başkanlığa beni layık gördükleri için başta il başkanımız Semra Odabaşı ve il yönetim kurulundaki partililerimize teşekkür ediyorum. Gönüllü arkadaşlarla birlikte sorumluluğumuzun bilincindeyim. Bu konuda sağ olsunlar en büyük destekçimiz eğitimci il başkanımız Semra Odabaşı. O yüzden bu konuda kendimizi oldukça şanslı görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Katılımcıların da fikir ve önerilerinin tartışılıp değerlendirildiği toplantıda Van ilinin tarihi, kültürel ve turizm değerlerinin ön plana çıkartılması ve bu yönde çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140