banner279

Davutoğlu: Bahçeli ve Perinçek’le Türkiye’yi ancak küçültürsünüz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, yaptığı konuşmada Berat Albayrak’tan Devlet Bahçeli ve Doğu Perinçek’e kadar bir dizi isim üzerinden AK Parti Hükümetinin icraatlarını eleştirdi.

Davutoğlu: Bahçeli ve Perinçek’le Türkiye’yi ancak küçültürsünüz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Mersin’de partisinin 1. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada Berat Albayrak’tan Devlet Bahçeli ve Doğu Perinçek’e kadar bir dizi isim üzerinden AK Parti Hükümetinin icraatlarını ağır bir biçimde eleştirdi. Davutoğlu döviz kurlarıyla sarsılan ekonomiden Kürt politikasına, hayat pahalılığından 28 Şubat ve FETÖ artığı unsurların şimdiki dönemde üstlendikleri role değin geniş bir alanda değerlendirmelerde bulundu.

 “Vaaz Vermeyin İş Yapın”

Gelecek Partisi lider Davutoğlu halka sürekli sabır telkin edilmesini yanlış bulduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bu millet sizi vaaz verin diye seçmedi. Bu millet sizi iş yapın diye seçti iş. Ülkenin ekonomisi fiilen iflas etmiş ama bu hükümetin gündemine bile giremiyor. Çok ucuz bir şark kurnazlığı ile bu sorumluluktan kurtaracaklarını düşünüyorlar. Biz sefamızı süreriz, şatafat içinde yaşarız, yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda olur, millete de sabret deriz. Bu nasıl bir arsızlıktır.”

Konuşmasının devamında halkın işsizlik, enflasyon, yolsuzluk, hukuksuzluk gibi icraatlardan bıkıp usandığını ifade eden Davutoğlu sorumluluğun bizzat iktidar olduğunu şöyle ileri sürdü:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan milletimizi musibetler, yokluklar ve zorluklar karşısında sabretmeye davet etmiş. Erdoğan’ın bu sözlerinden musibetlere kimin sabredeceğini öğrenmiş oluyoruz: Millet sabredecek. Peki sabredecek olan milletse musibet kim? Millet hangi musibete sabredecek ve bu musibetin failleri kim? Sabredilmesi gereken musibet fakirlikse, işsizlikse, enflasyonsa, yolsuzluksa, hukuksuzluksa bu fakirliğin ve hukuksuzluğun failleri özneleri kim? Sabredecek olan milletse, musibet bizatihi sizsiniz demektir. Milletimizin başındaki en büyük musibet aile şirketine dönmüş olan bu iktidardır.”

“Türkiye’yi küçültme programı uygulanıyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yürüttüğü ekonomi programı ile Türkiye’nin 2023 hedefine değil ancak 2005 hedefine ulaşabileceğini ileri süren Davutoğlu doları umursamamanın bir rezalet olduğunu ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yüz milyarlarca dolar borcu olan ülkenin ekonomi bakanına, koalisyon hükümetine “doları umursaması” gerektiğini anlatmak zorunda kalıyoruz. Böyle bir rezalet olabilir mi? Dış ticaretimizin merkez üslerinden birisi olan dolayısıyla kurun ne demek olduğunu her gün yaşayan Mersin’deki küçük bir esnaf kardeşimiz bile ‘kuru, doları umursamıyorum’ diyen birini yanına çırak olarak bile alır mı, kasasını ona emanet eder mi? Biz milletin hazinesini, nesillerimizin geleceğini bunlara nasıl emanet ederiz Allah aşkına? Bu nasıl bir rezalettir.”

“Dolara bakamıyorsan önüne bakmayı öğren”

“Böyle bir ekonomi programı olabilir mi? Sayın Bakan tamam anladık dolara bakamıyorsun ama en azından önüne bakmayı öğren. Yahu nasıl bu ülkenin 2023 Ekonomik Büyüklük hedefi 2007’nin seviyesi olabilir. 2007’yi, 2006’yı, 2005’i hedeflemekte nedir? Ben size söyleyeyim bütün bunların bir tek ismi vardır: Bu koalisyon iktidarının ekonomi hedefi kendi ifadeleriyle “Türkiye'yi küçültme hedefidir”. Ekonomik seviye olarak kendisine 2007’ye ulaşmayı koyan bir program Türkiye'yi küçültme programıdır”. Bunlara lazım olan küçük, içine kapanmış, demokrasiden istifa etmiş; aile şirketi gibi yönetecekleri bir Türkiye'dir.”

“Arkadaşlarını terk etti, 28 Şubatçılarla yürüyor”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile birlikte hareket etmekle de suçladığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Eski Türkiye aktörlerine karşı omuz omuza mücadele verdiği arkadaşlarını terk eden Erdoğan bizlere engel olmaya çalışırken, sağına aldığı 28 Şubat döneminin koalisyon ortağı Bahçeli ve soluna aldığı ’28 Şubat hala devam ediyor’ diyen o dönemin başörtüsü ve ezan düşmanı Perinçek bize saldırıyor. Demokrasiye karşı otoriter ve dışlayıcı bir siyaseti savunan bu koalisyon ortaklarına daha düne kadar FETÖ’nün Türkiye sözcülüğünü yapan ve bugün yandaş gazete köşelerinde keyif süren kripto FETÖ’cüler eşlik ediyor.”

“Bahçeli Kürtçeye Hakaret etmesin, Öcalan’ı TRT’ye çıkaranlarla uğraşsın”

Konuşmasının son bölümünde MHP lideri ile aralarında yaşanan tartışmaya değinen Davutoğlu MHP liderini “serok Ahmet” göndermeleri yaparak Kürtçeye ve Kürtlere hakaret ettiği ileri sürdü. Davutoğlu Bahçeli’yi Kürtçeye saygılı olmaya davet ederken şunları söyledi:

“Bahçeli, geçenlerde yine bizi aşağıladığını düşünerek “Serok Ahmet” demiş. Sen Ahmet Davutoğlu’nu boş ver. Sen niçin milyonlarca Kürt vatandaşımızın diline hakaret ediyorsun, hiç mi asgari saygın yok? Sayın Bahçeli’nin ve bugün iktidar sahiplerinin bilmeden övünerek “cihan devletleri” diye andıkları Selçuklu ve Osmanlı devletlerimiz yönettikleri halkların dillerine küçümseyerek baksalardı cihan devleti niteliği kazanamazlardı. Bahçeli bölücülükle mücadele etmek istiyorsa Kürtçeyle ve bizimle uğraşacağına, seçim kazanmak için ‘Serok Apo’dan mektup getirenlerle, kırmızı bültenle aranan onun kardeşi Osman Öcalan’ı devlet televizyonuna çıkaranlarla uğraşsın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140