banner279

Çevreci ve Vangölü için hayati bir yatırım

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi VASKİ tarafından yapımına başlanan ve çalışmaları aralıksız sürdürülen Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi Vangölünün kirlikten tamamen arındırmasını sağlayacak.

Çevreci ve Vangölü için hayati bir yatırım

Bir Türkiye ve dünya değeri olan Vangölü ilk kez uygulanan büyük bir proje ile gelecek nesillere temiz devredilecek.

Yaklaşık 100 milyon TL’lik bir dev yatırım olarak devam eden Arıtma Tesisinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

İdari binaların yapımında büyük mesafe alınırken aynı zamanda havalandırma havuzları, jeotekstil ve membran kaplaması işlemleri de sürüyor.

Yeni yapılacak arıtma tesisi ile yıllardır kirlenen Vangölü kirlilikten arındırılacak. Eski arıtma tesisi gelen suyu tamamen arıtamadığı için iskele sahilinde kirlilik oluşmaktaydı, bu yeni modern tesis ile sorunun tamamen önüne geçilmiş olacak.

Projede ayrıca çevre dostu koku giderme üniteleri de yapılarak, yerleşim yerlerinin etkilenmesinin önün geçirilerek arıtma tesisi çevresi bir dinlenme alanı haline getirilecek.

Ayrıca tesiste Biyogaz ve Güneş Enerji üretimi de yapılacak. Tesisinin güneş enerjisi üretimi ile enerji giderleri kuruma yük olmaktan çıkarılacak.

Mayıs ayında temeli atılarak çalışmalara başlanan tesisin 2 yıl içinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

Van kent merkezi için 2050 yılına kadar 1 milyona yetecek nüfus planlamasına göre inşa edilen tesisin yapımı için çalışmalar aralıksız sürdürülecek.

VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş tesisin yapımını yakından takip ediyor. Yüklenici firma yetkilileri ile periyodik olarak bir araya gelen ve bilgiler alan Tekataş, Van ve Vangölü için hayati bir projedir. Bunun bitirilmesi için zamanla yarışıyoruz. Van’da hayal bile edilmeyen bir tesisin yapımı büyük bir başarıdır. Biz Vangölünü gelecek nesillere temiz bir şekilde emanet edeceğiz. Bu bizim insana ve çevreye verdiğimiz önemin göstergesidir. Bunda büyük emekleri olan Valimiz Murat Zorluoğlu’na da teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140