banner279

Barzani'ye yakın Rudaw'a konuşan Altan Tan'dan HDP çıkışı: Yeni bir partiye ihtiyaç var

Terör örgütü PKK'yla arasına mesafe koyamadığı için eleştirilen HDP'ye bir eleştiri de eski milletvekili Altan Tan'dan geldi. Yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu belirten Tan, HDP'nin barış söylemi için "İçi boş" dedi.

Barzani'ye yakın Rudaw'a konuşan Altan Tan'dan HDP çıkışı: Yeni bir partiye ihtiyaç var

Eski HDP Milletvekili Altan Tan, "HDP sürekli aynı şeyi tartışıyor ve bu patinajdan kurtulamıyor" dedi. HDP'nin barış söylemi için 'içi boş' diyen Altan, "Barış sadece söylemle gerçekleşmez. Her şeyden önce bu tercih şeffaf olmalıdır. Sonrasında diğer adımlar atılır. Fakat ben bu konuda kendilerinden önemli bir karar beklemiyorum. Alınan kararlar da hep tekrardır" ifadelerini kullandı. 

"YENİ BİR PARTİYE İHTİYAÇ VAR"

Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'a konuşan Altan tan, HDP'ye alternatif parti kurulacağı iddiasıyla ilgili soruyu şöyle cevapladı:

"Türkiye’deki Kürtlerimizin yüzde doksanı (ben muhafazakar kelimesini sevmiyorum) Müslümandır. Kendi dilini, kültürünü, gelenek ve inançlarını biliyor, seviyor, yani Kürdevaridiler. Kürt kültürünün yüzde 90’ı Müslüman. Yani halk başka bir yolda, liderlik ve idare başka yolda. Bu nedenle iki önemli ihtiyaç var. Bunlardan birincisi; Kürtlerin yönetimi ve yöneticileri de halkı gibi olmalı. Ama şimdi Türk solcular bu geleneğe zıttır, kültürleri, hareketleri, görüşleri bizimkine zıttır. İkincisi ise, artık silahlı mücadele dönemi bitmiştir ve mücadele demokratik yolarla olmalıdır. Özellikle de Türkiye’de silah dönemi, rolü bitmiştir. Dolayısıyla böyle bir parti ihtiyacı vardır." 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut Aydın
Mesut Aydın - 12 ay Önce

Halkın değer yargılarına taban tabana zıt siyaset yapanların,muvaffak olmaları mümkün değil.
Siyaset HALK için yapılır.
HALK-A
Sağman muvaffakiyet olmaz.
Hdp'e-nin
KÜRT halkını temsil edemediği gibi,siyasi uzlaşı konusunda,handikaplarını kişisel düşmanlıklarınıda aşma becerisi gösteremedi.

Zira iradesini teröre teslim etmekten kurtaramadı kendini.

Bundan sonrada hatalarından rücu edebileceğini,özeleştiri verip düzeleceğini sanmak saflık olur.

Hdp'e-nin
Siyaset yapma alanı kalmamış,kendi sonunu siyasi cesaretsizliğinden ve teröre teslimiyetinden dolayı kendisine,
DEVLET-in ve siyasi iktidarın kendilerine, siyaset alanını sonuna kadar açmalarına rağmen,kullanamamış,düşmanlık üzerine kodladığı siyasetinden dolayı,kendi sonunu kendisi getirmiştir.

Altan Tan
kardeşime katılıyorum selam ve saygılarımla.

SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140