banner315

Balandı: Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir!

Türk İş Van Temsilcisi ve Tes-İş Sendikası Van Şube Başkanı Naif Balandı, işçilerin geleceği açısından ekonomik anlamda büyük önem arz eden kıdem tazminatı konusunda taviz vermeyeceklerini söyleyerek, “Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ'in kırmızıçizgisidir” dedi.

Balandı: Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir!

Türk İş Van Temsilcisi ve Tes İş Sendikası Van Şube Başkanı Naif Balandı, son zamanlarda ülkenin önemli gündemlerinden olan kıdem tazminatı konusunda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

    Beraberindeki sendika yetkilileri ve çalışanlarla birlikte kamuoyuna açıklamalarda bulunan Balandı, kıdem tazminatının mevcut haliyle korunması gerektiğini belirtti.

    TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ GETİRİLİYOR

    Kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemelerin olduğunu dile getiren Balandı, “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu  konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur.  Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgına karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net... Kıdem tazminatı koşullan ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü 6uğün?de   muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ'in kırmızıçizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner317

banner319