banner279

AK Parti Van İl Başkanlığı'ndan 'Kapıköy' konusunda kasıtlı algı oluşturuluyor!

AK Parti Van İl Başkanlığı tarafından, pandemiden dolayı bir süredir kapalı bulunan Kapıköy'e ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, Kapıköy gerekçesiyle AK Parti Van İl Başkanlığı ve AK Parti Van Milletvekillerine yönelik olumsuz algı oluşturulmaya çalışıldığı belirtildi.

AK Parti Van İl Başkanlığı'ndan 'Kapıköy' konusunda kasıtlı algı oluşturuluyor!

“KAPIKÖY, PANDEMİDEN DOLAYI KAPANMIŞTIR”

Yapılan açıklamada; “Son günlerde Van’da bazı çevrelerin, Kapıköy gümrük kapısının Covid-19 salgın hastalığı sebebiyle kapalı olmasını bahane ederek AK Parti İl Başkanlığımıza ve AK Parti Van Milletvekillerimize yönelik olumsuz algı operasyonu üzerine Van basınını ve kamuoyunu bilgilendirme zarureti hasıl olmuştur. Van Kamuoyunun bildiği gibi Kapıköy Gümrük kapısı 16 Nisan 2011 tarihinde İl başkanımız 23. Dönem Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu’nun gösterdiği çaba ve girişimleri sonucu küçük araç ve yolcu geçişine açılmıştır. 2011 yılında konuyu İran Cumhurbaşkanı Ahmedi Nejad’a bizzat aktaran Türkmenoğlu’nun bu girişimleri her zaman takdirle karşılanmıştır. Bunun akabinde yoğun bir şekilde hareketlenen Kapıköy Gümrük kapımız 15.02.2019 tarihinde Gümrük ve Ticaret bakan yardımcımız, 24. Dönem Van Milletvekili Fatih Çiftçi'nin gayretiyle, Yap-İşlet-Devret modeli kapsamında Tek Durakta Kontrol Projesine uygun biçimde modernize edilerek 70 dönümlük yeni gümrük sahasında, 3 giriş – 3 çıkış olmak üzere toplam 6 adet peronla hizmet vermeye başlamıştır. Kısacası AK Parti bütün kurumlarıyla ve teşkilatlarıyla Kapıköy Gümrük kapısının açılmasına sebep olmuştur. Bundan sonra önemli olan ise Kapıköy’ün transit geçişe hazır hale getirilmesidir. Modern bir sınır kapısı hüviyetine kavuşturulan Kapıköy, korona salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte, İran’da baş gösteren hastalık sebebiyle Sağlık Bakanlığı pandemi kurulunun aldığı kararla yolcu giriş ve çıkışlarına kapatılmıştır. Kapıköy Gümrük kapımız siyasi veya ekonomik sebeple kapatılmamıştır. Pandemi kurulu tarafından alınan karar çerçevesinde Van halkının canı ve sağlığı gözetilerek kapatılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

VERİLEN DESTEKLER

AK Parti Van İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, pandemi sürecinde Van'a yapılan desteklere de değinildi. Açıklamada şöyle denildi;

“Pandemi sürecinde sadece 2020 yılı içinde hükümetimiz;
1- Sosyal Destek Programıyla çeşitli alanlarda esnaf ve tüccarlarımızın, dar gelirli vatandaşlarımızın mağdur duruma düşmemesi için kira katkıları da dahil Van ilimizde 215.000 kişiye 474 milyon TL destek sağlamıştır.
2- KOSGEB destekleriyle yıl içinde; toplam da 1.032 işletmeye 20.864.191 TL destek ve kredi faiz desteği verilmiştir.
3- DAKA tarafından toplam yatırımcılara 14.856.000 TL’lik hibe destek olarak verilmiş, 6 büyük proje hayata geçirilmiştir.
4- Tarım ve Orman Bakanlığımızın yatırım ve teşvik paketleri kapsamında ilimize 162 Milyon TL destek ödemesi yapılmıştır.
5- İŞKUR vasıtasıyla kısa çalışma ödeneği yoluyla on binlerce hemşerimize destek verilmiştir.
Bu destekler sadece birkaç kalemde yapılanlardır. Hükümetimizin yıl içinde yaptığı diğer destekler ve yardımlar ayrıca yüz milyonları bulmuştur. Hal böyleyken terör örgütlerine muzahir çevrelerin siyasi amaçlı girişimleri gündem saptırmak için başlatılmıştır. Son günlerde mafya vari tavırlar sergileyen çevrelerin açığa çıkmasına paralel ortaya çıkartılan Kapıköy Gümrük kapısı açılsın kampanyası samimi girişimler değildir. Terör örgütlerinin çevrelerinde gezinen, gazete manşetlerine resimleriyle birlikte çıkan, Van’a zerre kadar faydası olmayan, bu şehirde dikili tek ağacı dahi bulunmayan kişi ve örgütlerin amacı ise masum istekler üzerinden şehirde kaos çıkarmaktır. Van’a zarardan başka faydası olmayan kripto kimlikli örgüt sevicilerine, amaçlarını bilmeden, masumane şekilde destek veren bazı meslek gruplarının, AK Parti aleyhtarlığına dönüştürülmek istenen bu kampanyaya destek vermesi kentin gelişmesinin önünde bariyer olmaktadır. Unutulmasın ki; daha dün denecek tarihte esnaf ve tacirlerimizin dükkanlarını yağmalayan, iş yerlerini kapattıran, bankaları ateşe veren, Vanlı tüccar ve iş insanlarından haraç alan ve bu paraları terör örgütlerine aktaran çevrelerin siyasi kampanyasına destek vermek ayrıca teröre ve yandaşlarına destek vermektir. Covid-19 salgınında Van tacirlerinin zararlarını asgariye indirmek ve halkın mağdur olmaması için her türlü desteği veren AK Partimiz ve hükümetimize karşı bir karalama kampanyasına dönüştürülerek terör örgütü propagandasına çevrilen Kapıköy gümrük kapısı açılsın kampanyasına bilerek veya bilmeyerek katılanların bilmesini isteriz ki; aslında Van için elzem olan öncelikli konu, eşkıya gibi halkın ve devlet malına çöreklenen “adeta mafya mikropları üreten” sosyal ve ekonomik çevrelerin, önce kendilerini sonra da kurumsal yapılarını ıslah etmeleridir.
Zira Van’da kirlenmiş, ilkel, bayat, hoyrat ve güvensiz yapılar, tüm kötülük ve olumsuzlukların adeta kaynağı ve ana nedeni haline gelmişlerdir. Özelliğini yitirmiş, tabiiliği bozulmuş, mafya vari anlayışları üreten “mikrobik” zeminlerde isteseniz de en güzel çiçekleri, en verimli meyve ve sebzeleri yetiştiremezsiniz.”

“KAPIKÖY'ÜN AÇILMASI ELZEMDİR...”

Kapıköy'ün açılmasının elzem olduğu ancak bu noktada İran tarafının da bakış açısının ortaya konması gerektiği belirtilen açıklama, şu ifadelerle son buldu; “ Bu nedenle;

1. Son günlerde kentimizin gelişimini sağlaması ve işbirliği içerisinde olması gereken yapıların, birbirlerine girmiş görüntüsü vermelerini doğru bulmadığımız gibi kapalı kapılar ardında halledilebilecek konuların ortalığa saçılmasını da sakıncalı buluyoruz.
2. Siyasal, bürokratik ve sivil inisiyatiflerin en çok birbirlerine ihtiyaç duydukları bir dönemde kişisel fantezilerin hunharca, topluma popülist bir yaklaşımla yutturulmaya çalışılmasına karşı çıktığımızı da ifade ediyoruz.
3. Kapıköy sınır kapısının açılması elbet elzemdir. Ancak bu talep, siyasi tavırlar sebebiyle menzilinden çıkarılmıştır. İran tarafının duruma bakış açısı ortaya konmadan, kapının sadece Türkiye tarafından tek taraflı kapatıldığı şeklinde oluşturulmak istenen algı, bilgisizliğin ve olsa olsa şovmenliğin ürünüdür.
KAPIKÖY, kişilerin kendilerini ön plana çıkarmakta kullanacakları konu değildir, olmamalıdır.
4. Kapıköy, çevreyolu, imar, turizmi geliştirecek yatırımlar, stad, otogar ve şehir meydanı gibi sorunların çözümü için birlikteliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde, çatışmacı pozisyon geliştirenler Van’ın hayrına çalışanlar olamaz. Biz AK Parti Van İl Teşkilatı olarak, şehri ve insanımızı ilgilendiren tüm konularda, dün olduğu gibi bugün de, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri ve tüm teşkilatları ile Vanlıların her daim hizmetinde olduğumuzu ifade ediyor, memleketimizin gelişmesi ve kalkınması için gelecek tekliflere, projelere ve faaliyetlere duyarlılık göstereceğimizi belirtiyoruz.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241