banner279

AK Parti Van'da 5 İlçede seçim sonuçlarına itiraz etti

AK Parti İl Başkanı, Kayhan Türkmenoğlu, İpekyolu, Tuşba, Edremit, Erciş ve Çaldıran’da seçim sonuçlarına ilişkin itirazları olduğunu aktardı. Türkmenoğlu, Erciş’te 5 bin geçersiz oy olduğunu her sandıkta 3-5 oy çıkması halinde sonuçların terse dönebileceğini söyledi.

AK Parti Van'da 5 İlçede seçim sonuçlarına itiraz etti

AK Parti İl Başkanı, Kayhan TürkmenoğluİpekyoluTuşbaEdremitErciş ve Çaldıran’da seçim sonuçlarına ilişkin itirazları olduğunu aktardı. Türkmenoğlu, Erciş’te 5 bin geçersiz oy olduğunu her sandıkta3,5 oy çıkması halinde sonuçların terse dönebileceğini söyledi

Ak Parti Van İl Teşkilatı, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan yerel seçimlere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Van İl Binası Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan AK Parti İl Başkanı, Kayhan Türkmenoğlu,  bazı ilçelerde seçim sonuçlarına ilişkin itirazlarını İlçe Seçim Kurulları’na yaptıklarını aktardı. Seçimlerden güçlenerek çıktıklarını vurgulayan Türkmenoğlu, birçok ilçede gerekli itirazları yaptıklarını ve sonuçları beklediklerini söyledi. Türkmenoğlu, “Erciş’te itirazımız söz konusudur. Dün akşam itibarıyla sayımlar başladı bugün veya yarın sonuçlanacak. Çaldıran aynı şekilde,2 bin 281 sandıkta kullanılan 512 bin oyun 483 bini geçerli, 28 bin 600 ise geçersiz oy. Bu sayı yüksek bir rakam. Erciş’te 5 bin geçersiz oy bulunuyor. Rakibimiz 2 bin 600 oy ile kazandığı görünüyor. Secim sonuçları bir tahlildir, bir laboratuvardır bizim için. Yol göstericidir. Bununla ilgili gerekli hassasiyetleri göstereceğiz” dedi.

AK PARTİ 5 İLÇEDE SEÇİM SONUÇLARINA NEDEN İTİRAZ ETTİ?
İpekyolu’nda,Tuşba’da, Edremit'te, Erciş’te ve Çaldıran’da seçim sonuçlarını etkileyecek şekilde oykullanma, sayım, tutanaklar ile ilgili iş ve işlemlerde yapılan bariz hatalar nedeniyle itiraz ettiklerini açıklayan Türkmenoğlu, “Tutanakların yasaya aykırı bir şekilde düzenlemiş olduğu, tutanakların birçoğunda kullanılan zarf ve oy pusulaların sayısının bir biriyle uyuşmadığı, kullanılan zarf sayısı ile sandıkta çıkan zarf sayısının eşleşmediği, seçmen sayısı ile kullanılan oy pusulası sayısının bir biriyle uyuşmadığı, bir kısım tutanaklarda oy pusulası ve sarf sayısının tutanaklara geçirilmediği, oy sayım döküm çizelgesinde oyların sandık sonuç tutanağına hatalı olarak geçirildiği, Geçersiz sayılan oyların geçersizlik sebebini tutanaklara yansıtılamadığı gördük. Biliyorsunuz İstanbul’da benzer gerekçeler var. Nihayetinde hukuk ve adalet bizim için her şeyin üstündedir. İtirazların sonucunu beklemek zorundayız. Bunu niye yaptık? Arada çok az bir fark var bazı ilçelerde. Erciş’te olduğu gibi. Orada geçersiz 5 bin oy var. Geçersiz oylarımızın birçoğu afaki, sadece Erciş’te 300’e yakın sandık var. Orada en azın her birinde 3,5 oy çıksa bu rakam tersine dönebilir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 1 yıl Önce

Tev tev irfan beg eliosman begg sız bi kendi yerlerinize bakın kac oy çıkardınız

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241