banner279

AK Parti'nin YSK'ya Sunduğu Dilekçede Neler Var?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi ile ilgili yaptığı 'olağanüstü itiraz' başvurusunda Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gerekçelerin sıralandığı bir dilekçe sundu. Kaynak: AK Parti'nin YSK'ya Sunduğu Dilekçede Neler Var?

AK Parti'nin YSK'ya Sunduğu Dilekçede Neler Var?

BBC Türkçe’de Ayşe Sayın imzası ile yayınlanan habere göre, AK Parti’nin YSK’ya sunduğu dilekçede "Sandık sonuç tutanaklarının ve oy sayım döküm cetvellerinin düzenlenmesinde ve oyların sandık sonuç tutanaklarına geçirilmesi sırasında usulsüzlük yapılması, yasaya aykırı sandık başkan ve üyesi ataması, ölü, kısıtlılara oy kullandırılması, mükerrer seçmenlerin oy kullanıp kullanmadığının saptanamaması, oy torbalarından çıkmayan kayıp seçmen listeleri" gerekçesiyle toplam 300 binden fazla oy pusulasındaki hukuki durumu belirsiz hale getirdiğini savunup seçimin iptalini istedi.

Sayılan usulsüzlüklerle ilgili belgeleri üç ayrı bavulla YSK'ya sunan AK Parti'nin itiraz dilekçesinde "Tüm bu hata ve usulsüzlüklerin sehven ve münferiden değil, bilakis kasten ve organize şekilde yapıldığını göstermektedir" ifadeleri kullanıldı.

AK Parti itiraz başvurusunda, oy sayım ve döküm cetvellerinde yapılan usulsüzlükler nedeniyle toplam 1 milyonu aşkın seçmenin kullandığı oyun hukuki akıbetinin belirsiz olduğu ve seçim sonucuna gölge düşürdüğü savunularak, bütün bu nedenlerle İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ve yenilenmesi talebine yer verildi.

AK Parti'nin ekleri hariç 44 sayfadan oluşan itiraz dilekçesinde, seçimin iptali ve yenilenmesine ilişkin bazı gerekçeler şöyle sıralandı:

'1 milyon oyun akıbeti belirsiz'

Kaynak: AK Parti'nin YSK'ya Sunduğu Dilekçede Neler Var?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241