banner279

AK Parti İl Başkanı Türkmenoğlu’ndan Vanlılara müjde…

AK Parti 23. Dönem Milletvekili ve Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu değerlendirme toplantısı yaptı. Başkan Türkmenoğlu, Van için kısa va mega anlamı taşıyan bazı projelerin kısa süre içerisinde hayata geçeceğini müjdeledi.

AK Parti İl Başkanı Türkmenoğlu’ndan Vanlılara müjde…

AK Parti Van İl Başkanı kentteki Basın Mensuplarıyla bir araya gelerek yaptıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Vanlılar önemli müjdeler veren Başkan Türkmenoğlu, yeni üye kayıtlarının Temmuz ayının sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Pandemi döneminde 48 bin 65 yaş üstü vatandaşı aradıklarını belirten Başkan Türkmenoğlu, pandemi döneminde Van’a 650 Trilyon TL’nin girdiğini söyledi. Van’da yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgiler veren Başkan Türkmenoğlu, eski Van Şehrini yeniden ayağa kaldıracaklarını, Hoşap Kalesi’nin çevre düzenlemesinin yapılacağını, Çevre Yolu çalışmalarının Eylül, Ekim ayı gibi başlayacağını, Van’d Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Enstitüsü’nün kurulacağını, Norduz Koyunun markalaştırılacağını, Karayolları kavşağı ile Otogar kavş arasında üst geçit yapılacağını, Van ve ilçelerinde millet bahçelerinin yapılacağını ve Orman Bölge Müdürlüğü’nü Van’da açacaklarını müjdeledi

. “TEHLİKE GEÇMİŞ DEĞİL”

Türkiye’de yaşanan pandemi sürecinin çok hızlı bir sürede aşağı doğru ivme kazandığını belirten Başkan Türkmenoğlu, “Ancak maske mesafe ve temizlik konusuna elbette ki riayet etmemiz gerekiyor. Malumunuz tehlike geçmiş değil. Her an risk altındayız. Her an geriy dönüş yaşayacağımızı unutmamalıyız. Bu vesileyle dikkat ederseniz bu tür toplantılarımızı kapalı mekanlardan ziyade, açık alanlarda yapmayı tercih ediyoruz. Bildiğiniz gibi daha önce biz kentimizin meseleleriyle ilgili, teşkilatımızla ilgili istişare toplantıları gerçekleştirmiştik. O günden sonra neler yaptık, kısaca değinmek istiyorum” dedi.

“TÜRKİYE KASASINDAN 300 MİLYAR TL HARCADI”

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin yaptığı ve yapacağı başarılarının arkasında halkın gücü olduğunu belirten Başkan Türkmenoğlu, “Malumunuz şu pandemi süreci içerisinde ülkemizde, sizin de yakinen takip ettiğiniz üzere, Amerika’da, Avrupa’da, Uzak Doğu’da, Asya’da, Rusya’da bu süreci sizlerde basın ve sosyal medya üzerinden takip etmişsinizdir. O ülkelere baktığınızda Türkiye Cumhuriyet Hükümeti’nin yapmış olduğu başarıların ve o başarıların arkasındaki gücün yine halktan kaynaklandığını ve bu ülkenin milletiyle, kardeşleriyle bir güç olduğunu ve bu gücü de Cumhurbaşkanımızın yanında hissettiği için bu tür tarihi özel dönüm noktalarını bizler yaşadık. Covid-19 münasebetiyle Avrupa hastaları sokaklarda yatırırken, Amerika hastalardan para alırken, Uzak Doğu’da hastaneler dolup taşarken ve Dünya ekonomisi 300 milyar dolar bir ekonomik buhrana takılırken, sadece Amerika’nın kaybının 30 trilyon dolar olduğunu bilirken, Almanya’nın 1949’dan sonra en büyük mali krizi yaşayan bir ülke olduğunu bizler bilirken, Türkiye elhamdülillah kasasından 300 Milyar TL’nin bu pandemi sürecinde vatandaşına, esnafına, KOBİ’sine, İşadamına, sanayicisi ve sağlık kuruluşuna harcamıştır” ifadelerini kullandı.

“GÜÇLÜ HÜKÜMETİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Amerika’dan-Uzak Doğu’ya, Uzak Doğu’dan-Afrika’ya özellikle hijyen maddeleri, gıda maddeleri gönderdiklerini söyleyen Başkan Türkmenoğlu, “Kendi hastasını İsviçre’den alıp ülkesine getirip, tedavi ettirip arkasından da o hastasını tekrar İsviçre’ye gönderen baş bir ülke yoktur. İkinci bir ülkeyi gösteremezsiniz. Biz böyle bir ülkenin, böyle güçlü bir hükümetin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

“VAN’DA 700’E YAKIN GEZİCİ SIĞINMACI VAR”

Pandemi döneminde Van’da ciddi tedbirlerin alındını belirten Başkan Türkmenoğlu, “Ülke genelinde devasa hastaneler var. Bu hastanelerde de elhamdülillah Van hastanelerinde de yoğun bakımlarımız çok şükür %100 kapasiteye ulaşmadı. Demek ki hastalarım sınırlıydı. Van’da tedbirler ciddi bir şekilde alındı. Hele şu İran kapısının hızlı bir şekilde kapanması bizim için çok çok önemli bir şeydi. ki o anda İran’ın kapılarını hızlı bir şekilde kapattık. 8 bine yakın sığınmacı kardeşlerimiz şu anda Van’da her yerde yerleşik durumda hayatlarını devam ettiriyorlar. 700’e yakın gezici sığınmacı var. Bunlardan hiç birinde pozitif vaka çıkmadı. Yani buda Van Sağlık Teşkilatı’nın ne kadar yerinde ve gayretli çalışmalar yaptığını gözler önüne seriyor” diye konuştu.

“REHAVETE KAPILMAMALIYIZ”

Van’da 700’e yakın pozitif hastanın olduğunu belirten Başkan Türkmenoğlu, “Bu 700’e yakın hastamızın hemen hemen 600’ü tedavi gördü çıktı. 100-150 hastamız, 10’a yakın vefatımız var ve entübe hastamız yok. Bu şu demektir ciddi anlamda Van’da bu vakalar tabana bizi korkutacak şekilde hiçbir zaman yayılmadı. Buradan sağlık teşkilatımıza sizler huzurunda teşekkür ediyoruz. Fakat vaka hiç yayılmayacak diye de bizler hiçbir zaman rehavete kapılmamalıyız. Çünkü biz özellikle İstanbul’dan gelen misafirlerimizin üzerinden buradaki birçok kişide pozitif vaka oluştuğunu sizlerde müşaade etmişsinizdir” ifadelerini kullandı.

“48 BİN KİŞİYİ BİZİM TEŞKİLATIMIZ TEKER TEKER ARAMIŞTIR”

Pandemi döneminde Van esnafını yalnız bırakmadıklarını belirten Başkan Türkmenoğlu, “Bizler bu süreç içerisinde, Şubat ayında bir çı felaketimiz, arkasından Başkale depremimiz bunlar o dönemlerde yaşadığımız doğal afetlerimizdir. Bunları bir şekilde atlatıp onların yaralarını sararken, bu pandemi süreci ortaya çıktı. Pandemi sürecinde Van’da mümkün olduğunca tüm esnaflarımızı gezmeye çalıştık Mümkün olduğu kadar 65 yaş üstü bu kentte bulunan 48 bin kişiyi bizim teşkilatımız teker teker aramıştır. Van’da yaşayan 1 milyon 1 bin nüfuslu bir kentte, 65 yaş üstü nüfusumuzu ifade ediyorum, toplamda 48 bin kişidir. 48 bin kişide biz 650’ye yakın teşkilat yöneticimizin her biri üzerine düşen görevi almış ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızı teker teker aramıştır. Teşkilat mensuplarımız yaşlılarımızın yanında yer almış, gençlik teşkilatımız gençlerle özellikle sınavlar, yarışmalar düzenlemiş ve telekonferans yöntemiyle mümkün olduğu kadar toplantılar gerçekleştirmiştir” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİ İÇERİSİNDE 650 TRİLYON TL BU KENTE PARA GİRDİ”

Van’da 140 bin kişiye ‘Ekonomik Destek Paketi’ adı altında 1000 TL destek sağlandığını belirten Başkan Türkmenoğlu, “Biz de genel merkezimizle, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız ile bizatihi telekonferans yöntemiyle görüşme fırsatı elde ettik. Teşkilat toplantılarını yaparken, ayrıca bakanlarımız ile de telekonferans yöntemiyle kentin önemli konularını tartışma ve onları çözme fırsatı e ettik. Arkasından VEFA Gruplarına desteklerimizi sağladık. Bizim Sosyal Politikalar Başkanlığımızdan özellikle VEFA Gruplarına desteğimizin yanı sıra, Bayram’da da mümkün olduğu kadar hayırsever işadamlarının katkılarıyla biz bizatihi vatandaşların evlerine tek teker gıda kolileri gönderdik. Sadece Van’da 140 bin kişiye ‘Ekonomik Destek Paketi’ adı altında 1000 TL destek sağlanmıştır hükümetimiz tarafından. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’mız işin içerisine girerken tam 650 trilyon TL bu kente pandemi süreci içerisinde pa girdi. Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından vatandaşlarımıza toplamda 600 bin kişiye mutlak suretle kaynak sağladık. Eksik var mıdır? Elbette ki göremediğimiz, bilemediğimiz eksiklerimiz vardır ama bizde hükümetimizin bir takipçisi olarak, bu durumun bire bir takipçis olduk” diye konuştu.

“HASTA KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLDUK”

Van’dan dışarıya çıkmak isteyen vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Türkmenoğlu, “Van’a gelmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Hasta kardeşlerimizin yanında olduk. Yani bu süreç içerisinde her kimin başı ağrıdıysa, her kim ne sıkıntı yaşadıysa onun yanında olmaya gayret gösterdik. Tüm bunların sonucunda normal hayata geçişimiz olan Temmuz ayı içerisinde de hemen sahaya çıktık. 13 ayrı koldan, 13 teşkilatımızı kent merkezinde, adeta kentin kılcal damarları olan esnaflarımıza geçmiş olsun temennisiyle arkadaşlarımızı ziyaret etti. Ve bu arkadaşlarımız bire bir esnaflarımızla görüştü. Bir taraftan da gerek KOSGEB üzerinden, bankalar üzerinden, gerek Esnaf Sanatkarlar Birliği’nin kredi kooperatifleri esnaflarımızın yanında oldular. Uzun vadeli kredilerimizi bütün esnafımıza kullandırtmaya çalıştık. İşyeri kiraları için gerekli çalışmaları yapmaya çalıştık. Ama eksiğimiz yok mudur? Elbette vardır. Sonuçta her insana dokunabilmek, her insana ulaşabilmek insanüstü bir doğa olayıdır. Ama %90 oranında mümkün olduğu kadar kentimizi mutlu kılmaya, huzurlu kılmaya ve kentimizi mutlu etmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

“BAŞKALE’DE BÜTÜN KONUTLAR HER VATANDAŞIMIZIN İSTEDİĞİ DÜZEYDE İNŞA EDİLECEK”

Van’daki doğal afetlere değinin Başkan Türkmenoğlu, “Biliyorsunuz Saray’da ve Özalp’ta bir deprem meydana geldi oraya koştuk. Şuanda Başkale’de konteyner kentler yapılıyor. Başkale’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız hasar tespit çalışmalarını bitirdi, AFAD şua devreye girdi hak sahipliğini tespit ediyorlar. Hak sahipleri tespit edildikten sonra Başkale’de bütün konutlar her vatandaşımızın istediğ düzeyde inşa edilecektir. Onları da yakinen takip ediyoruz. Şuanda başlatmış olduğumuz çok önemli bir projemiz var. AK Parti 2001’d bu yana bu kente hizmet veriyor. AK Parti’nin saflarını daha güçlü kılmak, AK Parti’ye daha değer katmak, AK Parti’nin bundan sonrak süreçte seçmenini zenginleştirmek ve AK Parti’de siyaset yapmak isteyen insanların önünü açmak için milli bir üye katılım seferberliği başlattık. Bu projemizi 1 Temmuz itibariyle başlattık. İnşallah bunu da peyderpey devam ettireceğiz. Üye seferberliğinde de hedefimiz en üst nokta çıtaya Van’a taşımaktır” dedi. 

“VAN’DA 250 BİN GENCİMİZ VAR”

Van’ın en önemli, en dinamik yapısının gençlik olduğunu belirten Başkan Türkmenoğlu, “16-24 yaş arasında Van’da 250 bin gencimiz var. Van’da her 100 kişiden 40’ı 70 yaş altındadır. Her 100 kişiden 70 kişi 40 yaş altındadır. Her 100 kişiden 50 kişi 30 yaş altındadır. kent genç bir kenttir. Bunun için bizi 2053’e bu gençlik taşıyacak. Bu gençliği bu yüzden şimdiden siyasete alıştırmalıyız. Şimdiden inandığı, güvendiği ve bugün milli birlik ve beraberlik ruhunu canlandıran bir siyasi partiden ve özellikle onur duyduğumuz dünyanın b göre ve teşkilatımıza göre gelmiş geçmiş en güçlü liderlerden birisi Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. 57 tane İslam Ülkesi var ve bu 57 İslam Ülkesinin ümidi ve umududur. Ümidi ve umut olan Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında Türkiye Cumhuriyeti’nin halkı olmasa hiçbir şekilde bu güzel icraatları gerçekleştiremez. Onun için bu halk seferberliğini çok daha genç tutmal ki liderimizi ve ekibini güçlü kılalım. Oda güzel ülkemize güzel hizmetler yapsın” diye konuştu.

“DÜNYADA 4 TANE SİHA ÜRETEN ÜLKEDEN BİRİYİZ”

Hükümetin 7 düvelle mücadele ettiğini söyleyen Başkan Türkmenoğlu, “Bir taraftan Amerika’sı, bir taraftan Mısır’ı, bir taraftan Avrupa her tarafı ikili oynayan oyunlar ve her taraftan Bizans oyunları bu ülkenin her tarafını adeta ahtapot gibi sarmış durumdalar. Ama öyle güçlü bir ülkeyiz ki bugün dünyada 4 tane SİHA üreten ülkeden biriyiz. Dünyada 10 tane petrol arama gemisi var. Bunlardan 2 tanesi Türkiye’dedir. Biz bu kadar güçlü bir ülkeyiz. Bu kadar güçlü bir ülkeyi ve o kadar güçlü bir hükümetin ve onun Cumhurbaşkanının, Van’daki bir temsilcisi olmam benim için bir şereftir, onurdur. Biz bu güçlü liderlerin arkasında Van’ımıza güçlü hizmetler yapmak için yola çıktık. Bunun için üyelerimizi güçlendireceğiz, çoğaltacağız, AK Parti’de siyaset yapmayı herkese özendireceğiz. Bunu yaparken bütün teşkilatımla beraber önce güven, önce itimat. Biz topluma ve Van halkına itimat ve güven terkin edeceğiz. Bu amaçla çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve inşallah önümüzdeki kongrelerimizde de bunu hep birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı.

“AK BELEDİYELERİMİZ GEREKLİ HİZMETİ YAPMIŞTIR”

Üye kayıtlarının ay sonuna kadar devam edeceğini belirten Başkan Türkmenoğlu, “Daha sonra yaz çalışma programlarımızı var. Daha sonra kongrelerimizi gerçekleştireceğiz. Bu arada kentimizi yöneten Valiliğimiz, Vekâleten Büyükşehir Belediyemiz, 7 tane ilçe belediyemiz bu pandemi süreci içerisinde geçmişten bugüne kadar bize en az şikâyetin geldiği Ak belediyelerdir. Ak belediyecilikteki memnuniyet hakikaten adeta bizim yüzümüzü ağartan, yüzümü ak eden bir belediyecilik anlayışıyla hizmetlerini özellikle hijyenik şart altında, toplumla istişare kuran, topluma el uzatan AK belediyelerimiz gerekli hizmeti yapmıştır. Kayyumla güç birliği yapıp, gücüne gü katmıştır. Ama diğer taraftan parlamentoda 3 tane milletvekilimiz var. 3 milletvekilimizde parlamentoda kentin önemli projelerini, öne yatırımlarını takip ediyorlar. Bizlerde hükümet olarak buradaki kurumlarımızın yapmış olduğu hizmetleri ve hükümetimizin getirmiş olduğu hizmetleri, özellikle yatırımları, programları hem takip ediyoruz, hem de onların gerçekleşmesi için idaremiz ve gayretimiz var” dedi.

“VAN’DA YAPILACAK BİRÇOK YATIRIMA VE PROJEYE ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE TANIK OLACAĞIZ”

Yapılan yatırımlara değinin Başkan Türkmenoğlu, “1997-98 yılları arasında Ticaret Odası Başkanıydım. Van Edremit’te Yüksek İhtisas Hastanesi vardı. O hastanenin 4 defa açılışını yaptılar. Mesut Yılmaz geldi ayrı yaptı, Demirel geldi ayrı yaptı, Ecevit geldi ayrı yaptı, Mesut Yılmaz geldi ayrı yaptı. Şunda yatırımları say say bitmez. Nerden nereye geldik. Geçtiğimiz hafta arkadaşlarımızla beraber Ankara’da 10 günlük ziyaret trafiği gerçekleştirdik. Ankara’da Van’da yapılması gerekenleri konuştuk. Bakanlarımızla bir araya geldik. Van’da yapılacak birçok yatırıma ve projeye inşallah önümüzdeki süreçte tanık olacağız. Bunların en önemlilerinden birisi Gürpınar Belediyemizin yapmış olduğu Hoşap ile ilgili müthiş bir proje var. Onu biz hayata geçireceğiz. Bir taraftan Hoşap Kalesi’nin restorasyo yapılacak, diğer taraftan da orası bir turizm mekanı olacak. Bunun projesi hayata geçiriyor, önümüzdeki süreçte temelini atacağız” diy konuştu

. “KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞI GELİŞTİRME ENSTİTÜSÜ’NÜ VAN’A KURUYORUZ”

Eski Van Şehri’ni yeniden ayağa kaldıracaklarını belirten Başkan Türkmenoğlu, “Eski Van Şehrinin güney bölgesinde olan yer alan Kızı Cami’de restore edilecek ve oraya da özel sektör el atacak. Bakanlığımız bu konuda bize söz verdi. Diğer taraftan yapmamız gereken önemli şeylerden bir tanesi Çevre Yolumuzun olmazsa olmazıdır. Hızlı bir şekilde Çevre Yolu ile ilgili Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü çalışmalarını başlatmıştır. 1 etap Elmalı etabı, 2 etap Kuzey Edremit, 3 etap İpekyolu olmak üzere 3 etap halinde büyük ihtimalle Eylül, Ekim gibi Edremit’te çevre yolu çalışmalarına başlanacak. Van’ın birçok ilçesinde ve merkezinde artık millet bahçelerini göreceğiz. Eski Devlet Hastanemizin yerinin ihalesi yapıldı. Oda hızlı bir şekilde faaliyete geçecek önemli projelerden birisidir. Van küçükbaş hayvanlıkta Türkiye’nin hemen hemen en yoğun, en fazla hayvan varlığı bulunduran illerden bir tanesidir. 2.5 milyona yakın bir küçükbaş hayvan varlığımız var. Bunun için Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Enstitüsü’nü Van’a kuruyoruz. Özellikle Norduz Koyununu araştıracaklar. Bilindiği gibi Orman Bölge Müdürlüğümüz Elazığ’daydı. İkinci Orman Bölge Müdürlüğü’nü Van’da açacağız” ifadelerini kullandı.

“KARAYOLLARI KAVŞAĞI İLE OTOGAR KAVŞAĞI ARASINDA BİR ÜST GEÇİT YAPACAĞIZ”

Van’daki tarım arazilerinin birçoğunun nadaslı olduğunu belirten Başkan Türkmenoğlu, “Van’da en önemli şeyimiz tarım arazisi. Tarım arazilerinin birçoğu nadaslıdır. Bakanlık Ankara’dan bir ekip gönderiyor, bu nadasa bırakılan araziler araştırılacak. Hangi yerde, hangi arazide ne ekilecek, ne ekilmeyecek bunları araştırıp bize verecekler. Bizde buna göre burada bir çalışma gerçekleştireceğiz. Bunun dışında Karayolları Kavşağı ile Otogar Kavşağı arasında bir üst geçit yapacağız. Bu kapsamda Van’ın çehresi mutlak şekilde değişecekt Bahçesaray’a çığdan dolayı tünel yapacağız, Çatak’a kar tüneli yapacağız. Bunların hepsini takip ediyoruz. Özellikle milletvekillerimiz Ankara’da boş durmuyor. Bize bu konuda destek veren özellikle Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, bakanlarımızın Van’a olan hassasiyetleri, özellikle 3 milletvekilimizin yoğun çalışması, yoğun gayreti takdire şayandır. Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkan Vekilim ve Sayın Valimiz Mehmet Emin Bilmez’de bir Vanlı gibi, bir karınca gibi, Van’ı kendine dert edinen değerli, kıymetli bir Valimizdir. Valim yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bunların hepsini takip edeceğiz” şeklinde konuştu. Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241