banner279

Vatandaşlara 'karbonmonoksit' uyarısı

Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, yaptığı açıklama ile vatandaşları karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyardı.

Vatandaşlara 'karbonmonoksit' uyarısı

Van İl Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu, hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte sık görülmeye başlanan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Özellikle kış mevsimi dolayısıyla ısınma amacıyla kullanılan soba, kombi ve banyolardaki şofbenlerin, sağlıksız baca bağlantılarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabildiğini hatırlatan Sünnetçioğlu, vatandaşların dikkatli olmasını istedi.
Doç.Dr. Sünnetçioğlu, yaptığı açıklamada; "Karbonmonoksidin renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yoluyla girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımının engellemesine sebep olduğu gibi zehirlenme ve ölüme de neden olur. Karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin önüne geçmek için dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor." dedi.
Doç. Dr. Sünnetçioğlu, soba ve bacalarla ilgili yapılması gerekenlere de ilişkin şunları söyledi; "Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmeli. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmelidir. Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbonmonoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli. Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı."
İl Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu, son olarak; "Sağlık Bakanlığımıza bağlı ücretsiz aranabilecek 'zehir danışma merkezinin' 114 nolu telefon numarasından zehirlenmelerde yapılacak ilk yardım hakkında bilgi alınabilinir." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140