banner279

Uzmanlardan kritik uyarı! Bağışıklık için her gün yapılmalı

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınının verdiği hasarları en aza indirebilmek için ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için yediğimiz besinlerin önemini vurgulayan uzmanlar, düzenli uykunun bağışıklığı güçlendirdiğini söyledi.

Uzmanlardan kritik uyarı! Bağışıklık için her gün yapılmalı
Foto - Salgın sürecinde sosyal mesafe, maske ve temizlik kuralları tek başına yeterli gelmiyor. Virüsten korunmanın en güçlü yolunun bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu savunan uzmanlar düzenli uyku uyulması konusunda kritik uyarılar verdi.

Salgın sürecinde sosyal mesafe, maske ve temizlik kuralları tek başına yeterli gelmiyor. Virüsten korunmanın en güçlü yolunun bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu savunan uzmanlar düzenli uyku uyulması konusunda kritik uyarılar verdi.

Foto - Aydın Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Indrani Kalkan, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için dikkatli beslenmek gerektiğini vurgulayarak şu açıklamaları yaptı:

Aydın Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Indrani Kalkan, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için dikkatli beslenmek gerektiğini vurgulayarak şu açıklamaları yaptı:

Foto - “Tüm dünyayı saran koronavirüs tedavisinde, tek başına bir gıdanın mucizevi etkilerinin olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bilimsel veriler ışığında, kişilerin gereksinmelerine yönelik olarak planlanan yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite ve düzenli uykunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

“Tüm dünyayı saran koronavirüs tedavisinde, tek başına bir gıdanın mucizevi etkilerinin olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bilimsel veriler ışığında, kişilerin gereksinmelerine yönelik olarak planlanan yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite ve düzenli uykunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

Foto - Özellikle bu dönemde bağışıklığın düşmemesi için, ihtiyaç duyulan makro ve mikro besin ögelerinin temini oldukça önemlidir. Öğünler planlanırken et grubu, süt grubu, ekmek grubu, sebze-meyve ve yağ gruplarında bulunan besinlerin dengeli seçimi ile bireylerin besin ögeleri ihtiyacı sağlanmış olacaktır.”

Özellikle bu dönemde bağışıklığın düşmemesi için, ihtiyaç duyulan makro ve mikro besin ögelerinin temini oldukça önemlidir. Öğünler planlanırken et grubu, süt grubu, ekmek grubu, sebze-meyve ve yağ gruplarında bulunan besinlerin dengeli seçimi ile bireylerin besin ögeleri ihtiyacı sağlanmış olacaktır.”

Foto - Bağışıklık hakkında bilgi veren Kalkan, şu önerilerde bulundu:

Bağışıklık hakkında bilgi veren Kalkan, şu önerilerde bulundu:

Foto - “Bağışıklık sisteminin düşmemesi için seçilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olmasının yanı sıra yeterli su tüketiminin de sağlanması, dengeli beslenme yönünden önem arz etmektedir.

“Bağışıklık sisteminin düşmemesi için seçilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olmasının yanı sıra yeterli su tüketiminin de sağlanması, dengeli beslenme yönünden önem arz etmektedir.

Foto - Her gün yeterli miktarda protein alımı, hastalıklara karşı savunmada ve vücudun bağışıklık sisteminin desteklenmesinde oldukça elzemdir. Başlıca protein kaynakları, et grubu (kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, peynir vb.), süt grubu (süt, yoğurt, ayran, kefir vb.), kuru baklagiller ve yağlı tohumlardır.

Her gün yeterli miktarda protein alımı, hastalıklara karşı savunmada ve vücudun bağışıklık sisteminin desteklenmesinde oldukça elzemdir. Başlıca protein kaynakları, et grubu (kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, peynir vb.), süt grubu (süt, yoğurt, ayran, kefir vb.), kuru baklagiller ve yağlı tohumlardır.

Foto - Günlük yeterli sebze ve meyve tüketiminin (mevsimine uygun) sağlanması, vitamin ve minerallerin temininde önemlidir.

Günlük yeterli sebze ve meyve tüketiminin (mevsimine uygun) sağlanması, vitamin ve minerallerin temininde önemlidir.

Foto - Özellikle narenciye grubu meyveler bağışıklık sistemini destekleyici C vitamininden zengin olduğu için, bu meyvelerin tüketimi gereklidir.

Özellikle narenciye grubu meyveler bağışıklık sistemini destekleyici C vitamininden zengin olduğu için, bu meyvelerin tüketimi gereklidir.

Foto - Probiyotiklerden zengin besinlerin de bu dönemde tüketilmesi bağışıklık sistemini destekleyecektir.”

Probiyotiklerden zengin besinlerin de bu dönemde tüketilmesi bağışıklık sistemini destekleyecektir.”

Foto - Dr. Indrani Kalkan, “Hastalık etkenlerine karşı oldukça hassas olduğumuz bu süreçte, katkı maddesi bulunan işlenmiş ve paketli ürünler ve kan şekerini hızla yükselten, posa içeriği düşük ürünlerden kaçınılmalıdır.

Dr. Indrani Kalkan, “Hastalık etkenlerine karşı oldukça hassas olduğumuz bu süreçte, katkı maddesi bulunan işlenmiş ve paketli ürünler ve kan şekerini hızla yükselten, posa içeriği düşük ürünlerden kaçınılmalıdır.

Foto - Alkollü içeceklerdeki tehlike: Ayrıca alkollü içecekler vitamin, mineral emilimini olumsuz etkilediğinden, tüketimi mümkün olduğunca sınırlı olmalıdır.” diye açıklamada bulundu.

Alkollü içeceklerdeki tehlike: Ayrıca alkollü içecekler vitamin, mineral emilimini olumsuz etkilediğinden, tüketimi mümkün olduğunca sınırlı olmalıdır.” diye açıklamada bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140