banner279

Türkiye'ye gelmek isteyen İran heyetini kabul etmedi

İran, Türkiye'den koronavirüsü için yardım istedi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tedbir amaçlı 'Gelmeyin! Skype'den görüşelim' dedi.

Türkiye'ye gelmek isteyen İran heyetini kabul etmedi

Koronavirüs İran'da yayılmaya devam ediyor. Ölümcül virüs dün İran’da 11 can daha aldı ve ölü sayısı 77’ye yükseldi. Son 24 saat içinde 835 kişinin virüse yakalanmasıyla vaka sayısı 2 bin 336 oldu.Önlem almak konusunda geç kalan İran Türkiye'den yardım istedi. Bakan Koca ise 'Gelmeyin! Skype'den görüşelim' diyerek bu isteği reddetti..

Vekillere de bulaştı

İran’da endişeye yol açan bir diğer gelişme de 290 sandalyeli parlamentoda 23 vekilde virüs tespit edilmesi oldu. İran Meclisi, milletvekilleriyle yapılan halk görüşmelerinin geçici olarak askıya alındığını duyurdu. İran’ın Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Pirhüseyin Kolvand’da da koronavirüs tespit edilirken, Yargı Erki Başkanı Danışmanı Ahmet Toyserkani koronavirüs nedeniyle dün hayatını kaybetti. İngiliz gazeteci Robert Fisk, İran’daki korkunç tırmanış için geçmişte veba için kullanılan ‘kara ölüm’ ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’ın koronavirüs konusunu çok geç ciddiye aldığını ifade ederek şunları söyledi: “İran’daki salgın çok hızlı ilerledi. Kum kentini kapatmalarını tavsiye ettik ancak ‘Gerek yok’ denildi. Şimdi ise durum ciddileşince ‘Nasıl adım atacağız’ diye yardım istiyorlar. Bizim Bilim Kurulu’na bir heyet gönderip bilgi almak istediler. Biz de ‘Gelmeyin, Skype üzerinden bağlanalım’ dedik. Çin ve diğer bazı ülkelerde yayılma hızı düşerken şu anda en fazla İran’da yayılma var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner306