banner279

Sünnetçioğlu, Van'da pandemi ile mücadeleyi anlattı

Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Sünnetçioğlu, Van'da salgınla mücadelede hastanelerin durumu hakkında bilgi aktardı.

Sünnetçioğlu, Van'da pandemi ile mücadeleyi anlattı

İl Sağlık Müdür Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, COVID-19'un esas olarak solunum sekresyonları (tükürük, balgam vb.) ile bulaştığını ifade ederek, "Ayrıca hasta bireylerin öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklarla kirlenen yüzeylere, diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonrasında ellerini ağız, burun veya göze götürmesi ile bulaşmaktadır. Bu nedenle el hijyeninin yanı sıra, ellerin sık temas ettiği yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonu salgının kontrolü için önemlidir" dedi.  

VİRÜSLÜ HASTALAR NEREDE KALIYOR?
 Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi İpekyolu Ek binamız pandemi hastanesi olarak hizmet verdiğini söyleyerek,  "Olağanüstü durumlarda bu hastane koronavirüsle mücadelede de aktif rol alıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında, şüpheli vakalarda daha çabuk önlem alınması ve temasın azaltılması amacıyla hastane içerisinde Pandemi Polikliniği oluşturulurken, koronavirüs semptomuyla hastaneye gelen hastalar burada ön muayeneden geçiyor" diye konuştu.

 Doç. Dr. Sünnetçioğlu, kalabalık oluşturulmaması k9nusunda da uyarılarını yaparak, "İstirhamım, hastasını veya cenazesini almaya gelen vatandaşlarımızdan pandemi hastanelerimiz önlerinde karabalık ortam oluşturulmaması istemekteyiz, çünkü bu durum virüs bulaş riskini artırmaktadır" dedi.

Koronavirüs ile zorlu bir süreçten geçildiğini söyleyen Müdür Sünnetçioğlu, "Virüs salgınıyla mücadele etmenin, hastanelerde olağanüstü tedbirler almanın elbette ki son derece önem taşıdığını bilmekteyiz. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana binamızda sağlık hizmetlerimiz aksamadan devam etmektedir. Bilindiği gibi covid-19 pandemisi sonrası normalleşme sürecine aşamalı bir  şekilde 1 Haziran'da itibaren girilmiş olup bu çerçevede Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tüm birimlerimiz, kliniklerimiz hizmete girmiştir. Vatandaşlarımızın sağlığını korumak için tüm tedbirler en üst düzeyde alınmıştır. Yine dünyada olduğu gibi bizde de covid-19 salgınından en çok sağlık çalışanları etkilenmektedir. Normalleşme sürecinde covid-19 bağlı olarak hastalarımızı korumak için ameliyathane faaliyetlerimizi bir süreliğine tedbir amaçlı durdurduk.  Ancak, acil ameliyatlarımızı en üst seviyede önlemler alarak devam ettirmekteyiz. Ameliyathane çalışanlarımızın Filiyasyonu tamamlandıktan sonra   En kısa sürede tam kapasiteli olarak ameliyat hizmetlerimiz yeniden devam edecektir.   ipekyolu ilçemizde bulunan hastanemizi pandemi hastanesi olarak hizmet vermekte burada Pozitif hastalar, izolasyon ve karantinaya alınan hastalarımız bulunmakta iyileşme sonrası evlerine taburcu edilmekte, vatandaşlarımıza çağrımız o ki Temizliğe dikkat et, kalabalığa çıkma, maske tak, elini sık sık sabunlu suyla yıka, kolonya veya dezenfekte ile silin mesafenizi koruyun salgın bitmiş değil hastalık belirtisi olan kişilerin aile bireylerinden ve toplumdan uzak durmasını sağlık kurumuna müracaat etmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241