banner207

Sünnetçioğlu: Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir!

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında yaptığı açıklamada, “Sigara Bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Birey karar verdiğinde bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerle bu hastalıktan kurtulmak mümkündür” dedi.

Sünnetçioğlu: Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir!

       Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Müdür Sünnetçioğlu, “Her şey kişinin karar vermesiyle başlar ama iç çatışmaları yüzünden bu kararı olabildiğince erteler, sonunda kişi bırakma gününe dek düşünmeme eğiliminde olur. “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” gibi özel tarihler bu karar günü için iyi bir uyaran olurlar. Her yıl dünyada yaklaşık olarak 6 milyon insanın tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına bağlı olarak öldüğünü ve bu ölümlerin 600 bininin sigara dumanından pasif etkilenmeye bağlı olduğun dile getiren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu yaptığı açıklamada “Bu konuda yeterli önlem alınmadığı takdirde 2030 yılında 8 milyon insanın tütün ve tütün ürünleri nedeniyle hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir” dedi.

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, bağımlılığa karşı kararlı bir duruş sergilenmesi gerektiğini hatırlatarak, “Bu hastalığı bertaraf etmek için öncelikle kararlı bir duruş sergileyerek tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmalıyız. Sigarayı bırakmaya karar vermek tedavinin ilk adımıdır. Sevdiklerimiz için, sevenlerimiz için, bu gün ve yarınlarımız için, bu adımı atmanın bu gün tam zamanı. Sigarayı bırakanlar ilk 20 dakikadan itibaren faydasını görmeye başlar. İlk 20 dakikada kalp atışı hızı normal değerine düşer, 12. saatten itibaren kandaki karbondioksit seviyesi normale döner. 2 hafta ile 3 ay arasında kişinin akciğer fonksiyonlarında düzelme görülür. 1-9 ay arasında ise öksürme ve nefes darlığı gibi belirtiler azalır. 1 yılın sonunda koroner kalp hastalığı riskiniz sigara içen birinin yarısı kadardır. 10. yılın sonunda akciğer kanseri riskinin sigara içen birinin yarısı kadar olduğu bilinmektedir. 15 beş yıl sonra koroner kalp hastalığı riski sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye iner” ifadelerini kullandı.

 “SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİ ÜCRETSİZ OLARAK HİZMET VERMEKTEDİR”

Sigara bağımlılığının bir hastalık olduğunu kabul edip tedavi için vatandaşları en yakın Sigara Bırakma Polikliniğine davet eden Doç. Dr. Sünnetçioğlu, “Bu konuda Van Devlet Tiyatrosu binasının arkasında bulunan Sağlıklı Hayat Merkezi( SAHAM) hizmet binamızda Sigara Bırakma Polikliniği mevcut olup, vatandaşlarımıza ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Ayrıca SBÜVan Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde de Sigara Bırakma Polikliniği mevcuttur. Sağlık Bakanlığı, sigarayı bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla 2010 yılından itibaren Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı hizmete sundu. Böylece destek almak isteyen kişilerin, bağımlılık düzeylerine göre sigara bırakma planı yapmalarına destek olunmakta ya da bu kişiler sigara bırakma polikliniğine yönlendirilmektedir. Sizlerin, ailenizin, sevdiklerinizin ve gelecek nesillerin sağlığının korunması için sigara bağımlılığı hastalığından kurtulun. Sigara içmeyin ve ailenizin ve çocuklarınızın sağlığı için onları sigara dumanından uzak tutunuz. Unutmayınız ki; kapalı alanda içilen sigara dumanı havalandırma ile etrafa yaydığı zararlı atıklardan ortamı asla arındırmaz. Sağlıklı bir gelecek için İlimizde Dumansız Yaşam Kültürünün oluşturulmasına katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner248

banner141

banner140

banner247

banner203