banner279

Salgın hastalık kaygısı nasıl yenilir? İşte koronavirüs kaygısı ile baş etmenin 7 yolu

Dünya ve Türkiye'de koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte vatandaşlar kaygılanıyor. Özellikle sosyal izolasyon için fırsat bulamayan kişiler büyük tedirginlik yaşıyor. Uzmanlar, kaygıyı yenmek için belirsizlikle yüzleşmek ve maneviyata yönelerek ölüm korkusunu aşmak gibi yöntemler öneriyor. Peki koronavirüs kaygısı nasıl yenilir? İşte son zamanlarda birçok insanı kaplayan koronavirüs kaygısı ile baş etmenin 7 yolu...

Salgın hastalık kaygısı nasıl yenilir? İşte koronavirüs kaygısı ile baş etmenin 7 yolu

Yeni tip koronavirüs salgını dünyayı etkisi altına aldı. Türkiye'de de vaka sayısı 670'e ulaştı. 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaşananların ardından birçok insan kaygı ile başbaşa kaldı. Özellikle evden çıkması gerektiği için sosyal izolasyon uygulamasını yapamayan kişiler, kaygı ile baş etmenin yollarını arıyor. Cumhuriyet'te yer alan habere göre bilim insanları kaygı ile baş etmek için 7 yol öneriyor. Tabii ki bilimsel yaklaşımın yanında, her türlü hastalığı ve şifayı belirleyen Allah'a (c.c) sığınıp güvenmek de gerekiyor. Peki koronavirüs salgını sonrası kayı ile nasıl baş edebiliriz? İşte uygulanabilecek yöntemler:

1- Artan belirsizlik, insanları kaygıya karşı savunmasız hale getiriyor. ABD’de 2009 H1N1 salgını sırasında yapılan bir çalışma, durumun belirsizliğini kabul etmekte zorlanan kişilerin yüksek endişe yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermişti. Çözüm, kesinlik arayışı içinde olan davranışları yavaşlatarak günlük hayatta yavaş yavaş belirsizlikle yüzleşmeyi öğrenmek.

Bunun için küçük denemelerle işe başlayabilirsiniz. Örneğin hava durumunu önceden kontrol etmeden yürüyüşe çıkmak. Salgının ne durumda olduğunu öğrenmek için internete başvurma sayınızı azaltmak.

2- Kaygı, siz ondan kurtulmaya çalıştıkça o denli artar.. İnsanlar normalden daha fazla dizi ya da film izleyerek, kitaba gömülerek, sosyal medyada zaman geçirerek dikkatlerini dağıtmaya çalışabilirler. Ya da korkularını sakinleştirmeyi umarak haber akışlarını takıntılı bir şekilde kontrol edebilirler. Bu davranışlar kısa süreliğine yardımcı olsa da uzun vadede kaygıyı daha da kötüleştirebilir.

Bunun yerine sizi endişelendiren düşünceleri serbest bırakın, endişeyi insan deneyiminin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edin. Koronavirüs kaygı dalgaları ortaya çıktığında, yaşadığınız deneyimi ve hislerinizi tanımlayın, kendinizi veya başkalarını yargılamadan yapın bu tanımlamayı.. Paradoksal olarak, kaygı ile karşı karşıya kalmaya alışmak zaman içinde daha az kaygıya yol açacaktır.

3- Sağlık tehdidi tüm korkuların altında yatan korkuyu tetikler: Ölüm korkusu. İnsanlar sağlık kaygısı ile kendini tüketebilir, ve herhangi bir hastalık belirtisine aşırı odaklanabilirler.

Bunu engellemek için yaşamınızın anlamına odaklanın. İster maneviyat, ister ilişki, ister bir amaç... Yıllardır ertelediğiniz önemli bir şeye başlayın ve bu konuda sorumluluk alın. Yaşamın “nedenine” odaklanmak veya onu keşfetmenin yollarını aramak kaygı ile başa çıkmanıza yardımcı olur. 

4- Karantina, sosyal izolasyon, gelir kaybı... Sürecin nasıl yönetileceğine ilişkin endişeler haklı olarak hayli fazla. Üstelik insan zihinleri en kötüyü tahmin etmede başarılıdır. Araştırmalar insanların hep en kötü senaryolar üzerine odaklanmaya eğilimli olduklarını ve aslında zor durumlarla baş etme ve uyum sağlama gücünü hafife aldıklarını gösteriyor.

Düşündüğünüzden daha dayanıklı olduğunuzun farkına varın. Bu, endişenizi azaltmaya yardımcı olabilir.

5- Koronavirüs, genel olarak yüzde 1.4 ila 2.3 ölüm oranı ile yayılıyor. Bu yüzden herkes virüse karşı makul önlemleri almak konusunda ciddi olmalıdır. Ancak medyanın ve sosyal paylaşımlarda her yeni gelişme ile birlikte kirli bilginin de yayılma hızı zaten var olan kaygıyı daha da arttırır. Kaygıyı azaltmak için, koronavirüs haberlerine maruz kalmanızı günde 30 dakikada ile sınırlandırmak işe yarayabilir.

6- Denenmiş kaygıyı azaltma stratejilerine kulak verin: Yeterli uyku, düzenli egzersiz, beyni zinde tutacak beceriler, doğada zaman geçirmek ve stres altındayken rahatlama teknikleri kullanın. Koronavirüs krizi sırasında bu davranışlara öncelik vermek, psikolojik refahınızı artırmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek açısından önemli.

7- Anksiyete ve ilgili bozukluklara karşı savunmasız olan kişiler, koronavirüs salgınını özellikle yıpratıcı bulabilirler. Ve bu çalışma yaşamlarını, yakın ilişkilerini, arkadaşlıklarını etkileyebilir. Bu durumda profesyonel yardım önemlidir.

Hüküm yalnız Allah'ındır

Son olarak, bilimsel olarak tüm tedbirlerin alınmasının yanında, elimizden geleni yaptıktan sonra Allah'a tevekkül etmek kaygıyı yenmenin en önemli yolu. Yusuf suresinde, "Hüküm yalnız Allah'ındır" buyrulurken, Tevbe suresinde ise yüce Mevla, "De ki: Allah bizim hakkımızda ne takdir etmiş, ne yazmışsa başımıza ancak o gelir. Mevla'mız, sahibimiz O'dur. Onun için müminler yalnız Allah'a dayanıp güvensinler." diyor. Allah'ın dilediğinin önüne geçilemeyeceği gerçeğini tefekkür ederek O'na dayanmak kaygıyı kökünden kazıyacaktır!..

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241