banner279

Korkunç! Koronavirüs hastalarının akciğer görüntülerine ulaşıldı

Ankara Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Ayşegül Karalezli, koronavirüsün akciğerlere verdiği tahribatı hastaların tomografi görüntüleriyle gözler önüne serdi.

Korkunç! Koronavirüs hastalarının akciğer görüntülerine ulaşıldı
  • Foto - Dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs, vücutta en çok akciğeri etkiliyor. Hastaların ulaşılan tomografi görüntülerinde hastalığın ne kadar hızlı ilerlediği görüldü. Prof. Dr. Karalezli

Dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs, vücutta en çok akciğeri etkiliyor. Hastaların ulaşılan tomografi görüntülerinde hastalığın ne kadar hızlı ilerlediği görüldü. Prof. Dr. Karalezli "Mart, nisan, mayıs ayında gördüğümüzden daha şiddetli ve daha hızlı sanki, çember daha çok daraldı. Etrafımızda bize yakın insanların kovid pozitif ve akciğer tutulumu ile geldiğini görüyoruz." dedi.

Virüse yakalanan birçok kişinin akciğer tutulumuyla karşı karşıya kaldığını belirten Karalezli "Bu durum, hepimizi endişelendiriyor. Hastanelerin kapasitesi belli. Bu kapasitelerin üzerine çıkan bir hasta sayısı olursa ne yapacağımızı hepimizin düşünmesi lazım. İnsanların çok dikkatli olması gerekiyor. Korunmaya çok dikkat edilmeli. 'Maske, mesafe ve hijyen' diyoruz ama insanlar görüyoruz ki bunun çok farkında değiller. Önemsemiyorlar ama biz çok önemsiyoruz." ifadelerini kullandı.

Foto - Koronavirüsün en çok akciğerleri etkilediğini ve hastaların nefes alma güçlüğü çektiğini belirten profesör, normal insanlarda oksijen seviyesinin yüzde 98, koronavirüse yakalananlarda ise yüzde 70 oranlarında olduğuna dikkat çekti.

Koronavirüsün en çok akciğerleri etkilediğini ve hastaların nefes alma güçlüğü çektiğini belirten profesör, normal insanlarda oksijen seviyesinin yüzde 98, koronavirüse yakalananlarda ise yüzde 70 oranlarında olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Karalezli, Kovid-19'un bilinmeyen yönü olduğuna da vurgu yaparak "İnsanların çok dikkat etmesini istiyoruz. Akciğere girdi mi bunun çıkışı kolay olmuyor. Altta yatan hastalığı varsa biraz ileri yaştaysa çok riskli. Şu an bizim takip ettiğimiz hasta yaş aralığı 40-60 yaş arası. Gençlerde hastalığın seyri çok hızlı gidiyor. Koronavirüs tüm organları tutabiliyor. Akciğer tutulumu varsa tablo kaçınılmaz olarak ilerliyor. İnsanların son derece duyarlı olmasını istiyoruz. Bizler çok yorulduk. Kovid hastalarıyla uğraşıyoruz bakmamız gereken diğer hastalarımız da var. Onlar da sürekli randevu almaya çalışıyorlar." dedi.

Foto - Prof. Karalezli, koronavirüs tedavisi gören hastalara akciğer tomografileri görüntüleri üzerinden tahribatı anlattı.

Prof. Karalezli, koronavirüs tedavisi gören hastalara akciğer tomografileri görüntüleri üzerinden tahribatı anlattı.

Karalezli, "Bu hastalığın sonunun ne olduğunu bilmiyoruz. Akciğer tutulumları, bu şekilde olduğu zaman hastaları oksijen tedavisi ile gönderiyoruz. Çok yeni bir hastalık olduğu için bu seyir nasıl olacak? Geriye dönüş var mı? Takiplerle öğrenebileceğimiz bir durum." dedi.

Normal akciğer görüntüleriyle hastaların akciğer görüntüleri arasındaki farka değinen Prof. Karalezli, "İnsanların aradaki farkları anlamaları için her iki akciğer görüntülerine de yer verdim. Görüntülerdeki beyazlıklar akciğerdeki tutulumu gösteren görüntüler ne yazık ki. Bu hastalar yoğun bakım hastaları. Filmler birbirine az çok benzeyen şekilde. Altta yatan hastalığı olanlarda ise daha kötü seyrediyor." ifadelerini kullandı.

Foto - Profesör, kliniğe 5 Ağustos'ta başvuran bir kişinin tipik bir koronavirüs görüntülerinin olduğunu ancak bir hafta içerisinde görüntülerde ciddi değişiklikler olduğunu söyledi.

Profesör, kliniğe 5 Ağustos'ta başvuran bir kişinin tipik bir koronavirüs görüntülerinin olduğunu ancak bir hafta içerisinde görüntülerde ciddi değişiklikler olduğunu söyledi.

#9

Koronavirüse yakalanan kişileri zorlu bir sürecin beklediğini aktaran Prof. Karalezli şu şekilde konuştu; "Kritik ve zorlu bir süreç hastaları bekliyor. Sırt üstü yatmakta sıkıntı çekiyorlar, yüzü koyun yatırmak istiyoruz. Uzun süre yüzü koyun yattıkları zaman yüzlerinde yaralar oluşabilir. Bu hastalar yüzü koyun yattıklarında o rahata alıştıklarında tekrar sırt üstü yatmakta istemiyorlar. Nefes alamamak bu çok zor bir şey. Astım hastaları nefes açlığı ile gelirler. Tedavisini verirsiniz rahatlamış bir şekilde giderler ama bu hastalar öyle değil, sürekli nefes açlığı içindeler. Sürekli derin nefes alamamaktan şikayetçiler. Nefes darlığı çeken bazı hastaların çok ciddi vücut ağrıları da oluyor. Bazı hastalar da koku almama ikinci planda kalıyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241