banner279

Bakan Fahrettin Koca'ya açıkça soruldu: Koronavirüsün çıktığı şehir neden karantina altına alınmadı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Koronavirüsün çıktığı kentimiz neden karantinaya alınmadı?" sorusuna "Tek bir hadiseye rastlandı, o da yurt dışı temaslı olduğu için karantinaya alma ve açıklama gereği duymadık" cevabını verdi.

Bakan Fahrettin Koca'ya açıkça soruldu: Koronavirüsün çıktığı şehir neden karantina altına alınmadı?

Çin'de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) önceki gün Türkiye'ye de sıçradığı açıklanmıştı. Konuyla ilgili açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan gelmişti. Koronavirüsün bulaştığı kişinin ve yakın çevresinin karantina altına alındığını belirten Koca, hastanın hangi ilimizden olduğunu açıklamamaştı.

O ilimiz neden karantinaya alınmadı?

Bakan Koca, "İran'da ilk vaka çıktığında siz 'Kum kentini o an karantinaya alsalardı bu denli yayılmazdı' demiştiniz. Ancak siz de ilk vakanın çıktığı yerin karantinaya alınmasını uygun bulmuyorsunuz?" sorusu yöneltildi.

"Diğer illerdeki hassasiyeti düşürebilirdi"

Bakan Koca, bu soruya "Tek bir hadiseye rastlandı, o da yurt dışı temaslı olduğu için karantinaya alma ve açıklama gereği duymadık. Eğer açıklasaydık, herkes sanki sadece orada varmış gibi bir algıya kapılıp, diğer illerdeki hassasiyeti düşürebilirdi" yanıtını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner306