banner279

Türkiye geneli için yeni koronavirüs kararı

İçişleri Bakanlığı ölümcül koronavirüs tedbirleri kapsamında yarın gerçekleştirilecek denetimlerle ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi. Ülke genelinde yarın, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimlerinin katılacağı kapsamlı koronavirüs denetimi yapılacak.

Türkiye geneli için yeni koronavirüs kararı

Son günlerde artış gösteren yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası Türkiye'de yeni tedbirler hayata geçiriliyor.

Pazartesi günü Beştepe'de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan millete sesleniş konuşması yapmış ve koronavirüse karşı yeni tedbirlerin alınacağına yönelik mesajlar vermişti. 

Dünyada ve ülkemizde ölümlere neden olan koronavirüse karşı düğmeye basan İçişleri Bakanlığı, 81 ilin Valiliğine genelge gönderdi.

Bakanlık tarafından gönderilen genelgede koronavirüs salgının son günlerdeki yayılımına bakıldığında hayatın her alanında mevcut tedbirlere uyulmasının öneminin bir kez daha ortaya çıktığı kaydedildi.

Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı, ölümcül koronavirüs pandemisine karşı mücadelenin etkin olarak devam ettirilmesi için 10 Eylül Perşembe günü tüm il ve ilçelerde bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından 'sağlık için hepimiz için' mottosu ile yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetim gerçekleştirecek.

Bakanlığın 81 il Valiliğine gönderdiği genelgeye göre; söz konusu denetimler, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu başta şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar gibi yeme-içme ve eğlence yerleri olmak üzere konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde yapılacak.

Temizlik, maske ve mesafe kurallarına dikkat edilecek

Denetimlerde; vatandaşların kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (nikâh merasimi şeklindeki düğün, nikâh, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) uzmanların sık sık uyardığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sürekli hatırlattığı temizlik, maske ve mesafe (TMM) kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.

Genelgede yer alan ifadelere göre; denetim ekipleri her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

Denetimler sırasında vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek. Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, iş yeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecek.

Vali ve kaymakamlar sahada olacak

Halk sağlığı açısından ciddi anlamda risk oluşturan ve süreklilik oluşturan ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin Valiliğine genelgede vali ve kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyonun sağlanarak, gerekli planlamaların yapılması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi de istendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140