banner279

İçişleri Bakanlığı'ndan yeni koronavirüs genelgesi: Hapis cezası geliyor

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine "Temaslıların Doğru Bilgilendirilmesi" konulu genelge gönderildi. Genelgeye göre, temasta bulundukları bireyler hakkında eksik veya yalan beyanda bulunan koronavirüs tanılı kişiler hakkında işlem yapılacak. Eksik ya da yalan beyanda bulunanlar, TCK'nin 206. maddesi kapsamında 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılabilecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan yeni koronavirüs genelgesi: Hapis cezası geliyor

İçişleri Bakanlığı koronavirüs tanılı bazı kişilerin, temaslılarına ilişkin eksik ya da yalan bilgi vermesi üzerine harekete geçti. Bakanlık tarafından 81 ilin valiliğine "Temaslıların Doğru Bilgilendirilmesi" konulu genelge gönderildi. 

Genelgeye göre, koronavirüs tanılı kişiler, temasta bulundukları kişiler hakkında eksik veya yalan beyanda bulunmaları halinde haklarında işlem yapılacak. Bu kişiler Türk Ceza Kanununun 206' ncı maddesi kapsamında 3 aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılabilecek.

Bakanlık tarafından gönderilen genelgede şu ifadelere yer verildi:

"Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca karar alınarak bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 206'ncı maddesi 'bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacağı' hükmü kapsamında gerekli işlem tesis edilecek.

Vali/kaymakamlarca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek, gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 206'ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241