banner279

Devlet harekete geçti! Erken uyarı sistemi nasıl işleyecek?

Gıda Komitesi'nin toplantısı sonucu 3 bakanlığın ortak onayıyla hayata geçirilecek Erken Uyarı Sistemi'nde tarladan son etiket fiyatına kadarki tüm aşamalar kayıt altına alınacak.

Devlet harekete geçti! Erken uyarı sistemi nasıl işleyecek?
Foto - Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ev sahipliğinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel’in katılımıyla perşembe akşamı toplandı.

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ev sahipliğinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel’in katılımıyla perşembe akşamı toplandı.

Foto - Toplantı sonrası yapılan açıklamada fahiş fiyat artışlarına karşı Erken Uyarı Sistemi kurulacağı duyuruldu.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada fahiş fiyat artışlarına karşı Erken Uyarı Sistemi kurulacağı duyuruldu.

Foto - Komitenin aldığı kararlara ilişkin de şöyle denildi:

Komitenin aldığı kararlara ilişkin de şöyle denildi: "Komitenin; gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ileriye dönük üretim ve fiyat gelişmelerini öngörebilmesini kolaylaştıracak veri tabanlı çalışmaları sürdürmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda; tarımsal ürünler ve gıda piyasalarındaki gelişmeler konusunda zamanlı kararlar almaya fayda sağlayacak bir Erken Uyarı Sistemi'nin oluşturulmasına ilişkin teknik altyapı çalışmaları Komiteye sunuldu ve kurumlar arası iş birliğinin çerçevesi belirlendi."

Foto - Peki sistem nasıl işleyecek?

Peki sistem nasıl işleyecek?

Foto - Ön görülen sistem 3 ayaklı olacak.

Ön görülen sistem 3 ayaklı olacak.

Foto - Tarımsal üretime yönelik olarak kurulacak bir erken uyarı sisteminin ilk bileşeni arz izleme olarak adlandırılıyor.

Tarımsal üretime yönelik olarak kurulacak bir erken uyarı sisteminin ilk bileşeni arz izleme olarak adlandırılıyor.

Foto - Arz izleme sistemi tarımsal ürünlerde tohumdan hasada kadar geçen süre içerisinde oluşabilecek riskler takip edilecek.

Arz izleme sistemi tarımsal ürünlerde tohumdan hasada kadar geçen süre içerisinde oluşabilecek riskler takip edilecek.

Foto - Sıcaklık, güneş ışığı, yağış, don, dolu, hastalık, nem gibi riskler tüm bölgelerde anlık olarak tespit edip ortaya çıkarılacak.

Sıcaklık, güneş ışığı, yağış, don, dolu, hastalık, nem gibi riskler tüm bölgelerde anlık olarak tespit edip ortaya çıkarılacak.

Foto - Arz eksikliklerini ürün bazında tespiti de bu şekilde sağlanacak.

Arz eksikliklerini ürün bazında tespiti de bu şekilde sağlanacak.

Foto - İkinci bileşen fiyat izleme boyutu olacak.

İkinci bileşen fiyat izleme boyutu olacak.

Foto - Üçüncü ve son bileşen ise arz zinciri izleme olarak nitelendiriliyor.

Üçüncü ve son bileşen ise arz zinciri izleme olarak nitelendiriliyor.

Foto - Arz zinciri izleme sistemi, tarladan markete kadar olan süreçte her aşamada ürün fiyatında oluşan eklentiler takip edilecek.

Arz zinciri izleme sistemi, tarladan markete kadar olan süreçte her aşamada ürün fiyatında oluşan eklentiler takip edilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140