banner279

Van’da Karla Mücadele Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez kentte yaşanan yoğun kar yağışının ardından değerlendirme toplantısı düzenledi.

Van’da Karla Mücadele Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

 Van’da bir otelde düzenlenen toplantıya Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Vali Yardımcısı Ferhat Atar, Edremit Kaymakamı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhammet Fuat Türkman, Tuşba ve Edremit Belediye Başkanları, kurum amirleri katıldı.


 Karla mücadele çalışmalarının ve bugüne kadar yürütülen faaliyetlerin genel bir değerlendirmesinin ele alındığı toplantıda Vali Bilmez kriz boyunca her kurum ve personelin fedakârca çalıştığını söyledi.


 ALDIĞIMIZ TEDBİRLER SIKINTILARIN ÖNÜNE GEÇTİ


Karla mücadele çalışmalarında tüm kurumların elinden geleni yaptığını belirten Vali Bilmez “ Kentimiz yaklaşık 26 yıl sonra ilk defa bu kadar çetin geçen bir kış yaşadı. Şehir merkezimizde yaklaşık 1 metre kar kalınlığı bulunurken yüksek kesimlerde ve kırsal mahallelerimizde bu rakam 3 metrelere kadar çıktı. Biz kar yağışının hemen ardından bir kriz masası kurduk. Ve bu şekilde doğru adımlarla karla mücadelemizi sürdürdük. Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere tüm kurumlarımız üzerine düşen görevi yerine getirdi. Ve aldığımız doğru kararlar ve tedbirler daha büyük sıkıntıların yaşanmasının önüne geçti. Zaman zaman belli yolları can ve mal güvenliği açısından trafiğe kapattık. Bu şekilde de bazı tehlikelerin önüne geçmiş olduk. Bu süreçte bizi eleştirenlerde oldu. Ancak taktir eden, gece gündüz çalışan personelimize destek verenler de oldu. Ben buradan birde bize yardımcı olan esnafımızı da teşekkür ediyorum” dedi.

 KIRSAL MAHALLELERDE ETKİLİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTTÜK


Yoğun kar yağışına rağmen metrelerce karı açıp doğru zamanda vatandaşın yanında olduklarını belirten Vali Bilmez “ Bize gelen her bilgiyi ciddiyetle takip ettik. Bunun yanı sıra bazı vatandaşlar da yollarını açtırmak için hastalarının olduğu yönünde asılsız ihbarlarda bulundu. Bizlerde bu ihbarların tümünü 112 den teyit ettikten sonra müdahale ettik. Birçok hastayı, hamile kadını çok şükür bir sıkıntı yaşamadan hastanelere ulaştırdık. Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığımıza ait helikopterler yolu kapalı olan yerleşim yerlerinden hastaları kurtarıp sağlık merkezlerine ulaştırdık.”

 GEREKLİ DURUMLARDA OKULLARI TATİL ETTİK


Karlı günlerde ve buzlanmanın yoğun olarak yaşandığı günlerde okulları tatil ettiklerini de ifade eden Vali Bilmez “Kentimiz Şubat ayını kar ve soğukların yaşandığı bir ay olarak geçirdi. Bizde okullarımızda okul yollarında sıkıntıların yaşanmaması adına kent merkezi ve ilçelerimiz de okullarımızı yaklaşık 1 hafta boyunca tatil ettik. Yine hava şartlarının uygun olmadığı zamanlarda da lokal olarak okulları tatil edeceğiz.”

 Bahçesaray İlçesinde de çok acı bir olay yaşadıklarını belirten Vali Bilmez, ''Çığ olayında şehit olan vatandaşlarımız içinde mevlit okutturacağız. Allah bir kez daha böyle acılar yaşatmasın'' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner306