banner279

Van’da bir ilk: Sedef kakma eğitimleri veriliyor

Van’da, Ayhan Şahenk Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan engellilerin annelerine, sedef kakma eğitimleri veriliyor. Öğretici eğitmen Arzu Dinçkan Türk, yaptıkları çalışmanın Van’da ilk olduğunu söyledi.

Van’da bir ilk: Sedef kakma eğitimleri veriliyor

Ayhan Şahenk Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan engellilerin anneleri, sedef kakma ve kalem işi eğitimleri alıyor.

Tabaklar ve tablolar üzerine işlenerek yapılan bu çalışmanın Van’da bir ilk olduğu belirtildi.

MERAL BİLMEZ’İN KATKISI

Rehabilitasyon merkezindeki eğitimleri ise, İstanbul’da uzun süre bu alanda çalışma yürüten sedef kakma uzmanı usta öğretici Arzu Dinçkan Türk veriyor.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Türk, şunları söyledi:

“Van’da Şam işi çalışan var ama sedef kakma ve kalem işi ilktir, ben başlattım. İstanbul’dan 1 yıl önce geldim. Vali beyin eşi Meral Bilmez Hanım ile tanıştım. Onun yönlendirmesi ile başladım. Rehabilitasyon merkezinde engellilerin anneleri var. 30 kadar anne, sedef kakma ve kalem işi öğretiyorum.”

AMACIM ANNELERİ REHABİLİTE ETMEK

Yaptığı çalışmanın bir amacının annelere ekonomik katkı sağlamak olduğunu ama en önemlisi de annelerin rehabilitesine yönelik olduğunu belirten Türk, “Anneler, engelli çocuklarından dolayı muhakkak ki zor anlar yaşıyorlar. Evde, her yerde… Buradaki bir amacım da engelli annelerini rehabilite etmek. Tabi aynı zamanda bir ekonomik getirisi de vardır bu işin” diye konuştu.

SERGİ AÇACAKLAR

Rehabilitasyon merkezindeki anneler, şimdiye kadar elde edilen ürünlerden ayrıca bir de sergi açmayı düşünüyorlar.

Eğitmen Arzu Dinçkan Türk, bu konuda da şu bilgileri verdi:

“Şu anda bir sergi açacak kadar ürünümüz çıktı. Yakında zaten sergi açma düşüncemiz de var. Halkımızdan talebimiz, gelip çalışma yerimizi görmeleri, hem çalışmalarımıza, hem de engelli annelerine moral vermeye gelsinler, herkesi bekliyoruz.”

NELER YAPIYORLAR?

Sedef kakma ve kalem işi olarak çeşitli süs eşyası ürettiklerini belirten Türk, şunları kaydetti:

“El aynası, tablo, tabak süsleme gibi ev ve işyerlerinde kullanılabilecek çeşitli süs eşyaları üretiyoruz. Fiyatları 50-100 TL arasında değişiyor. Hem benim için, hem engelli anneleri için önemli olan bu çalışmada bize destek olan, yol gösterici olan Vali Beyin eşi Sayın Meral Bilmez hanıma çok teşekkür ediyorum.”

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner306