banner259

Erken yaşta evliliğe bir defalığına af geliyor

AK Parti infaz düzenlemesi için muhalefet partilerinin kapısını çalmaya hazırlanıyor. Komisyon görüşmelerinde erken yaşta evlilik konusuda yer alacak. Muhalefet de destek verirse bir defaya mahsus “erken yaşta evlilik” nedeniyle eşleri cezaevinde olan ailelere ilişkin düzenleme yapılacak ve erken yaşta evlilik suç olmaktan çıkarılacak.

Erken yaşta evliliğe bir defalığına af geliyor

AK Parti’nin infaz düzenlemesini yakın zamanda Meclis’e sunması bekleniyor. AK Parti'ye göre yapılacak düzenleme bir af değil, infaz indirimi olacak. İnfaz düzenlemesinde 6 suç kapsam dışında bırakılacak. Adam öldürme, cinsel istismar, terör, organize suçlar, uyuşturucu, mükerrer suçlar infaz düzenlemesinin dışında olacak. Bunlar yararlanamayacak. Onun haricindekiler kapsama girecek, ancak bunun da yüzde 15’ini kapsayacağı ifade ediliyor.

Kulislerde 6 suç tipinin kapsam dışında olacağı infaz düzenlemesinin talebi tam olarak karşılamayacağı konuşuluyor.

İNFAZ DÜZENLEMESİNE ERKEN YAŞTA EVLİLİKLER GİREBİLİR

Tarafsız Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre infaz düzenlemesinin yer alacağı teklife “tecavüz” nedeniyle ve “zorla” yaptırılan evlilikler dışında kalmak şartıyla “erken yaşta evlilik” mağdurlarına ilişkin düzenlemenin de girebileceği belirtiliyor. AK Parti söz konusu düzenlemeyi tek başına getirmeyi düşünmüyor. AK Parti infaz düzenlemesi komisyonda görüşülmeden önce Meclis’te muhalefeti ziyaret edecek. Ziyaret sırasında “erken yaşta evlilik” meselesinin gündeme gelebileceği öğrenildi. Muhalefette kabul ederse söz konusu düzenleme komisyon sırasında önergeyle teklife girecek. Edinilen bilgiye göre söz konusu düzenleme “gerçek evlilikler” için olacak. Bir kereliğine çıkacak, kalıcı olmayacak. Geçici bir madde olacak. Erken yaşta evlenmeyi suç olmaktan bir defaya mahsus çıkaracak.

NAFAKA

AK Parti  “nafaka” düzenlemesi üzerinde de çalışıyor. Edinilen bilgiye göre nafakayla ilgili bir “süre” konulacak. Nafakayla ilgili süre konusunda masada seçenekler bulunuyor. Masada duran seçenekler arasında “2 yıl” yer alıyor. Seçenekler arasında boşanmadan itibaren 2 yıl daha nafaka  verilmesi yer alıyor. Ancak şu anda nafakada süre konusunda verilmiş net bir karar bulunmuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner140

banner141