banner279

'23.10' fotoğraf sergisi bugün açılacak

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Savaş Onur Şen'in "23 Ekim Van Depremi Anma Programı” kapsamındaki kişisel fotoğraf sergisi, depremin yıl dönümü olan bugün, Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

'23.10' fotoğraf sergisi bugün açılacak

Kişisel fotoğraf sergisine ilişkin yapılan açıklamada; “23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde art arda iki büyük depremle sarsılan Van ve ilçeleri bu iki depremden büyük zarar görmüş, bu depremler sonucunda 644 kişi hayatını kaybetmiş, 1966 kişi yaralanmış ve 252 kişi ise enkazdan sağ olarak kurtarılmıştır. Binlerce insan, uzun süre, evlerine girememiş ve büyük bir çoğunluk Van’dan geçici olarak göç etmek zorunda kalmıştır. Depremlerin ardından önce çok sayıda çadır kent ve ardından, konteynır kentler kurularak insanların çetin kış koşullarında dışarıda kalmalarına engel olunmuş ve yaşanan sıkıntılar giderilmeye çalışılmıştır.

Bu süreçte Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Savaş Onur Şen, depremlerin ardından geçen iki yıla yakın bir zaman diliminde yaşananları fotoğraflamış ve toplumsal belleğin oluşturulması noktasında önemli bir çalışmaya imza atmıştır.  Savaş Onur Şen’in Van Depremi ve ardından yaşananları yansıtan kişisel fotoğraf sergisi, “23.10” depremin yıl dönümü olan 23.10.2019 tarihinde Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak. '23 Ekim Van Depremi Anma Programı' kapsamında gerçekleşecek olan sergi saat 10:00’da açılacak. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi’nin destekleriyle oluşturulan sergide döneme ilişkin 40 adet fotoğraf yer almaktadır.” denildi. / Prestij Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241