Yürüyüşte 3. parkur

Vangölü Aktivistleri Derneği üyesi kadınlar öncülüğünde Van Gölü’ne kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla 8 Mayıs'ta başlatılan yürüyüş sürüyor.
SPOR 18.05.2022 11:38:48 0

Van Gölü ve havza konusunda 2015 yılından bu yana farkındalık etkinlikleri gerçekleştiren Vangölü Aktivistleri Derneği, bu yıl ilk kez kadınların öncülük ettiği bir etkinliğe imza attı.
Best Van Tur CEO’su İrem Bayram’ın koordinasyonunda “Van Gölü için Kadınlar Öncülüğünde Yürüyoruz” etkinliği gerçekleştirildi.
Etkinlik kapsamında Edremit’te 8 Mayıs Anneler Günü’nde bir araya gelen dernek üyesi kadınlar bazı erkek aktivistlerle birlikte Tatvan yönüne doğru yürüyüş başlattı. Şuana kadar yürüyüşün iki etabının tamamlandığı ve yarın 3. parkura start verileceği belirtildi.

İKİ ETAP TAMAMLANDI

Aktivistler 430 kilometre olan Van Gölü çevresini 15 parkur şeklinde yürüyerek tamamlayacak.
Aktivistler şimdiye kadar Edremit-Gevaş, Gevaş-Balaban olmak üzere 2 parkuru yürüyerek tamamladı. 

3. PARKUR 19 MAYIS’TA

Aktivistler 3. Parkuru ise 19 Mayıs’ta yürüyecek.
Parkur Balaban Tüneli-Reşadiye arasını kapsıyor.
22 Mayıs ve 29 Mayıs’ta da 4. ve 5. Parkurlar yürünecek.

EVLERİNDE DİNLENİYORLAR

Aktivistler her bir parkuru tamamladıktan sonra evlerine dağılıp diğer parkurun tarihi gelene kadar dinleniyor.
Yürüyüşe eşlik eden Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, yürüyüşü 15 parkura ayırdıklarına dikkat çekerek, şunları aktardı:
“Her parkurda bir mesafe gidiliyor. Bitlis’ten ve Van’dan sürekli yürüyen kadınlar ve erkekler var. Parkurlardan sonra eve dönüyoruz. Üç dört günde bir parkurlara tekrar devam ediyoruz. İki parkur yürüdük. 19 Mayıs’ta 3. Parkurla devam edeceğiz”
Özel Haber: Adil Harmancı