VOSİAD faaliyete başladı

Van Organize Sanayiciler İşadamları Derneği (OSB) Önceki Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Bozkurt, düzenlediği basın toplantısında sadece sanayicilerin üye olabileceği Van Organize Sanayiciler İşadamları Derneği (VOSİAD) isimli bir de
VAN 17.08.2017 19:49:48 0
  Şemsettin Bozkurt, OSB Başkanlık seçimlerinde yeniden seçilememişti.
22 Temmuz 2016 tarihinde Van OSB'de demokratik olgunluk içerisinde seçimleri yaptıklarını belirten Şemsettin Bozkurt, "Seçimler ile ilgili ciddi bir mücadele verdik. Daha önceki bir seçimlerin dışındaki bir program çerçevesinde genç bir ekip ile yola çıkma kararı almıştım. Gerek görev yaptığım dönemde, gerekse seçim çalışmalarında temel eksenimiz OSB'ye daha faydalı çalışmalar yapmak, projelerimizi gerçekleştirmek ve çok başarılı performans sergileyebilmek için herkesim ile diyalog geliştirmek oldu. Daha önce de benim yönetimimde yer alan arkadaşlarımız demokratik yarış sonucunda seçimleri kazandı. Seçilen arkadaşlarımıza görevlerinde ve çalışmalarında başarılar diliyorum. Her zaman olduğu gibi bundan sonra da arkadaşlarımıza destek olmayı sürdüreceğiz" dedi.
   OSB SEÇİMLERİNİN İPTALİ İÇİN BAŞVURU YAPILDI MI?
    Bazı çevrelerin OSB seçimleri üzerinden hareketle bazı iddiaları gündeme getirdiğine dikkat çeken Şemsettin Bozkurt, "Seçimler tamamlanmış ve görevimizi seçilen arkadaşlara demokratik olgunlukla devrettik. Tamamlanmış bir işin üzerinde durmanın çok da anlamlı olmadığını düşünüyorum. Ancak kamuoyunda seçimin iptali ile ilgili olarak itiraz ettiğimiz, bunun için girişimlerde bulunduğumuz iddia ediliyor. Bu iddiaların hiç birisi doğru değildir. Bizi yıpratmaya yönelik gündeme getiren bu tip asıl iddialara itibar edilmemeli. Hiçbir yere hiçbir şekilde gerek inceleme yapılması, gerekse iptal talepli bir müracaatımız yoktur. Hiçbir kayda değer yanı olmayan anlamsız iddialarla spekülasyon yapmak, ne yapana, ne de kente bir fayda sağlamaz. Kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla böyle bir açıklamayı yapmak istedim" dedi.
   VOSİAD NEDEN KURULDU?
   Başkanlık yaptığı dönemde başlattığı projelerin takibinin yapılması ve Van'ın gelişmesine olumlu katkı sunabilmek için VOSİAD'ı kurduklarını söyleyen  Şemsettin Bozkurt, "Sadece sanayicilerin üye olabileceği Van Organize Sanayiciler İşadamları Derneğimizin asıl amacı Van'ı ekonomik sanayi ve kent yaşamı olarak gelişmesine destek olmak, sanayisini olumlu bir yerlere taşıyabilmek için  tecrübelerimizi ve çevremizi harekete geçirmek, kentimize ve insanımıza yararlı olmak. Burada olmamızın asıl amacı görevde iken başlattığımız veya planladığımız projelerimiz ve girişimlerimiz vardı. Bu çalışmaları takip etmek ve sonuçlandırılmasına destek vermenin yanında, yeni proje ve çalışmalar da yapacağız. VOSİAD, Van OSB ile aynı amaca hizmet eden bir sivil toplum örgütü olarak dayanışma sembolü olacak. 09.08.2017 tarihinde derneğimizin kuruluşu resmi olarak tamamlandı. OSB'de başkanlığım döneminde takip ettiğimiz çizgide edindiğimiz tecrübelerimizi değerlendirip, ekonomimizin gelişmesi için işadamlarımızın ve sanayicimizin hizmetine sunacağız. Van'ın ekonomisinin ve sanayisinin gelişmesi için büyük çaba sarf edeceğiz. OSB başkanlığı döneminde gerçekleştirmeye çalıştığımız projelerin de takipçisi olacağız. Kurumlar ve hükümet ile diyaloglarımızı ekonominin sanayinin teknolojinin gelişimi konusunda fikir ve önerileri paylaşarak gündem oluşturmayı hedefliyoruz. 2Yıllık görev sürem içerisinde kamu ve özel sektör anlamında geliştirdiğim iletişimi sürdürmek ve Van'ın gelişimine katkı olarak sürdürebilmek için bir çatıya ihtiyacımız vardı. VOSİAD olarak tüm fikirlerimizi özgün olarak kullanabileceğimizi düşünüyorum" dedi.
   VOSİAD NE YAPMAYACAK?
   VOSİAD'ın hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmayacağının altını çizen Şemsettin Bozkurt, "Derneğimizin tüzüğünde siyaset yapmaz diye bir madde var. Biz siyasetin gücünü ve imkânlarını kentimize yatırım ve hizmete dönüşmesi için çalışacağız. Bu nedenle siyasi hesapların yapıldığı ve ona göre rotası belirlenen bir dernek olmayacağız. Siyasi hayatımız içerisinde var olan partiler ve yetkilileri ile kentin ve sanayicinin konularını konuşup çözümünde katkılarını sağlamaya çalışacağız. Ayrıca derneğimizi gerek siyasi olarak gerekse herhangi bir sivil toplum örgütüne karşı muhalefeti örgütlemek için kurmadık. Hiçbir kurum veya siyasetçi ile çatışmaya niyetimiz yok. Asla ayrıştırıcı ve ötekileştirici olmayacağız. Sadece tebrik alıp tebrik yayınlayan bir dernek de olmayacağız" diyerek sanayicinin hizmetinde olduklarını ifade etti.
   VOSİAD HANGİ PROJELERİ VE KONULARI TAKİP EDECEK?
   Van OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı döneminde başlattığı ve gerçekleştirmeyi düşündüğü projeleri VOSİAD olarak takip ettiklerine vurgu yapan Şemsettin Bozkurt, "Başkanlığımız döneminde önemli projeler geliştirmeye çalıştık. İzmir Uluslar arası Fuarı'nda Van'ın ve sanayicimizin tanıtımını yapmak istedik. CHP Van İl Başkanı Mehmet Kurukçu'dan devreye girerek İzmir enternasyonel fuarında Van'ın bedel ödemeden onur konuğu olarak misafir edilmesi için CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden rica etmesini istedik. Sayın Kurukçu da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri ile iletişime geçti. Şayet gerçekleşirse Van'ı ve sanayisini İzmir Uluslar Arası Fuar'ında tanıtmış olacağız.
Ayrıca, Van'ın önemli bir ulaşım sorununun çözümü için hafif raylı sistemin yapılması, Van'da tekstil alanında yapılabilecek çalışmaların incelenmesi için 30 kişilik bir heyet ile Van'a gelerek incelemeler yapılmasını organize etmeye çalışıyorduk. Önümüzdeki dönemde bunları takip ederek Van'a kazandırmaya çalışacağız. Deprem döneminde kuluçka merkezi olarak Van'da yapılması sözü verilen, ancak takipsizlik nedeniyle yapılmayan çağrı merkezinin yapımının takipçisi olacağız.
Lojistik merkez, güneş enerjisi, arıtma tesisi, Van OSB'nin otomasyon altyapısına kavuşturulması, Van OSB Teknik Meslek Lisesi kurulması, Türkiye ilk 500'e girebilecek büyüklükte bir sanayi yatırımını Van'a kazandırmak, simgesel birkaç markanın Van'a kazandırılması, 1ve 2'inci etap yollarının yapımının tamamlanması, kentin bütüncül bir imar planının hazırlanması gibi önemli konular bizim gündemimizin ilk sıralarında yer almaya devam edecek. Van 2 yıl görev yapacak bir bürokratın iki dudağının arasında çıkacak söze sıkışıp kalmamalı. Kentin gelişimi için kalıcı çözümler üretilerek uygulamaya geçirilmeli" diyerek kentin konularını ve sorunlarını kamuoyunda diri tutmaya çalışacağını söyledi.Bölge Gazetesi Haber Merkezi