VEDAŞ ELEKTRİK KESİNTİLERİNE İLİŞKİN BİLDİRİ YAYIMLADI

Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketi (VEDAŞ), yaz aylarının başlaması ile beraber başlayan elektrik kesintilerine yönelik bir bildiri yayımladı.
VAN 9.08.2017 18:22:46 0

Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketi (VEDAŞ)’ın, yaz aylarının başlaması ile beraber başlayan elektrik kesintilerine yönelik yayımladığı bildiride elektrik kesintilerinin belediye ve şahıslardan kaynaklı olduğuna dikkat çekti.

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte özellikle şehrin ana merkezlerinde inşaat çalışmalarının başladığı ve VEDAŞ şirketinin bilgisi dışında yapılan bu çalışmalar sırasında iş makineleri tarafından şebekelere zarar verildiği ve gün içerisinde birçok noktada arızaların meydana gelmesine, dolayısıyla da enerji kesintisine sebebiyet verildiği belirtildi.
Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketi (VEDAŞ) tarafından yapılan açıklama şu şekilde; 

“Belediyeler tarafından şirketimize haber verilmeden yapılan yol genişletme veya diğer kazı çalışmaları sırasında da şebekelerimize zarar verilmekte ve bu durum da arızalara ve dolayısıyla enerji kesintilerine neden olmaktadır. Gerek Belediyeler gerekse de üçüncü şahsılar tarafından Şirketimize haber verilmeden yapılan söz konu çalışmalar arızalara sebep olduğu gibi, insanların can ve mal güvenliğini de tehlikeye atmaktadır. Gerek vatandaşlarımızca gerekse Belediyeler ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca her ne çalışma olursa olsun, çalışma öncesinde kesinlikle Şirketimize bilgi verilmesi ve Şirketimiz ile koordineli çalışılması gerekmektedir. Çalışmaların, kazasız, arızasız ve sorunsuz gerçekleştirilmesinin tek çözümü Şirketimiz bilgisinde, kontrolünde ve koordinasyonunda yapılmasıdır.

Arızaların yani elektrik kesintilerinin bir diğer nedeni de hatlarımıza temas eden ağaçlardır. Hattımıza temas eden ağaçların budama işlemi Şirketimiz tarafından yapılmaktadır.  Ancak çoğu zaman budama işlemine mülk sahibi tarafından izin verilmemektedir. Bu durum yine elektrik arızalarına sebebiyet veren önemli bir unsurdur. Ayrıca yaz döneminde özellikle sabah saatlerinde kuşların hatlarımıza teması sonucu da elektrik arızaları yaşanabilmektedir. Bu tarz kesintilerin önüne geçilmesi için birçok noktada şebekemize kuşkonmaz montajı yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir.

“YATIRIM, BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARI İÇİN PLANLI KESİNTİLER”

Halkımızın da takdir edeceği gibi, bölgemizde kış ayları çetin ve uzun sürmektedir. Yatırım, bakım ve onarım çalışmalarımız için yaz döneminde planlı elektrik kesintileri yaparak şebekemiz kışa hazırlanmakta ve her geçen dönem Elektrik Şebekesinin daha da iyileştirmesi için çalışmalar sürdürülmektedir. Planlı elektrik kesintileri nedeniyle de ilimizde zaman zaman enerji kesintisi yapmaktadır. Ayrıca TEİAŞ tarafından da Enerji İletim Hatlarını iyileştirmek için planlı enerji kesintisi yapılmaktadır. 

“İMARA AYKIRI YAPILAŞMA”

Van’ın en büyük sorunlarından olan imara aykırı yapılaşma nedeniyle de elektrik kesintisi yaşandığını ifade etmek isteriz. İmara aykırı Denetimsiz ve Kaçak olarak yapılan yapılar çoğu zaman emniyet mesafesine dikkat edilmeksizin İnsanların Can ve Mal Güvenliğini tehlikeye sokacak bir şekilde Elektrik Şebekesine sıfır denilebilecek noktada inşa edilmektedir.

Şehrimizin birçok yerinde Emniyet mesafesinin korunması ve insanların can ve mal güvenliğinin sağlanmasının temini için elektrik hatlarının taşınması zorunda kalınmakta olup, hem gereksiz harcamaların yapılmasına hem de söz konusu bölgede Elektrik Kesintilerine sebep olmaktadır. Ayrıca Belediyelerimizin yapmış olduğu yol genişletme ve asfaltlama çalışmaları nedeniyle yolda kalan direklerin deplase işlemleri sırasında da planlı elektrik kesintileri zorunlu hale gelmektedir. 

“KESİNTİLERİ EN AZA İNDİRMEK İÇİN ARAÇ VE PERSONEL SAYILARIMIZI ARTIRDIK”

Sonuç olarak; Şirketimizce, söz konusu arızaların minimize edilmesi ya da oluşan arızalara en kısa sürede müdahale edilmesi amacıyla personel ve araç sayıları % 30’lar oranında artırılmış ve eskiyen, ekonomik ömrünü yitiren ve kaçak elektrik kullanımı nedeniyle kapasitesinin üzerinde yük çeken hatların yenilenmesi için çalışmalarımızı aralıksız sürdürülmektedir. 

Önceki yıllarda yapılan çalışmalar ve özelleşme sonrası hayata geçirilen yatırımlarımız sonucunda Van ilinde yaşanan arızalarda ve elektrik kesintilerinde önemli düşüşlerin olduğu herkes tarafından bilinmektedir.”

 VEDAŞ ELEKTRİK KESİNTİLERİNE İLİŞKİN BİLDİRİ YAYIMLADI