Van’daki Ziraat Odalarından, ÇKS’ye başvuru çağrısı

Çiftçilerin çeşitli desteklerden yararlanabilmesi için şart koşulan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları başladı. Van’daki ziraat odaları, üyesi çiftçilere zamanında kayıt yapmaları çağrısında bulundu.
TARIM VE HAYVANCILIK 11.09.2021 11:03:42 0

2022 üretim yılı ÇKS başvuruları, ÇKS Genelgesi hükümleri kapsamında 1 Eylül 2021 tarihinde başladı. 
Başvurular 30 Haziran 2022 tarihinde mesai bitiminde sona erecek.

ÇKS DOSYASINI KİM HAZIRLIYOR?

ÇKS dosyaları çiftçilerin üyesi olduğu, bağlı bulunduğu Ziraat Odası tarafından gerekli belgeler sağlanarak hazırlanıyor.
Dosya daha sonra çiftçi belgesi ile birlikte ÇKS başvurusu için İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine ibraz ediliyor.

FAYDALANILAN DESTEKLER

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kaydını yapmış olan çiftçilerin faydalanacağı destekler ise, şunlar:
“Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan Mazot-Gübre Desteği, Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteği, Sertifikalı Tohum Üretimi Desteği, Sertifikalı Fidan/Fide Kullanımı Desteği, İyi Tarım Uygulamaları Desteği, Organik Tarım Desteği, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Hububat- Baklagil Fark Ödemesi Desteği, Küçük Aile İşletmesi Desteği, Yem Bitkileri Desteği, Katı Organik - Organomineral Gübre Desteği."

ÇİFTÇİLERE BAŞVURU ÇAĞRISI

Van’daki Ziraat Odaları, ÇKS başvuru tarihinin Bakanlık tarafından ilan edilmesiyle birlikte üyelerine gerekli bildirimde bulundular.
Ziraat Odaları, sosyal medya üzerinden ve farklı iletişim yolları kullanarak üyelerine ÇKS başvurularını zamanında yapmalarını istedi.

“GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIK”

ÇKS başvurularıyla ilgili açıklama yapan Başkale Ziraat Odası Başkanı Rahmi Aşkan, odada pandemi önlemlerini aldıklarını belirterek, şunları söyledi:
“ÇKS başvuruları dosyaları, odamızda personellerimiz tarafından hazırlanmaktadır. Çiftçi belgelerinde '2022 ÇKS başvurusu için geçerlidir' ibaresinin yer almasına dikkat edilmelidir. Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için başvuru dilekçesi ve belgelerini zamanında teslim etmeleri gerekiyor. Ziraat odamızın girişinde çiftçilerimizin dezenfekte olması için sürekli dolu olarak dezenfektasyon sıvısı bulunduruyoruz. Maskesi olmayan çiftçimize maske konusunda yardımcı oluyoruz. Bizim ve çiftçilerimizin sağlığı son derece önemli. Bu pandemi sürecinde oda olarak elimizden geleni yapıyoruz. Biliyoruz ki bu süreci hep birlikte aşacağız. Çiftçilerimizin ve personelimizin sağlığı her şeyden önemlidir. Bu vesileyle yeni üretim sezonunun çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.”  
Özel Haber: M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi