Van'da Tehlike Çanları: Apart ve Rezidanslara Acil Denetim Çağrısı!

İstanbul'da yaşanan vahim olaydan sonra, Van'daki trajik gerçeklik ortaya çıktı.

VAN 8.07.2024 14:39:00 0
Van
Tarih: 08.07.2024 14:40

CİNAYET OLAYI SONRASI KONUTLAR MERCEĞE ALINDI

İstanbul'da meydana gelen talihsiz bir cinayetin ardından, apart dairelerin yaratabileceği güvenlik sorunları yeniden tartışılmaya başlandı. Sadece İstanbul'da değil, Van gibi şehirlerde de hızla artan apart ve rezidans sayıları, vatandaşlar tarafından tedirginlikle karşılanıyor. Yerel halk, yetkililerden apart ve rezidansların daha sıkı bir şekilde denetlenmesi yönünde çağrı yapıyor.

İRANLI TURİST TALEBİ VE YETERSİZ DENETİMLER

Her sene Van'ı ziyaret eden İranlı turist sayısındaki artış, şehirdeki konaklama sektörünü doğrudan etkiliyor. Mülk sahipleri, alışılmış otel açmanın getirdiği yüksek maliyetler ve vergiler nedeniyle alternatif olarak apart ve rezidans işletmeciliğini seçiyorlar. Ancak, bu konutların dönüşüm süreci genellikle denetlenmeden gerçekleştiği için, sayısız yasa dışı faaliyetlere ev sahipliği yapabiliyorlar.

TURİST AKINI VE KAÇAK İŞLETMELER

Van'da görülen ikametgâh dönüşümleri, özellikle İranlı turistlerin talebine yanıt olarak gerçekleştiriliyor. Çeşitli işletmeler, otel, apart ve rezidans olarak etiketlenmeden faaliyet göstermeye başlıyor. Bu kaçak yapıların varlığı, yasal işletmelerin ekonomik zorluklar yaşamasına ve vergi kaybına sebebiyet veriyor. Güvenlik ve hizmet kalitesinde düşüş yaşanması, yerel topluluğun ve sektör temsilcilerinin endişelerini arttırıyor.

GEREKLİ DENETİMLERİN YAPILMASI ÇAĞRISI

Kentin mevcut turizm talepleri dikkate alındığında, konunun hassasiyeti göz önünde bulundurulmalı ve denetim eksiklikleri giderilmelidir. Yetkililer, yasal düzenlemelere aykırı olarak faaliyet gösteren apart ve rezidans işletmelerinin denetimi ve uyum sağlaması için adımlar atılmasının gerekliliğini vurguluyor. Aynı zamanda yerel yönetimlerin, işletmecilerin ve turistlerin kapsamlı bir iş birliği, turizmin kaliteli bir şekilde gelişimine katkı sağlayacaktır.

FUHUŞ VE KAÇAK FAALİYETLERE TEPEDEKİ YETKİLİLERDEN TEMİZLİK TALEBİ

Van'da yaşayan esnaflardan Kazım Çiftçi ve Ali Demir gibi vatandaşlar, apart ve rezidansların gürüldükçe daha fazla negatif bir etki yarattığını dile getiriyorlar. Bu yapıların ciddi meblağlar karşılığında yasa dışı faaliyetlere açık olduğu, yeterli denetim ve kontrol mekanizmalarının olmadığını, dolayısıyla acil müdahale gerektiğini ifade ediyorlar. Saatlik ve günlük kiralamaların yükseldiği bu yapılar kimi zaman kaçak fuhuş gibi yasa dışı eylemler için de kullanılıyor.

DENETİM EKSİKLİĞİNE SERT ELEŞTİRİLER

Vatandaşlar, özellikle iş merkezlerinin ruhsatsız bir şekilde apart ve rezidansa dönüştürülmesinden endişe ediyorlar. Gündeme getirilen eleştirilerde, bu yapıların mali zorunluluklarını yerine getirip getirmediği, yapısal dönüşümler için yasal izin alınıp alınmadığı gibi soruların yanıtlarının belirsizliğinin altı çiziliyor ve yetkililerin duruma müdahalede bulunması şiddetle talep ediliyor.

Kaynak: Yeni Doğu Gazetesi