Van’da eTwinning projesi ile öğrenciler İngilizceyle buluştu

Van Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi, "e-ways of ELE "isimli eTwinning projesi ile uzaktan eğitim kapsamında İngilizceyi öğrencilerle buluşturan bir çalışma hayata geçirdi.
VAN 19.05.2021 12:21:34 0

21. Yüzyılda İngilizce’nin her yerde kullanılması ile birlikte, eğitim kurumları da bu yönde birçok çalışma ve proje hayata geçiriyor. Van Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi İngilizce Öğretmeni Dilek Güngör, tüm dünyada ortak kullanılan uluslararası iletişim dili olarak da kabul görülen İngilizce’nin eğitim konusunda da önemli bir dil olma özelliğini taşıdığını belirterek, Van’da da bu önemli dili öğrencilerle buluşturmak için bu yönde bir çalışma yaptıklarını söyledi.

ÇALIŞMAYI DÖRT ÜLKE ORTAK YÜRÜTÜYOR Güngör,

"e-ways of ELE "isimli eTwinning projesinin Türkiye, İtalya, Litvanya ve Romanya’nın ortak yürüttüğünü belirterek, “Günümüz dünyasında, yaşadığımız 21.yüzyılda İngilizce artık her yerde. Tüm dünyada ortak kullanılan uluslararası iletişim dili olarak kabul gören Ingilizce, yaşadığımız çağda tüm ülkelerin eğitim konusunda üzerinde önemle durduğu bir dil olma özelliğini de taşımaktadır. Bu sebeple projemizde İngilizce eğitimi konusunda çalışmayı hedefledik. Ayrıca tüm dünya yaşadığımız pandemi şartları neticesinde birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da zorlu bir süreçten geçiyor. Eğitim sürecinin sekteye uğramasını engellemek, bu süreçte öğrencilerimizin evde yapacakları bireysel çalışmalarla sürece destek olmalarını sağlamak ve İngilizce öğrenimlerini web 2.0 araçlarıyla  desteklemek amacıyla hazırlanan "e-ways of ELE "isimli eTwinning projemizle Türkiye, İtalya, Litvanya ve Romanya ortaklığı ile çalışmalar yürütmeye başladık” dedi.

Projenin kuruculuğunu Van Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Burdur Ercan Akın Fen Lisesi’nin yaptığı belirten Güngör, “Projede Türkiye'den Ayfer Ceylan Emet Fen Lisesi, Silifke Fen Lisesi ve Eskişehir Sarar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ile İtalya, Litvanya ve Romanya'dan birer okulla çalışmalar yürütülmektedir. Van Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi İngilizce Öğretmeni Dilek Güngör, projenin amacı ise şöyle özetledi; Öğrencilerimizi zorlu eğitim öğretim yılı içerisinde bireysel çalışmalar konusunda cesaretlendirmek, özdisiplin ve özdenetim becerilerini geliştirmek, İngilizce eğitimini eğlenceli ve yenilikçi web 2.0 araçları aracılığıyla daha zevkli ve eğlenceli hale getirmek, öğrencilerimizin Yabancı dil öğrenme yetkinliklerinin yanı sıra öğrenmeyi öğrenme yetkinliklerini de geliştirmek, 21.yüzyıl becerileri edinmelerini sağlamak, teknolojik olarak kendilerini yeterli hmelerine ve de yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardımcı olmaktır diye konuştu.

Projemiz kapsamında 9.sınıf İngilizce müfredatındaki kazanımlara uygun olarak her ay çeşitli web 2.0 araçlarıyla öğrencilerinin materyaller hazırlayacaklarını ve İngilizce derslerinde kullanılacağını belirten Güngör, ayrıca öğretmenlerin aylık olarak her kazanımla ilgili web 2.0 araçlarıyla çeşitli etkinlikleri hazırlayacağını ve EBA platformunda öğrencilere ödev şeklinde göndereceğini ifade etti.