Van YYÜ öğrencilerinden ‘şartsız formasyon’ çağrısı!

Van YYÜ öğrencilerinden ‘şartsız formasyon’ çağrısı!

VAN 22.09.2023 18:46:00 0
Van YYÜ öğrencilerinden ‘şartsız formasyon’ çağrısı!
Tarih: 22.09.2023 18:49

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) öğrencileri formasyon için istenen şartların diğer üniversitelerdeki gibi kaldırılmasını istedi.

Van YYÜ’de okuyan öğrenciler, zorlu şartların kaldırılmasını ve formasyon eğitiminin önündeki engellerin kaldırılması çağrısında bulundu. Seslerini sosyal medya üzerinden duyurmak isteyen öğrenciler, X’te #koşulsuzformasyonyyü diye TAG açarak yüzlerce twit attı.

"CUMHURBAŞKANI MÜJDE VERDİ, YYÜ UYGULAMADI!"

Öğrenciler, “Cumhurbaşkanı talimatı vermişti 2. 3. 4. Sınıflar formasyon derslerini seçmeli alabilecek diye. YÖK bu kararı üniversitelere bildirdi. Ders seçme ilk gününde sistemde vardı fakat Yüzüncü Yıl Üniversitesi Senatosu bu kararı değiştirip 4. Sınıf ve 3 ortalama şartı koydu. Diğer üniversitelerde okuyan arkadaşlarımızdan öğrendik ki orada formasyon dersleri seçmeli olarak veriliyor. Biz öğrenciler olarak da bu haksızlığa sessiz kalmayıp sesimizi duyurup hakkımızı geri almak istiyoruz” diyerek sorunun çözülmesini istedi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "YÖK Başkanımızla da konuyu görüştük. Biliyorsunuz, üniversiteyi bitirdikten sonra bir veya iki yıl formasyon eğitimi veriliyordu. Kendilerine Sayın Başkan, artık bunu kaldırıyorsun dedik, kaldıracaksın, 3 ve 4. sınıfta formasyonu verelim ve üniversiteyi bitirirken böylece formasyon eğitimini de almış olsun dedik ve mutabık kaldık” müjdesinden sonra harekete geçen YÖK gerekli düzenlemeyi hayata geçirmişti.

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Eğitim fakülteleri dışında öğretmenlik hakkı veren bölümlerden mezun olan öğrencilerin pedagojik formasyon eğitimi almaları gerektiğini dile getiren Özvar, bu eğitimlerin geçmişte özellikle fen-edebiyat fakültelerinde lisans eğitimi sırasında alınabildiğini aktardı.

"ÖĞRENCİLER SENE KAYBI YAŞAMAYACAK"

Öğrencilerin sene kaybı yaşamadan formasyon alabileceklerini belirten Özvar, "İnşallah Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği şekliyle öğrencilerimiz eğitim öğretimleri devam ederken bu pedagojik formasyon eğitimini tamamlayacaklar. Dolayısıyla öğrencilerimiz, sene kaybı yaşamadan öğrencilik yıllarında bu eğitimleri alabilecekler. Bütün üniversitelerimiz formasyon eğitimi konusunda gerekli çalışmaları başlatacaklar. Biz mevzuat altyapısını hazırlayacağız. İlgili paydaşlarımızın görüşünü alarak genel çerçeveyi belirleyip üniversitelerimizle bu konuyu paylaşacağız” demişti.

Üniversitelerin açılmasına sayılı günler kala böyle bir sorunla karşılaştıklarını belirten öğrenciler, sorun giderilmezse rektörlük önünde basın açıklaması yaparak haklarını arayacaklarını söyledi.Kaynak Suat Tink – Vanolay