Van SDİ’den Burger King olayına ilişkin açıklama

Van SDİ’den Burger King olayına ilişkin açıklama

VAN 19.11.2023 22:04:00 0
Van SDİ’den Burger King olayına ilişkin açıklama
Tarih: 19.11.2023 22:07

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi (Van SDİ), kentte on binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen “Gazze’ye Işık Ol” yürüyüşünde yaşanan taşlama olayına ilişkin açıklama yaptı. Bireysel gerçekleşen olayın sosyal medyada barbarlık ve vandallık olarak paylaşılmasının trajikomik olduğu belirtildi.

Van’da Filistin’e Destek Platformu öncülüğünde düzenlenen “Gazze’ye Işık Ol” yürüyüşü on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yürüyüş esnasında yaşanan Burger King taşlama olayının üzerinden yapılan eleştirilere yanıt Van SDİ’den geldi.

SDİ’den yapılan ‘Van Gazze'ye Işık Oldu’ yazılı açıklamada, “HDP ve destekli çevrelerin bireysel gerçekleşen bu olayı; barbarlık ve vandallık olarak gösterilerek sosyal medyada paylaşım yapılmaları bizlere çok trajikomik gelmektedir. 6-8 Ekim olaylarında ortalığı kan çanağına çevirenler, dükkânları yağmalayanlar; bir bayram akşamı Van'daki işportacıların ekmek teknelerini ateşe verip kepenk kapattıranlar,  dükkânların camlarını aşağı indirenler, sanki uzaydan gelmiş yaratıklardı. Nevruz kutlamalarında ortalığı yakıp yıkanlar, sanki bu güruhlar değildi. İktidar partisinin yaptığı mitinglerde bulunan kadın, çocuk ve yaşlılara saldıran hastalıklı kişilikler sanki bunlar değildi. Ayrıca her esnaftan gayrı resmi olarak haraç toplayanların kim olduğunu bir sorgulamak gerekir” denilerek tepki gösterildi.

Basın açıklamasının tamamında şu ifadelere yer verildi:

 

“VAN GAZZE'YE IŞIK OLDU”

Van'da 18.11.2023 tarihinde yapılan "Gazze'ye Işık Ol" yürüyüşü, on binlerin katılımıyla ve Zalim İsrail'e yapılan sert tepkilerle gerçekleşti. Meşaleler ve telefon ışıklarıyla tekbirler ve sloganlar eşliğinde yapılan uzunca yürüyüş, Beşyol Meydanında yapılan konuşma ve dualarla tamamlandı. Maraş Caddesi üzerinde bulunan Burger King firmasının tasvip etmediğimiz şekilde taşlanması dışında sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. İşgalci Siyonistlerin Gazze'de gerçekleştirdiği soykırım, tüm dünyada ve ülkemizde en sert şekilde kınanırken, ülkemizdeki bazı ırkçı, insanlıktan nasibini almamış ve kafatasçı güruhlar tarafından neredeyse sevinçle karşılanmıştır. Biz biliyoruz ki, kirli vicdanlarındaki bu hastalıklı ruh halinin sebebi İslam'a olan düşmanlıktır. Ancak burada şunu söylemekte fayda var ki, Gazze'de işlenen insanlık suçu sadece Müslümanların meselesi değil, tüm insanlığın meselesidir ve tüm insanlığın karşı duruş göstermesi gereken vahşet içeren bir süreçtir. Ama ne acıklı ve vicdanları körleştiren bir durumdur ki gezi olaylarında ortalığı yakıp yıkanlar, bugün Gazze'de yaşananlardan ötürü sokağa çıkan İnsanların tepkilerini eleştiriyor, tepkiler sırasında hiç tasvip etmediğimiz şekilde münferiden gerçekleşen bir kaç olayı vandallık olarak adlandırıyorlar.

“6-8 EKİM OLAYLARINDA ORTALIĞI KAN ÇANAĞINA ÇEVİRENLERİN KİM OLDUĞUNU BİR SORGULAMAK GEREKİR”

İlimizde dün gerçekleştirilen yürüyüşte bir kişi tarafından bir dükkanın camlarının taşlanması sonucu dükkânda bulunan bazı kişilerin tahriklerine rağmen yürüyüşte bulunanlarca sabote edilmeden olayın büyümesine izin verilmemesi ve yürüyüş boyunca herhangi bir taşkınlık yapılmadan programın sonlandırılması, aklı selim bir şekilde hareket edildiğinin göstergesi olmuştur. Ancak HDP ve destekli çevrelerin bireysel gerçekleşen bu olayı; barbarlık ve vandallık olarak gösterilerek sosyal medyada paylaşım yapılmaları bizlere çok trajikomik gelmektedir. 6-8 Ekim olaylarında ortalığı kan çanağına çevirenler, dükkânları yağmalayanlar; bir bayram akşamı Van'daki işportacıların ekmek teknelerini ateşe verip kepenk kapattıranlar,  dükkânların camlarını aşağı indirenler, sanki uzaydan gelmiş yaratıklardı. Nevruz kutlamalarında ortalığı yakıp yıkanlar, sanki bu güruhlar değildi. İktidar partisinin yaptığı mitinglerde bulunan kadın, çocuk ve yaşlılara saldıran hastalıklı kişilikler sanki bunlar değildi. Ayrıca her esnaftan gayrı resmi olarak haraç toplayanların kim olduğunu bir sorgulamak gerekir.

Bu parodi, kendilerini perdeledikleri,  o ideolojik kavramların özünde İslâm düşmanlığı olduğu gerçeğini ve tasmalarını taşıdıkları güruhun Ermeni, Siyonist, Yahudi ve ABD’nin olduğu gerçeğini ortadan kaldıramayacaktır. Fikir özgürlükleri, Müslümanların "La İlahe İllallah" dediği yere kadar; Demokratlıkları, Müslümanların topraklarını korumak için mücadele etmelerine, Müslüman yöneticilerin iktidara gelmelerine ve İslami değerlerin korunmasına kadardır. Bizler, onların nerede durduklarına değil, kendi vicdanlarımızın nerede olduğuna bakıyoruz. SORUNLU değil, SORUMLU bir hareket alanı çizmeye devam edeceğiz.

“GAZZE'YE IŞIK OLAN TÜM VAN HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Dünkü yürüyüşte hiç bir dernek, hiç bir siyasi parti, hiç bir kuruluş ya da başka bir yapı ön plana çıkmadan muhteşem bir ses oluşturan, düşünceleri bir tarafa bırakıp programa katılan, değerlilerini bir tarafa bırakıp kardeşlerimize meşale olan, tarafını bir tarafa bırakıp Filistin'i taraf seçen, tartışmaları bir tarafa bırakıp Katil İsrail'i hedef alan ve kınayan, ayrılıkları bir tarafa bırakıp birlik olan, keyfini bir yana itip GAZZE'ye IŞIK olan kısacası BİR ve BİRLİK olan tüm VAN halkına teşekkür ediyoruz. Hiçbir çabanın boşa gitmediğini düşünerek;

BOYKOT'a devam

YARDIM'a devam

DUA'ya devam

PAYLAŞIM'a devam

OKUMA'ya devam

EYLEM'e devam diyoruz...”

Kaynak: BÜLTEN