Van Valisi Bilmez ekmek zammına onay vermedi

Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği bünyesinde kurulan komisyonun aldığı kararla ekmeğin 2,5 liradan satılma kararına Vali Bilmez, onay vermedi.
VAN 2.12.2021 20:25:43 0

FIRINCILARIN ONAYSIZ ZAM GİRİŞİMİ VALİ BİLMEZ’DEN DÖNDÜ

Fırıncılar bizim onayımız olmadan fiyatları artırmaya kalktılar biz onu kabul etmedik. Diyen Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez,  “Toprak Mahsulleri Ofisi Bölge Müdürü buraya geldi. 5 fabrikamıza istedikleri kadar buğday verebileceklerini, stoklarının fazlasıyla dolu olduğunu söyledi. Buradaki fabrikalarla, esnafa çuvalı 185 liradan ödemeyi tahakkuk edeceklerini belirtti. Bu fiyatın üstünde fırıncı esnafına un satarlarsa onun buğdayını kesecekler. Bu da piyasanın neredeyse yarı yarıya fiyatı demek. Onun için biz zammı onaylamadık ve odayı da uyardık. Ekonomik dengeler oturduğunda bu konuyu bir daha görüşürüz. Şu an Toprak Mahsulleri Ofisi’nin desteklediği 5 fabrikamız var. Bugün 5 fabrikayı bir araya getirdik. Ofis bütün buğday ihtiyaçlarını karşılayacak. Onlar da taahhüt imzalamışlar” dedi.

“KİMSE VATANDAŞIMIZIN EKMEĞİYLE OYNAMASIN”

Ayrıca Üreticiye 185- 183 liradan unu satacaklarını taahhüt etmişler ifadelerini kullanan Bilmez , “ Biz de bu fiyatları sürekli kontrol edeceğiz. Taahhütlerine uymazlarsa ofis desteğinden yoksun kalacaklar. Bir sondaki partide kendilerine mal verilmeyecek. Onun için kimse vatandaşımızı mağdur etmesin. Bölgemiz ekonomik anlamda düşük verilerin çok olduğu bir bölge. Ekmek, giderler arasında en büyük kalemi oluşturuyor. Onun için kimse vatandaşımızın ekmeğiyle oynamasın. Bütün fırıncılarımızı ve fabrikalarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Onlar da vatandaşımızı desteklesinler. İlerdeki süreçte fiyat tevzi edilmesi gerekirse o zaman oturur değerlendiririz ”şeklinde ifade etti.

Kaynak: Vangölü Tv