Van TSO, zorunlu belgelendirmeler hakkında bilgi sundu

Van Ticaret ve Sanayi Odası, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve TOBB Meybem işbirliğinde düzenlenen Mesleki Yeterlilik Bilgilendirme semineri geniş katılımla gerçekleşti. 118 Meslek dalında alınması zorunlu Belgelendirme hakkında katılımcılara b
VAN 19.12.2018 11:48:49 0

Toplantıya Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Faruk Biner, Mesleki Yeterlilik Kurumu Daire Başkanı Mehmet Ordukaya, TOBB MEYBEM Genel Müdürü Saygın Baban, Mesleki Yeterlilik Kurumu Uzmanı Kübra Ulusoy, İş Kur İl Müdürü Mehmet Salih Serçe, Kurum amirleri, STK Temsilcileri ve sektörde faaliyet gösteren üyeler katıldı.  

   Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanlara yönelik belge alma zorunluluğu getirildiğini belirterek, “Birliğimizin iştiraklerinden olan TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş’de bu alanda üyelerimizin taleplerini karşılamaktadır. Biz de Oda olarak bu çerçevede hizmet vermekteyiz. Üyelerimize yönelik düzenlediğimiz bu bilgilendirme eğitimi ile tehlikeli iş dallarında risk faktörünün minimize edilmesi için üyelerimize önemli bilgiler aktarılacaktır. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize yerelden hizmet vermek istiyoruz. Bu nedenle MEYBEM ile ortaklaşa Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarını Van’da yapmaktayız.  Bu belgeleri almak isteyenler odamıza müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.

   Mesleki Yeterlilik Kurumu Daire Başkanı Mehmet Ordukaya ise Yasal Mevzuat Çerçevesinde Tehlikeli İş Kollarının belirlenmesi ve bu meslek kollarının belgelendirmesi üzerine çalışma yürüttüklerini belirterek “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ortak hareket ediyoruz. Van’da bu anlamda kurs ve sınav merkezi olarak seçilmiş bir ilimiz. Van Ticaret ve Sanayi Odası, mesleki yeterlilik kurslarına ilişkin  yetkilendirilmiş bir kurumdur. Bugün geniş katılımla gerçekleşen toplantımızda sizleri Mesleki Yeterlilik Kurumu ve uygulamaları hakkında bilgilendireceğiz” şeklinde konuştu.

   Program soru cevap kısmı ile sona erdi.