Van Teknokent'ten önemli başarı…

Van Teknokent, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2020 yılı performans endeks sonuçları genel sıralamasında son iki yılda 11 kademe yükselerek 31. sırada yerini aldı ve Doğu Anadolu'nun en iyi Teknoparkı olm
VAN 15.11.2021 10:29:12 0

Bilişim Vadisi'nde düzenlenen programda, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2020 yılı Performans Endeksi ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Performans Endeksi'nde ödüller sahiplerini buldu. Van Teknokent A.Ş iki yılda 11 kademe yükselerek bölgenin en başarılı teknoloji merkezi olmayı başardı.

Bilişim Vadisi'nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da katılımıyla düzenlenen 8. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi'nde, Ar-Ge ve tasarım merkezleri için 10 kategoride 30, teknoparklar için de 4 kategoride 12 olmak üzere toplamda 42 ödül sahiplerini buldu.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) 2020 yılı Performans Endeksi sonuçlarına göre, 10 yaş ve üzeri TGB sıralamasında Yıldız Teknik Üniversitesi TGB birinci, Bilkent Cyberpark ikinci, ODTÜ Teknokent üçüncü oldu.

5-10 yaş aralığında gelişmekte olan TGB'ler arasında Teknopark İstanbul, İstanbul Teknokent TGB, Ege Teknopark TGB ilk üçte sıralandı. 5 yaşından küçük erken aşama TGB'lerde Bilişim Vadisi, Ankara Teknopark TGB, Konya (İnnopark) TGB zirvede yer aldı. En iyi gelişme gösteren TGB'ler; Konya (İnnopark) TGB, Bilişim Vadisi ve Trabzon TGB oldu.

56 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANIYOR

Bakanlığın açıkladığı verilere göre, Türkiye'deki 84 teknoparkta, toplam 5 bin 443 firma faaliyet gösteriyor. Bu firmalarda 56 bin 346 kişiye istihdam yaratılıyor. Bu firmalardan gerçekleştirilen toplam ürün ve hizmet satışı ise 82.8 milyar TL'yi aştı. 33 bin 700 projenin tamamlandığı ve halen 9 bin 467 projenin de devam ettiği teknoparklardan toplamda 4.3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

VAN TEKNOKENT İKİ YILDA 11 KADEME YÜKSELDİ

Van Teknokent, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2020 yılı performans endeks sonuçları genel sıralamasında son iki yılda 11 kademe yükselerek 31. sırada yerini aldı ve Doğu Anadolu'nun en iyi Teknoparkı olmayı başardı. Van Teknokent A.Ş iki yılda 11 kademe yükselerek bölgenin en başarılı teknoloji merkezi oldu.