Van İŞGEM’den 60 kişiye iş kapısı

Van İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Gedik, Van Ticaret ve Sanayi Odası ile yürüttükleri proje kapsamında 60 kişiyi iş sahibi yapacakl söyledi.
EKONOMİ 8.07.2020 12:10:55 0

Van İŞGEM ile Van TSO tarafından açılan İŞKUR Sürekli Eğitim Merkezi ile 60 kişi meslek ve iş sahibi olacak. Van İŞGEM’de kurs gören 60 kişi, 3 ay sonra sigortalı olarak istihdam edilecek.

“60 KİŞİYE TEKSTİL EĞİTİM VERİYORUZ”

Van TSO ile Tekstil Sürekli Eğitim Merkezi diye bir çalışma başlattıklarını belirten İŞGEM Başkanı Gedik, “Van Ticaret ve Sanayi Oda ile ortaklaşa bir proje yürütüyoruz. Son zamanlarda İstanbul’dan ve büyükşehirlerden tekstilciler çok yoğun bir şekilde buraya gelmey başladılar. Çünkü Avrupa’nın tekstil ihtiyacı koronavirüsünden dolayı etkilendi. Çin’deki talep Türkiye’ye kaymaya başladı. Buda Türkiy için bir fırsattır. Van’da da tekstilde iş gücü daha ucuz olduğu için, işletme şartları daha uygun olduğu için tekstilcilerimiz Doğu’ya yönelmeye başladı.

Van bu anlamda ciddi bir potansiyel oluşturabilir. Şuan tekstilcilerden bir tanesini İŞGEM’e aldık. 250 kişiyi istihda edecek. Fakat gelen insanlara bir altyapı hazırlamak gerekiyor. Bu yüzden Ticaret Odası ile ortak Tekstil Sürekli Eğitim Merkezi diye b çalışma yaptık. Bu kapsamda 60 kişiye tekstil eğitim veriyoruz. Bunların eğitimlerini tamamladıktan sonra buradaki tekstil atölyemizde hemen işe başlatacağız. İŞGEM’in bulunduğu alan insanların göçle geldiği alandır ve işsizliğin had safhada olduğu bölgedir. Nitelikli insan sayısının çok az olduğu bölgedir.

Bu yüzden kalifiye eleman, işsizliğin haf safhada olduğu bu bölgede her evden 1 kişi olmak koşuluyla aldık ve eğitimlerine başladık. 3 ay sonrada bunları sigortalı olarak istihdam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Kaynak: Van Postası Gazetesi