Van ikinci dozda turuncu kategoride

Sağlık Bakanlığı'nın ikinci doz aşılama verilerine göre illerin durumlarını gösteren haritada Van, kırmızı kategoriden, turuncu kategoriye geçti. Van ikinci doz aşılamada yüzde 55,4'lük oranla turuncu kategorideki iller aras?
VAN 24.09.2021 11:05:03 0

Van'da en az 2 doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfus verileri açıklandı. Van'da 2'inci doz aşı yaptıran kişi sayısı oranı yüzde 55,4 oldu. İkinci doz aşılamada önceki gün kırmızı kategoride yer alan Van, Hakkari ve Bayburt turuncu kategoriye yükseldi.

Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı verilere göre 18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 68,91, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 85,51 olarak kayıtlara geçti. Türkiye'de bugüne kadar yapılan aşı sayısı toplamda 106 milyon 492 bin 764'e yükseldi. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında son 24 saatte toplam 426 bin 502 doz aşı uygulandı.

En az iki doz aşı uygulananların oranı en yüksek 10 il Kırklareli, Muğla, Amasya, Eskişehir, Çanakkale, Edirne, Ordu, Balıkesir, Burdur ve İzmir olurken, en az iki doz aşı yapılanların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Batman, Muş, Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Ağrı ve Bingöl olarak sıralandı.

Yeni aşılama risk haritasında kırmızı kategoride bulunan Van, Hakkâri ve Bayburt turuncu kategoriye yükseldi. Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez'in ve yetkililerin çağrısı üzerine, ikinci doza gösterilen ilgiden sonra, Van yeniden haritada turuncu kategorideki iller arasında yer aldı.

Türkiye genelinde ikinci doz aşı oranı %68.91'e yükselirken, 106 milyon 492 bin 764 doz aşı uygulandı. 53 milyon 76 bin 143 kişiye birinci doz, 42 milyon 774 bin 152 kişiye ikinci doz, 9 milyon 984 bin 37 kişiye ise üçüncü doz aşı uygulandı.

Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Muğla, Eskişehir, Amasya ve Ordu ise ikinci doz aşılamada mavi kategoride yer aldı.

İkinci doz aşı oranında Van, Konya, Aksaray, Niğde, Yozgat, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Sakarya, Düzce, Erzurum, Kars ve Hakkari turuncu kategoride yer alırken, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Batman, Siirt, Bitlis, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Ağrı ve Iğdır ise kırmızı kategoride yer aldı.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz