Van Demirciler ve Geri Dönüşümcüler Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Ömer Doğan: 'İş kolumuzdaki esnaflar, sanayiye taşınmalı'

2005 yılından beri Van Oto Sanayi Sitesinin arka tarafında faaliyet yürüten Van Demirciler ve Geri Dönüşümcüler Küçük Sanayi Sitesi esnafı, pandeminin yarattığı sıkıntıların yanı sıra şehir merkezinde korsan çalışan işletmelerd
VAN 5.06.2021 13:27:49 0

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Demirciler ve Geri Dönüşümcüler Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Doğan: “Son bir yıldır yaşanan pandemiden dolayı birçok esnaf grubunda olduğu gibi hem maddi olarak hem de manevi olarak biz de çok etkilendik. Hayatın aksaması, esnafın iş konusunda sirkülasyon yapamaması bize de yansıdı, dolayısıyla bu süreçte herkes borçlandı, esnaf kredi çekti, aldığı kredi ile vergi, SGK gibi ödemeleri ancak yapabildi” dedi. Şehir merkezinde faaliyetlerini sürdüren kendi iş kollarındaki işletmelerden yana da dert yanan Doğan: “Bu konuda ciddi sıkıntılıyız. Sanayi sitemizi kapatmayı dahi düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili yetkililerle defalarca görüştük, yüz yüze görüşmelerimiz var, yazılı olarak verdiğimiz dilekçelerimiz var, sitemize davet ettiğimiz yetkililerimiz var fakat bir türlü çözüm üretilemedi, sanayi dışındaki iş kolumuzdaki esnaflar sanayiye getirilemedi” ifadelerini kullandı.
Van Demirciler ve Geri Dönüşümcüler Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Doğan, Van genelinde sektörlerinden geçinen kişi sayısının 3 bin civarında olduğunu söyledi. Sitede faaliyetlerini yürüten yüzde 80’lik esnaf grubunun yanı sıra, yüzde 20'lik bir diliminin ise site dışında farklı mekanlarda  çalışmalarını yürüttüğünü iddia eden Doğan, “Site esnafımızın mağduriyetinin bir şekilde giderilmesi gerekiyor. Biz kimseyi mağdur etmekten yana değiliz, kimsenin ekmeği ile oynamaktan yana da değiliz ama sitemizde tapuları, yerleri olan esnaflar dahi siteye taşınmıyor. Yetkililerden beklentimiz, iş kolumuzdaki esnaflarımızın sitemize taşınmaları konusunda gerekeni yapmalarıdır” şeklinde konuştu.

“İŞÇİSİNİ ÇIKARAN OLMADI"

Son bir yıldır yaşanan pandemiden dolayı birçok esnaf grubunda olduğu gibi hem maddi olarak hem de manevi olarak kendilerinin de  etkilendiğini söyleyen Van Demirciler ve Geri Dönüşümcüler Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Doğan, şunları söyledi; "Sıkıntılı bir sürece rağmen site esnaflarımızdan çalışan personelini çıkaran olmadı. Zaten insanlarımız mağdur, onların mağduriyetine mağduriyet katmak istemedik. Dolayısıyla biz eleman çıkışı yapmadık ama bu durum ileride bize ekonomik olarak ciddi bir şekilde yansıyacak. Sitemizde şuan faal olan 106 esnafımız var, sitede yaklaşık bin 500 kişi çalışıyor ama Van genelinde bu sektörden geçinen toplam kişi sayısının 3 bin civarında olduğunu tahmin ediyorum.” 

"KAYIT DIŞI ÇALIŞAN ESNAFLARIMIZ VAR"

Doğan, şöyle konuştu; "15 yıldır bir çok kez siyasetçiler ve yetkililer ile görüşmemize rağmen, sitemiz dışında çalışan iş kolumuzdaki esnaflara ilişkin bir sonuç alamadık. Sitemizi kurarken işin yüzde 80’ini biz yaptık, herhangi bir destek almadan, 120 dönüm üzerine sanayi sitemizi kurduk. İş kolumuzdaki esnafın yüzde 80’ini zaten buraya taşıdık, geriye kalan yüzde 20’lik bir esnaf grubu var. Sokak aralarında, sigortasız, lisanssız, ruhsatsız kayıtdışı çalışan yüzde 20’lik bir esnaf grubu var maalesef. Özellikle belediyelerimizden, söz konusu bu esnaf grubunu sanayi sitemize taşımalarını bekliyoruz. "

“KİMSEYİ MAĞDUR ETMEKTEN YANA DEĞİLİZ”

Site yerleşkesi dışında kentin çeşitli bölgelerinde çalışan kayıt dışı esnafın kendileri ile haksız rekabet gerçekleştirdiklerini söyleyen Doğan şu ifadeleri kullandı;
 “Hem istihdam anlamında hem vergi anlamında kayıt dışı çalışan sitemiz dışındaki iş kolumuzdaki esnaflar, bizimle haksız rekabet yapıyorlar. Ortada şöyle bir durum var; bir esnaf grubunun yüzde 80’ini kanunlar çerçevesinde sanayi alanlarına taşıyacaksınız, yüzde 20’sini şehir merkezinde bırakacaksınız. Vergisini ödeyen, sigortasını ödeyen, istihdama katkı sağlayan esnaf grubunun desteklenmesi ve sorunlarının çözülmesi gerekiyor. Açık söylüyorum, artık bizler kırılma noktamıza gelmiş bulunmaktayız. Sanayi sitemizi kapatmayı dahi düşünüyoruz. Bu mağduriyetimizin bir şekilde giderilmesi gerekiyor. Beklentimiz bu yöndedir.” 
Özel Haber: M. Selim KURT

Prestij Haber Merkezi